Kılıçdaroğlundan Başbakan Davutoğluna Mektup

Kılıçdaroğlundan Başbakan Davutoğluna Mektup
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'na gönderdiği mektupta, 'Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına ve yetkisine kimsenin sahip olmadığını' belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu"na gönderdiği mektupta, "Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına ve yetkisine kimsenin sahip olmadığını" belirtti.

 

CHP Basın Birimi"nden yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu"nun Başbakan Davutoğlu"na "açık mektup" gönderdiği bildirildi. 

 

"Sizi peşinen uyarıyorum, bankacılık sektöründe yaşanabilecek yeni bir krizin sorumlusu olmaya adaysınız" diye mektubuna başlayan Kılıçdaroğlu, "Yüksek rakımlı tepede oturan beyefendinin, Türk bankalarından birisini hedef alan ve açık suç oluşturan sözleri karşısında sessiz kalıyorsunuz. Yeniden uyarıyorum, O zat Anayasal açıdan sorumsuzdur, siyaseten hesaba gelmez" görüşünü savundu. 

 

Kılıçdaroğlu, mektubunda şu ifadeleri kullandı:

 

"Türk bankalarını korumak, kollamak, denetlemek sizin ve hükümetinizin işidir, bu sorumluluk kanun karşısında da seçim sandığında da paylaşılamaz. Türkiye gibi açık toplumlarda suç ve ceza süreci şeffaftır. "Şuradan yakalayamadık, buradan ceza keselim" olmaz. Bir bankayı sermayedarı, mevduat veya kredi müşterisine göre ödüllendirme veya cezalandırma hakkına, yetkisine kimse sahip değildir. Böyle bir keyfilik mali sistemin ortasında pimi çekilmiş el bombası bırakmaya benzer. Bu oyunun kazananı olmaz, herkes kaybeder."

 

Bankalar Kanunu"nun açık olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, sorunlu bankaya önce 68"nci maddenin uygulanarak önlem almasının isteneceğini, bir sonraki adımda 70"nci maddeye göre de yönetimin değişeceğini ve atama yapılacağını belirtti.

 

Bu adımlar olmadan 71"nci maddeye göre bankaya el konulamacağını bildiren Kılıçdaroğlu, şu görüşleri savundu:

 

"Son kez uyarıyorum; Türk ekonomisi bankacılık kesiminde bugünkünü andıran bir dedikodu ve karalama kampanyasının bedelini ağır ödedi. 25 banka battı, milli gelirin üçte biri kadar zarar edildi. Eğer Başbakan iseniz lütfen gereğini yapın. Hedefteki bankada sorun varsa, yasal çerçevede kalarak çözün. Yok, sorun bankada değil, yüksek rakımlı tepenin sakinindeyse, kendisini önce bir sükûnete davet edin. O Beyefendiye sorumsuzluğunun Size ve Türkiye’ye ödeteceği bedeli de hatırlatın. Bankayı, sermaye piyasasındaki yerli ve yabancı yatırımcıyı tedirgin ve mağdur edenleri,  kanunun açık hükümlerine göre cezalandırın. Tavsiyem bunları yapın ve Başbakan olarak göreve başlayın. Kolay gelsin."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.