İsim Bazında Hiçbir Değerlendirme Yapmadık

İsim Bazında Hiçbir Değerlendirme Yapmadık
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, 'İsim bazında şu ana kadar hiçbir değerlendirme yapmadık, yapmamaya da özen gösteriyoruz' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Umuyoruz, tabii bu seçimlerde de bir kedi trafoya girmez de bu seçimlere yine şaibe düşmez. En büyük arzumuz o çünkü seçimlerin güvenlik içinde olması çok çok önemli" dedi.

 

Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Yakup Akkaya ile Türk-İş"i ziyaret ederek, Genel Başkan Ergün Atalay ve yönetim kuruluyla görüştü. 

 

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Soma"da yaşanan facia nedeniyle işçi camiasına başsağlığı diledi. 

 

Yaraların sarılmaya çalışıldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Toplum olarak bu yaraları saracağımızdan eminim" değerlendirmesini yaptı.

 

Cumhurbaşkanını ilk kez halkın belirleyeceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "O koltuğa oturacak kişiyi halk seçecek. Bu nedenle nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı ki toplumun her kesimini kucaklamış ve toplumu mutlu kılmış bir kişi olsun. Buna özen gösteriyoruz, bu gezilerimizin temel nedeni de bu" dedi.

 

Türk-İş"in binlerce işçiyi çatısı altında barındırdığını ve görüşlerinin kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, adaylarını belirlerken Türk-İş"in görüşlerini de dikkate alacaklarını söyledi.

 

Örgütlü bir toplumdan yana olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"İşçiler, esnaf, sanayici örgütlenebilmeli... Böylece seslerinin daha gür çıkmasına imkan sağlamış olacağız. Cumhurbaşkanı adayımızın da örgütlü toplumdan yana, hukukun üstünlüğünden, emekten yana bir kişi olmasını arzu ederiz. Özellikle sizin sık sık şikayet ettiğiniz, bizim de zaman zaman politikacı olarak gündeme getirdiğimiz temel bir konu var o da taşeron işçilik. Bu konuda siz Türk-İş"e yakışan bir miting de düzenlediniz. Bizim gönlümüzden geçen, yine cumhurbaşkanı adayının örgütlü toplumdan yana ama taşeronlaşmaya da karşı çıkması gerekir. Uluslararası standartların Türkiye"de olması gerekir." 

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin sorunsuz olması talebinin çok güzel bir talep olduğunu değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Eğer demokrasi gelişmişse, insanların etik değeri gelişmişse, zaten seçimler sorunsuz olur. Umuyoruz tabii bu seçimlerde de bir kedi trafoya girmez de bu seçimlere yine şaibe düşmez. En büyük arzumuz o çünkü seçimlerin güvenlik içinde olması, çok çok önemli. Ben ve arkadaşlarım sizin taleplerinizi dikkate alacağız" diye konuştu. 

 

14 seçim bölgesinde yenilenen seçimlerin ve değerlendirmesinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şu yanıtları verdi:

 

"Yapılan seçimlerin sağlıklı sonuçlanması önemli. Bu vesileyle sandık başına giden, oy kullanan bütün yurttaşlarıma teşekkür ediyorum. Hangi partiden olursa olsun, demokrasiyi böyle güzelleştireceğiz. Yalova konusunda çok ciddi baskılar vardı, ama belediye başkan adayımız gerçekten toplumun her kesimini kucaklıyordu. Bu vesileyle ben bütün Yalovalılar"a teşekkür etmek isterim. Onurlu bir duruş sergilediler. Belediye başkanımız da seçildikten  sadece CHP"lilerin değil, bütün Yalovalılar"a hizmet sunacak. Hiç bir ayrım yapmadan bütün Yalova"yı kucaklayacak, göreceksiniz çok kısa bir sürede Yalova o bölgenin marka kenti haline gelecektir."

 

Yavaş"ın açıklamaları

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayları Mansur Yavaş"ın cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Sayın Yavaş, elbette bir değerlendirme yapacaktır. Bir röportaj, ben de sabah okudum. İsim bazında şu ana kadar hiçbir değerlendirme yapmadık, yapmamaya da özen gösteriyoruz. Önce ilkeler üzerinde anlaşma sağlayalım diye temaslarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde sanıyorum biraz daha net görüşler ortaya çıkmış olacak" yanıtını verdi.  

 

Grup Başkanvekilleri Muharrem İnce"nin "Çatı ilk kez Yalova"da tutmuştur" şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Yalova seçimleri iki eksenli yürüdü. AK Parti ve CHP arasında geçen bir yarıştı. Daha önce kazanmıştık zaten, AKP"nin itirazı üzerine YSK iptal etti. Yalovalılar verdikleri sözün arkasında durdular. Bir kişiyi düşünün şimdi, Yalovalılar bir kişiyi belediye başkanı seçtiler, mazbatasını aldı, çalışmasına başladı sonra Ankara"dan seçim iptal edildi. Yalova, buna haklı olarak onurlu bir duruş sergiledi. Bu kez fark biraz daha yüksek oldu" dedi.

 

Türk-İş Başkanı Atalay da CHP"nin ilk ziyareti kendilerine yapacağını ancak Soma"daki facia nedeniyle bu ziyaretin ertelendiğini hatırlattı. 

 

Türk-İş yönetimi olarak yoğunluklarını Soma"ya verdiklerini belirten Atalay, CHP"nin bu konuda gösterdiği duyarlılığa da teşekkür etti. 

 

Türk-İş olarak herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanı arzuladıklarını belirten Atalay, "Sorunsuz bir seçim istiyoruz. Bizim dahil, herkesin arzusu bu. Herkesin mutlu olduğu, kavganın, gürültünün olmadığı bir ortamda yaşamak istiyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.