İnsani ve Tarihi Vazifemizdir

İnsani ve Tarihi Vazifemizdir
Kalkınma Bakanı Yılmaz, Türkiye'deki Suriyeli Kürtlere sahip çıktıklarını belirterek, 'Zulümden kaçan, şiddete maruz kalan, sıkıntılar içinde bulunan kardeşlerimize yardımcı olmak bizim insani ve tarihi vazifemizdir' dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye"ye sığınan Suriyeli Kürtlere sahip çıktıklarını belirterek, "Biz insan odaklı politikalarımızla bu kardeşlerimizi kucaklamaya devam edeceğiz. Zulümden kaçan, ölüm korkusu olan, şiddete maruz kalan, sıkıntılar içinde bulunan kardeşlerimize yardımcı olmak bizim insani ve tarihi vazifemizdir" dedi.

 

Yılmaz, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şubesi"nin açılışında, Türkiye"nin kalkınması için hükümet olarak önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.

 

Kalkınmayı sağlarken bölgeler arası adalete büyük önem verdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Kalkınma dediğimiz sadece belli kesimlerin, belli grupların, belli yörelerin kalkınması anlamına gelmiyor. Kalkınma herkesi kapsamak zorunda. Biz kapsayıcı bir kalkınma anlayışından yanayız. Yöreler itibariyle, kesimler itibariyle herkesin katkısını alan herkese nimetleri dağıtan bir kalkınmadan yanayız" diye konuştu.

 

Sosyal adalet, gelir dağılımı ve bölgeler arası dengesizliklerin giderilmesinin hükümet için olmazsa olmaz hususların başında geldiğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

 

"Bu kapsamda son 10 yılda önemli reformlar yaptık. Artık yeni bölgesel politika diyebileceğimiz bir politikamız var. Yeni Türkiye"nin yeni bölgesel kalkınma politikası. Bunun da birçok kurumsal enstrümanı var. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde yeni bölgesel politikamızın çok daha güçlü bir şekilde sahaya yansıdığını görüyoruz."

 

AK Parti Hükümeti olarak Türkiye"de büyük başarılara imza attıklarını aktaran Yılmaz, bu anlamda Şanlıurfa"ya pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydetti.

 

Suriye"ye sığınan Suriyeli Kürtler

 

Yılmaz, Suriye"de IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalardan kaçarak Türkiye"ye gelen sığınmacılara kucak açtıklarını anımsatarak, AK Parti hükümetlerinin her zaman insan odaklı politikalardan yana olduğunu söyledi.

 

Türkiye"nin sığınmacılara sahip çıkarak dünyaya büyük bir insanlık dersi verdiğine dikkati çeken Yılmaz, buna kimsenin cesaret edemeyeceğini belirtti.

 

Milyonlarca insana misafirperverlik yaptıklarını, destek verdiklerini ve yardımcı olduklarını dile getiren Yılmaz, "Sadece devlet olar değil, sivil toplum kuruluşları olarak da bunu gerçekleştiriyoruz. Biz insan odaklı politikalarımızla bu kardeşlerimizi kucaklamaya devam edeceğiz. Zulümden kaçan, ölüm korkusu olan, şiddete maruz kalan, sıkıntılar içinde bulunan kardeşlerimize yardımcı olmak bizim insani ve tarihi vazifemizdir. Bunu yapmak durumdayız ve gelecekte inşallah çok daha istikrarlı bir bölgenin oluşumuna da katkıda bulunacağız."

 

Suriye ve Irak"taki çatışmalardan kaçanlara yardım eli uzatmaya devam edeceklerini vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

 

"Aslında bu mülteci meselesi tüm insanlığın sorunudur. Her ülkenin katkıda bulunması gereken bir meseledir. Ama görüyorsunuz gelişmiş dediğimiz, zengin dediğimiz ülkeler şöyle ucundan tutuyorlar işin ve doğru düzgün bir fedakarlık yapmıyorlar. Türkiye olarak büyük bir fedakarlıkla, halkımızın, milletimizin fedakarlığıyla kardeşlerimizi kucaklıyor ve elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Bugün şunu hep birlikte görmemiz lazım; iyi ki Türkiye var, iyi ki güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti var. Bir de bunun olmadığını düşünün. Bu zor coğrafyanın içinde böyle istikrarlı bir ülke olmasaydı, biz bir takım krizler içinde olsaydık bugün bölgemizin hali nasıl olurdu bunu hep birlikte düşünmemiz lazım."

 

Çözüm sürecinin Türkiye için önemine değinen Yılmaz, tüm provokasyonlara rağmen millet olarak buna sahip çıkacaklarını sözlerine ekledi.

 

Etkinliğe Şanlıurfa Valisi İzzetin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan ve ASKON Genel Başkanı Mustafa Koca ve davetliler katıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.