Hepinizin Yanımda Durmanızı İstiyorum

Hepinizin Yanımda Durmanızı İstiyorum
Başbakan Davutoğlu, 'Bu grupta tecelli ve tecessüm etmiş kollektif iradenin,aklın temsilcisi ve sözcüsü olacağım. Bunu yaptığım sürece yanımda durmanızı istiyorum' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dünya Barış Günü"nde, AK Parti"nin hem iç hem bölgesel hem de uluslararası barışın teminatı olduğunu ifade etti.

 

AK Parti TBMM Grubu"nda, Genel Başkan ve Başbakan olarak ilk konuşmasını yapan Davutoğlu, her yeni başlangıcın heyecan verici olduğunu söyledi.

 

Her yeni başlangıcın en heyecan verici yönünün o başlangıcı birlikte gerçekleştiren yol arkadaşlarının ortak psikolojisi olduğunu ifade eden Davutoğlu, o anlamda AK Parti Grubu"nun kahramanlar topluluğu olduğunu ifade etti.

 

Davutoğlu, şu andaki grup üyeleri, vefat eden 13 ve değişik mevkilerde bulunan 731 eski grup üyelerinin tamamının, son 12 yıl içinde çok çetin mücadele içinden geçtiğini, büyük ahlak sınavlarından test edildiğini belirtti. Davutoğlu, "Bugün eğer Türkiye, 12 yıl sonra sağlıklı cumhurbaşkanı seçimi yapabilmiş, cumhurbaşkanı devir-teslimi yapabilmiş, son derece suhuletli ve sağlıklı genel başkan değişimini gerçekleştirebilmişse, bunun kahramanları AK Parti Grubu üyeleridir. Hepinizi saygıyla, minnetle selamlıyorum" dedi.

 

Salonda bulunanların, "Türkiye"nin gururu, mağdurların umudu" sloganlarına Davutoğlu, "Dünyanın her yerindeki mağdurların umudu, Türkiye"nin ortak aklını temsil eden TBMM"dir ve bu anlamda onun merkezini oluşturan AK Parti Grubu"dur" karşılığını verdi.

 

"İstiklalimizi daim eylesin" 

 

Tarihi süreçlerin, tarihi sınavları beraberinde getirdiğini ifade eden Davutoğlu, bugün iki özel anlamı olan günü birlikte yaşadıklarını dile getirdi.

 

Bugün Uşak"ın kurtuluş yıldönümü olduğuna işaret eden Davutoğlu, bütün Uşaklılar"a kutlu olmasını temenni etti. Davutoğlu, bugünün aynı zamanda Dünya Barış Günü olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bir eşrefi mahlukat olarak yaratılan insanoğlunun onuru, iki şeyle teminat altına alınır, iradesini teminat altına alacak iki şeyle; özgürlük ve güvenlik. Bağımsızlığını kaybetmiş hiçbir insan topluluğu, irade kullanamaz. Aynı şekilde güvenlik sıkıntısı çeken insanlar da özgürlüğün tadına varamazlar. Bu anlamda baktığımızda anlamlı bir günde grup toplantısını yapıyoruz. 1 Eylül Uşak"ın kurtuluşu, aynı zamanda İstiklal Harbimizin, bağımsızlık idealinin gerçekleşmesinin son aşamalarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti"nin müjdecisi olmuş bir olaydır. Çünkü o gün Yunan Komutan, Uşak"ta silahını teslim etti.

 

Aynı şekilde Dünya Barış Günü de özgürlüğün de teminatı olacak güvenliğin ve barışın sağlanması açısından özel anlam taşıyan bir gün. İnsanlık onurunu teminat alma bakımından TBMM"nin üstlendiği iki önemli fonksiyon, bugün, bu özel günde grubumuzla devreye giriyor ve grubumuza özel anlam katıyor. Uşak"ın kurtuluşunu sağlayan o milli iradenin arkasında Ankara"daki TBMM hükümeti ve TBMM Grubu, milletvekilleri vardı. Allah bize o Birinci Millet Meclisi"nin çalışma azmini, istiklal aşkını temsil etme gücü ve kudretini versin. Bir daha milletimize, hangi şartlarda olursa olsun esaret tattırmasın, istiklalimizi daim eylesin. Bugün ve gelecekte bu istiklalin, nihai tecessüm ettiği makam TBMM"dir. Gurur ve iftiharla söylüyoruz ki, bugün itibariyle Türk istiklalinin en önemli garantisi, AK Parti Grubu"nda tecelli eden milli iradedir. AK Parti, bu anlamda istikbalimizin teminatıdır."

 

"İstiklal bilincini tekrar ihya etmek"

 

Başbakan Davutoğlu, AK Parti"nin, Dünya Barış Günü"nde hem iç hem bölgesel hem de uluslararası barışın teminatı olduğunu vurguladı. İç barışın teminatı olduğunu belirten Davutoğlu, "Çünkü 30 yıldır süren bir kardeşlik kavgasına son verme iradesini, mührünü AK Parti vurmuştur" dedi.

 

Davutoğlu, bundan sonra nasıl Uşak"ın kurtuluşunda omuz omuza savaşanların, etnik ve mezhebi ayrımlarla ayrılmamışsa, hiçbir kudretin bu milleti, bir daha etnik ve mezhebi temelle bölme gücüne ulaşamayacağını vurguladı. Bu niyetle çalışanlar varsa onların karşısına önce TBMM, onunla birlikte AK Parti kadrolarının duracağını bildiren Davutoğlu, istiklal bilincini tekrar ihya etmek için ortaya çıkmış bir kadro olduklarını dile getirerek, "Bu istiklal bilincini Mehmet Akif Ersoy"un en güzel şekilde temsil ettiği şiiridir. Bu istiklal bilincini korumaya kararlıyız" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.