Daraltılmış Bölge Türkiye İçin Hayırlıdır

Daraltılmış Bölge Türkiye İçin Hayırlıdır
Adalet Bakanı Bozdağ, yüzde 10 barajını istemeyen siyasi partilerin sıfır baraja da ''hayır'' dediğini belirterek, 'Barajın aşağı inmesi, daraltılmış bölge Türkiye için hayırlıdır' dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu, bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajının olduğu sisteme "hayır" diyeceksin. Maalesef bizim siyasi partilerimiz bu konuda kararsızlık içerisinde" dedi.

 

Bozdağ, Yozgat"ın Yerköy ilçesinde Kaymakamlık ziyaretinin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

 

Dar bölge sisteminin demokratikleşme paketi ile birlikte 30 Eylül 2013 günü açıklandığı belirten Bozdağ, "Sayın Başbakanımız  demokratikleşme paketini Türkiye kamuoyuna açıklarken 3 tane alternatif sundu. Bir tanesi eğer siyasi partiler sıfır barajın olduğu bir Türkiye istiyorlarsa dar bölge-sıfır baraj. Biz buna varız. Yok biz buna razı değiliz daraltılmış bölge-yüzde 5 baraj diyorlarsa biz buna da varız. Yok biz bu iki alternatifi de istemiyoruz yüzde 10 barajı ile devam etmek istiyoruz diyorlarsa biz ona da varız diye 3 seçenek sunduk. Bu açıklamalar Eylül ayında yapıldı. O günden bugüne siyasi partiler hangi seçeneği seçeceklerini Türkiye kamuoyu ile paylaşmadılar" diye konuştu.

 

Muhalefet partilerinin bu konuda sadece eleştiriler yaptıklarını ve kendi fikirlerini kamuoyu ile paylaşmadıklarını vurgulayan Bozdağ, şunları kaydetti:

 

"Sadece dar bölge falana yarar, daraltılmış bölge filana yarar şeklinde değerlendirmeler oldu. Muhalefet partileri ya da diğer siyasi partiler bu 3 sistemden hangisine "evet" dediklerini açıklamadılar. Bir yandan yüzde 10 barajının yüksek olduğunu, bunun demokratik olmadığını söyleyeceksiniz ama öte yandan da sıfır barajının olduğu sisteme hayır diyeceksin. Maalesef bizim siyasi partilerimiz bu konuda kararsızlık içerisinde. Biz bu tartışmanın Türkiye"nin hayrına, yararına olduğunu düşünüyoruz. Barajın aşağı inmesi, daraltılmış bölge Türkiye için hayırlıdır. Yok biz dar bölge sıfır baraj istiyoruz diyorlarsa Türkiye buna da hazırdır. AK Parti ona da hazırdır. Biz her iki sisteme de açık olduğumuzu söyledik. Burada açık olmayan muhalefet partileridir."

 

Bakan Bozdağ ayrıca, MİT Yasası ile ilgili de "MİT yasa tasarısı son derece önemli değişiklikler içeriyor. MİT"in hem içeride hem dışarıda daha etkin görev yapmasını sağlıyor ve gücüne güç katıyor. Hayırlı olsun diyorum. Eleştirileri haksız ve yersiz görüyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.