Çözüm Sürecini Zehirleme Teşebbüsüdür

Çözüm Sürecini Zehirleme Teşebbüsüdür
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin, 'Bu bir akıl tutulmasıdır, çözüm sürecini zehirleme teşebbüsüdür' dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,   yaptığı açıklamada, IŞİD"in Kobani"ye saldırması ile ilgili sosyal medya üzerinden hükümet aleyhinde kara bir propaganda yapıldığını ve yalan yanlış bilgiler verildiğini söyledi.

 

Bunun ülkeyi bir kaosun içine çekme planının parçası ve Türkiye"nin tekrar şiddetle anılır hale getirme teşebbüsü olduğunu vurgulayan Eker, çözüm süreci ile kat edilen huzurlu ortamın zehirlendiğini kaydetti.

 

Eker, Diyarbakır"da  8 yıl önce de esnafa dönük saldırı ve yağma olaylarına tanık olduklarını ifade ederek, şöyle dedi:

 

"Türkiye IŞİD ile mücadele konusunda iddia edilenlerin ve dezenformasyonun aksine üzerine düşeni yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Çünkü Türkiye, IŞİD ile ilgili tavrını net şekilde ortaya koydu. Ama ortada Suriye devleti var. Uluslararası hukuka göre bir devlettir. Kalkıp ta kendi sınırlarınızı hiçe sayıp ülke olarak oraya savaşa mı gireceksiniz? Bu mu talep ediliyorsa bu açıkça söylenmeli."

 

"Birileri Türkiye"nin huzurlu olmasından rahatsızlık duyuyor"

 

Türkiye"nin IŞİD"in zulmünden kaçanlara kucak açtığını, sadece Kobani"den kaçan 180 bin kişinin Türkiye"de ağırlandığını hatırlatan Eker, bayramda Suruç"ta ve Diyarbakır"da Irak ve Suriye"de IŞİD"den kaçanları ziyaret ettiğini bildirdi.

 

Eker, hiç bir ülkenin yapmadığı kadar Türkiye"nin Kürtlere yardım elini uzattığını, onların güven içinde yaşaması için her türlü alt yapıyı kurup, masraf yaptığını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Huzurlu ve güvenli bir ülke olduğu için Kürtler kaçıp Türkiye"ye sığındılar, başka yere gitmediler. Demek ki birileri Türkiye"nin huzurlu olmasından ve Türkiye"nin sığınılacak bir yer olmasından rahatsızlık duyuyor. Sosyal medyada hükümetin, IŞİD tutumuyla alakalı olarak yalan yanlış bilgilere vatandaşlarımızın itibar etmemesini talep ediyoruz. Çünkü bunlar doğru değil."

 

"Dükkanı tahrip edilen Kürt esnaftır"

 

"Herkesin soğukkanlı, sabırlı ve barıştan yana bir tutum sergilemesi lazım" diyen Eker, şunları söyledi:

 

"Siyaset yapan tüm aktörler, parti yöneticileri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sağduyu çağrısı yapması lazım. Çünkü dükkanı tahrip edilen Kürt esnaftır. Bu esnaf kazandığıyla IŞİD"in zulmünden kaçan insanlara maddi katkı sağlıyor. Siz onun dükkanını tahrip ediyorsunuz, iş yerini ateşe veriyorsunuz. Bu bir akıl tutulmasıdır, çözüm sürecini zehirleme teşebbüsüdür. Çünkü süreçle bölge birden rahatladı, bölgede refah artışı oldu. Burada yaşayan herkes bu refahtan pay aldı. Esnaf ve tüccar para kazanmaya başladı. Birileri buna göz dikti, bunu tahrip etmeye çalışıyor."

 

"Hasta taşıyan ambulanslara saldırıyorlar"

 

Türkiye"nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesi yoluyla Kürt sorunu çözüm yolunda hükümetin kararlı bir şekilde adımlarını attığını belirten Eker, "Burada hükümet elinden gelen tüm çabayı gösteriyor. Yaptığı uygulamalar ile bunu hayata geçiriyor" ifadesini kullandı.

 

Eker, şöyle devam etti:

 

"Böyle bir ortamda Kobani"yi ve yalan yanlış bilgiler ile bahane ederek, Türkiye"nin huzurunu bozmaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde bulunan halkın huzurunu bozmaya çalışmak akıl dışı bir tutum ve davranıştır. Bu durum akıl tutulmasıdır. Bir insan, kurum ve kuruluş kendine bu kadar zarar veremez. 15 yaşındaki çocukların ellerine molotofkokteyli tutuşturup dükkanları, iş yerlerini, bankaları, marketleri, kamu kurumlarını ve hasta taşıyan ambulanslara saldırıyorlar. Dünya savaşında bile sağlık görevlilerine kimse karışmadı. Diyarbakır"da ise ambulansların taşlandığına şahit olduk."

 

"Hükümet bu konuda kararlıdır"

 

Hükümetin Diyarbakır"ın huzurunu temin ve tesis etme konusunda kararlı olduğunu, bu konuda bütün tedbirler alındığına işaret eden Eker, insanların canına ve malına zarar vermenin suç olduğunu kaydetti.

 

"Bunlarla ilgili olarak gerekli işlemler yapılacaktır. Hükümet bu konuda kararlıdır" diyen Eker, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Diyarbakır"da 1 milyon insan yaşıyor. İnsanların hayatını tehlikeye atmaya ve onların güvenliğine zarar vermeye kimsenin hakkı yoktur. Bu, masum insanların hayatlarına resmen kast etmektir, onların malına ve canına darbe vurma teşebbüsüdür. Bu asla tasvip edilecek bir durum değildir. Vatandaşlarımızın bu tür eylemlere katılan çocukları varsa bunları sokaktan çekerek, şehrin huzurunu kaçırmasına fırsat vermemeliler." 

 

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların güvenliğini koruyacak tedbirler alır"

 

Bütün siyasi aktörlerin sağduyu ve soğukkanlılıkla meselelere ortak çözüm bulmasını isteyen Eker, konuşmasını şöyle tamamladı:

 

"Tahrip ederek, IŞİD kaçarak gelen vatandaşlara yardım eden esnafın kepengini zorla kapattırarak, IŞİD ile mücadele edilmez. Çözüm sürecini zehirlemek suretiyle Türkiye"de Kürt sorunun çözümüne hiçbir katkı sağlanmaz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyacak tedbirler alır ve uygular. Hukuk içerisinde bunlarla mücadele edilir." 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.