CHP ve MHP'den Önemli Başvuru!

CHP ve MHP'den Önemli Başvuru!
CHP ve MHP, TBMM Başkanlığı'na pazartesi günü yapılacak genel kurulun TBMM TV'de canlı yayınlanması için başvuruda bulundu.

Türkiye’yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun ardından fezlekeli bakanlarla ilgili 5 Mayıs Pazartesi günü yapılacak görüşmeler Meclis TV’den canlı yayınlanmayacak.

 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 5 Mayıs Pazartesi günü yapılacak olan 4 eski bakan hakkındaki soruşturma önergelerinin görüşmelerinin Meclis TV’den canlı yayınlanması için TBMM Başkanlığına başvurdu.

 

Hamzaçebi, TBMM Başkanlığına yaptığı başvuruda dört eski bakan hakkındaki soruşturma önergelerinin TBMM TV’den canlı yayınlanmasını istedi.

 

Başvuruda, TBMM Genel Kurulu’nun 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü 4 bakan hakkında verilen 5 ayrı soruşturma önergesinin görüşmelerini yapmak üzere toplanacağı belirtilerek, “Dolayısıyla alınan bu karar ile TBMM’nin çalışma günlerinin dışında bir tarih belirlenerek bakanlar hakkındaki soruşturma önergelerinin TBMM TV’de yayınlanması engellenmiştir” denildi.

 

Başvuruda, Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu arasında 3 Ocak 1995 tarihinde imzalanan protokolün “Yayın süresinde değişiklik” başlıklı 5. maddesinde, “TBMM Başkanlığına tahsis olunan yayın süresinin yansıtılan faaliyet için yeterli olmaması ve önemli ve özel hallerde durum TBMM Başkanlığı ve TRT tarafından ayrıca değerlendirilir” hükmünün yer aldığı ifade edildi.

 

Hamzaçebi, söz konusu hüküm çerçevesinde, Türkiye siyasi tarihinde önemli yer tutan bu önemli ve özel durumun göz önünde bulundurularak, 5 Mayıs 2014 tarihli birleşimin TBMM TV’de canlı yayınlaması konusunda işlem yapılmasını talep etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.