Bunların derdi doğrudan doğruya Türkiye'dir

Bunların derdi doğrudan doğruya Türkiye'dir
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sınırlarımızın dibinde kurulmaya çalışılan terör koridoru da bu senaryonun bir parçasıdır. Bunların derdi, doğrudan doğruya Türkiye'dir. Türk Milleti'dir.' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine, "Ne kadar var? 15 gün. 15 gün sonra Tekirdağ, bir değişim dönüşüm, yapıyor mu?" diye sorarak başladı. 

Vatandaşlara, bu şehrin milletvekilliğini de yapan Yahya Kemal"in deyimiyle "Fetihler Ufku Tekirdağ" diye seslenen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Rehberimiz gayret-i merdanedir / Her taşımız bir nice bin canedir / Cana değil meyl bugün şanedir / Arş yiğitler vatan imdadına" işte böyle diyen vatan şairi Namık Kemal"in şehri Tekirdağ, bileği bükülmez pehlivanların şehri Tekirdağ, asırlar boyunca Balkanlar"a yönelen ecdadın soluklandığı Tekirdağ, Balkanlar ateş ateş yanmaya başlayınca geri dönenlere kucak açan Tekirdağ, bir yanı Marmaray"a, bir yanı Karadeniz"e yaslanan, ana kucağı gibi tüm Trakya"yı sarıp sarmalayan Tekirdağ. Vefasıyla, kadirşinaslığıyla, muhabbetiyle, neşesiyle, çalışkanlığıyla Trakya"nın gözde şehri Tekirdağ... Sizleri gönülden selamlıyorum." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağ"ın kadim bir Türk yurdu olduğunu, aynı zamanda ülkenin topraklarının tamamı Avrupa"da olan üç şehrinden biri olduğunu söyledi. 

"Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız"

"Sizlerin buradaki varlığı, birliği, dirliği, temsil ettiğiniz değerler Yeni Zelanda"da cami basıp, Müslümanları katleden teröristin bile zoruna gitmiş." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu katliamda kullandığı silahını da İkinci Viyana Kuşatması"nın tarihinden Haçlı Seferleri"nin zalim isimlerine kadar bilinen tüm Türk ve Müslüman düşmanlarıyla süslemiş. Geride bıraktığı bildiride "Boğaz"ın batısına geçerseniz sizi öldüreceğiz. İstanbul"a geleceğiz tüm camileri, minareleri yıkacağız." diye zırvalamış. Be namussuz Yeni Zelanda nire, Türkiye nire? İstanbul nire, Tekirdağ nire, Yeni Zelanda nire? Nasıl oluyor da dünyanın öteki ucundaki bir katil, bir cani, Müslümanlarla ve Türklerle ilgili bunca fesatlığa kafası dolu olarak harekete geçirilebiliyor. Gördüğünüz gibi Tekirdağ"ı, İstanbul"u, aslına bakılırsa topyekun bu vatanı bize çok görenler boş durmuyor. Balkan Harbi öncesi dört bir yanımızda tıpkı bu günün Tekirdağ"ı gibi, Edirne"si, Bursa"sı, Eskişehir"i, Kayseri"si, Erzurum"u gibi canımızdan birer parça olan şehirlerimiz vardı. Bugün hepsi de sınırlarımızın dışında kaldı. Üstelik bunların çoğunu da tek kurşun atmadan kaybettik. Nereden nereye geldik biliyor musunuz? 22 milyon kilometrekareden, 780 bin kilometrekareye geldik. Nereden nereye... Hale bak hale."

Konuşma sırasında bir vatandaşın Ayasofya"yla ilgili sözleri üzerine Erdoğan, "Sultanahmet"i bir doldurun ondan sonra ona bakarız. Bak, şimdi Büyük Çamlıca Camisi"ni yaptık. Dört, beş tane Ayasofya eder, o kadar büyük. 60 bin kişiyi alabilecek kapasitede. Anadolu Yakası"nda tüm İstanbul"da ve Türkiye"de en büyük cami oldu. Mesele o değil, bu işin bir siyasi boyutu var, yanı var. Yan tarafta Sultanahmet"i doldurmayacaksın, "Ayasofya"yı dolduralım" diyeceksin. Bu oyunlara gelmeyelim. Bunların hepsi tezgah. Biz ne zaman, neyin, nasıl yapılacağını çok iyi biliyoruz. Bu namussuzlar böyle dedi diye biz adım atmayız. Adımı nasıl atacağımızı, bunun siyaset dilini de çok iyi biliriz." ifadelerini kullandı. 

"Yeni Zelanda"dan bunların hesabının sorulmasını istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul"a 3 gün bir gelmiş, 40 gün bir gelmiş. Şimdi çalışmalar yapılıyor. Bunun bağlantısı nerelerle var, çıkaracağız. Ama tabi Yeni Zelanda"dan bunların hesabının sorulmasını istiyoruz. Öyle kuru kuruya, şöyle bir müddet yatsın, ondan sonra çıksın. Olmaz böyle şey. 49 insan... Bu bir katliam, bunun hesabının sorulması lazım. Aksi takdirde bu gidiş iyi bir gidiş değil." diye konuştu.

Erdoğan, "Yeni Zelanda"daki saldırı ve onun üzerinden bize verilen mesajlar ilk değildir." dedi.

"Avrupa"da her gün vatandaşlarımıza, onların derneklerine, camilerine, iş yerlerine yönelik saldırıların haberlerini alıyoruz." ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Sınırlarımızın dibinde kurulmaya çalışılan terör koridoru da bu senaryonun bir parçasıdır. Bunların derdi Tayyip Erdoğan değildir. Bunların derdi AK Parti veya Milliyetçi Hareket Partisiyle birlikte kurduğumuz Cumhur İttifakı da değildir. Bunların derdi, doğrudan doğruya Türkiye"dir. Türk Milleti"dir."

"(Kılıçdaroğlu) Terbiyesize bak "İslam dünyasından kaynaklanan terör" diyor. Yahu senin o Avustralyalı senatörden ne farkın var?" şeklinde konuşan Erdoğan, "Şu hale bak ya, ne günlere kaldık? Terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söyleyecek kadar izanını kaybetmiş, kendini kaybetmiş olan birisi, halkının yüzde 99"ü Müslüman olan bu ülkede siyaset yapıyor. Bay Kemal, sen terörün kaynağının İslam dünyası olduğunu söylemeye ne yetkilisin, ne ehilsin. Sen önce kendini gözden geçir, kendini." dedi.

Erdoğan, "Çorlu Havalimanı"nın hala hakkıyla çalışmadığına inanıyorum. Bu havalimanımızın işlerliğini artırmalı, ismini de inşallah Çorlu Atatürk Havalimanı yaparak şehrimize daha güzel hizmet etmesini sağlamalıyız." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.