Bırakın Nerede İstiyorlarsa Bayramlarını Kutlasınlar

Bırakın Nerede İstiyorlarsa Bayramlarını Kutlasınlar
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin 'Bizim çağrımız; bırakın insanlar nerede istiyorlarsa, bayramlarını kutlasınlar. Kimsenin burnu kanamaz, kimsenin kavga etmek gibi bir niyeti de yok zaten' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı"nda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

 

Yerel seçimlerin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en şaibeli seçimleri olarak gerçekleştiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, seçimlerin güvenliğinin, yargı denetimde olmasından geçtiğini, ancak bu seçimlerin yargı değil, hükümetin denetiminde gerçekleştiğini söyledi. Bu nedenle yurttaşların kaygı duyduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

 

"Normal bir demokraside yurttaş "benim oyum çalınacak mı, çalınmayacak mı?" diye bir kaygı içine girmez. "Sandıklara sahip çıkılacak mı, çıkılmayacak mı?" diye bir kaygı içine girmez. Ahlaki kurallar vardır, oyunuzu kullanmışsınızdır, güvence altında sayımı yapılır ve sonuçlar ilan edilir. Ama bizim ülkemizde bu olmuyor. Neden? Başbakanlık koltuğunda oturan zat bir açıklama yaptı, "inşallah önümüzdeki günlerde Yalova seçimleri de iptal edilecek" dedi. Söyledi mi? Söyledi. İptal edildi mi? Edildi. Hangi sandık güvenliğinden söz edeceğiz? Hangi anlayıştan söz edeceğiz? Eğer siz bir seçime müdahale ediyorsanız, iptal edileceğini önceden bilip ilan ediyorsanız, arkadan Yüksek Seçim Kurulu bunu onaylıyorsa bu seçimin güvenliği her yerde tartılışır, geldiğimiz nokta budur. Ama ben buradan Yalova"daki kardeşlerime seslenmek isterim, kim ne yaparsa yapsın, bir kişiyi seçtiniz ve belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. O kişiye sahip çıkın, onun arkasında durun. Oylarınızı satın almak için dünyanın parasını dağıtacaklardır. Bunların hepsini biliyoruz. Ama ben Yalovalılara güveniyorum. Onlar gereğini yapacaklardır."

 

"AİHM, 1 Mayıs kutlamaları için Taksim"i işaret etti"

 

Kılıçdaroğlu, konuşmasında 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü"ne de değindi. 

 

Adına ne denirse densin 1 Mayıs"ın bütün dünyada çalışanların ortak bayramı olduğunu kaydederek, 1977 yılında Taksim Meydanı"nda 33 yurttaşın hayatını kaybettiği 1 Mayıs olayını hatırlattı. 

 

İşçilerin yasak nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne (AİHM) başvurduğunu ve davayı kazandıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, böylece ilk kez uluslararası bir mahkemenin 1 Mayıs kutlamaları için bir meydanı işaret ettiğini kaydetti.  Kılıçdaroğlu, "Şimdi yeniden yasak gelmeye başladı. Neden? "Olaylar çıkacak". Olaylar niye çıksın efendim? 2010"da olaylar çıkmadı, yine çıkmaz" diye konuştu. 

 

Taksim Meydanı"nda kutlama talebinin 34 kişinin hayatını kaybettiği olay nedeniyle kendi tarihine sahip çıkmak anlamı taşıdığını savunan Kılıçdaroğlu, bunun anılması gereken bir olay olduğuna işaret etti. Kılıçdaroğlu, "Bizim çağrımız; bırakın insanlar nerede istiyorlarsa, bayramlarını kutlasınlar. Kimsenin burnu kanamaz, kimsenin kavga etmek gibi bir niyeti de yok zaten. Ama siz baskı uygularsanız, kavga çıkar. Bunun faturası, topluma, halka insanlara çıkar. Herkesi bu konuda dikkatli olmaya davet ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

 

İşe demokratik açıdan bakacağız

 

CHP Basın Birimi"nden yapılan açıklamada da Kemal Kılıçdaroğlu"nun Avrasya Türk Radyosu"nda bir programa katılarak soruları yanıtladığı belirtildi. 

 

Programda, yerel seçimlerin sonuçlarını değerlendirdiklerini ve eksikliklerini belirlemeye çalıştıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, seçimlerdeki beklentilerinin ise çok yüksek olduğunu ancak bu beklentileri gerçekleşmeyince doğal olarak biraz üzüldüklerini söyledi. 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın adaylığı yönündeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

 

"Cumhurbaşkanlığı o kadar sıradan bir olay değil. Yani üzerinde hepimizin durması,  düşünmesi gereken bir olay. Ben şöyle düşünüyorum, samimi düşüncemi aktarmak gerekirse, elbette herkesin gönlünde bir aslan yatıyor, bir yerlere gelmek ister. Ama ben cumhurbaşkanlığı konusunda halkın daha dikkatli bir tutum sergileyeceğine inanıyorum. Çünkü o makam çok önemli bir makamdır ve o makamda görev yapacak kişilerin çok temiz, duru, arı olması lazım. O makamları kirletmememiz gerekiyor. Bu duyarlılığı herkesin göstereceğine inanıyorum. Samimi düşüncem bu."

 

Mevcut Seçim Yasası ile gidilmesi durumunda, AK Parti"nin önümüzdeki seçimlerde parlamentodaki çoğunluğunu büyük bir ihtimalle yitireceğini ve tek başına iktidar olamayacağını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Şimdiden bunun arayışları başladı. Nasıl bir seçim modeli getiriyim ki ben yine parlamentoda çoğunluğumu korumuş olayım diye" ifadesini kullandı. 

 

Bu arayışa dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, milli iradenin parlamentoya daha dengeli yansımasının yollarının mutlaka bulunması gerektiğini bildirdi.

 

Dar bölge

 

Tartışılan dar bölge sistemine yönelik soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Dar bölge sistemi bizi bitirmez onu ifade edeyim. İkincisi, "çalışın kazanın." Bu çok güzel bir söz. Ama çıkaracağım milletvekilini, çıkaracağın bir yasayla sen üstleniyorsan, sen götürüyorsan o zaman nasıl çalışacağız" değerlendirmesini yaptı.

 

Dar bölge sisteminin Meclis gündemine gelmesi durumunda destek verip vermeyeceklerinin sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"Önce görmemiz gerekiyor samimi söylemek gerekirse. Bakarsınız güzel bir model de gelmiş olabilir. Yani çok önyargılı değiliz biz illa şu gelsin veya bu gelsin diye. İşe biraz demokratik açıdan bakacağız. Öyle bakmamız gerekiyor. Demokrasimizi güçlendiriyorsa yapılan düzenleme bir sorunumuz yok. Ama demokrasimizi güçlendirmiyor da bir partinin egemenliğine yol açıyorsa o zaman buna da doğal olarak karşı çıkarız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.