Bahçeli: Birinci önceliğimiz bütünlüğümüz olmalı

Bahçeli: Birinci önceliğimiz bütünlüğümüz olmalı
MHP Genel Başkanı Bahçeli, 'Hangi partiden olursak olalım, bizim birinci görevimiz birlikte ve bir arada bin yıllık kardeşliğin hukukunu koruyarak, yaşamak olmalı' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kozaklı Seçim Bürosu açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye"nin  asayişsizlikle beraber bölünmenin eşiğine getirildiğini öne sürerek, 2014 yılının PKK tarafından özerklik yılı olarak ilan edildiğini söyledi. Güneydoğu Anadolu"da her gün olaylar olduğunu belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

 "Analar ağlamasın" dediler, hepimiz katılıyoruz analar niye ağlasın. Analar ağlamıyor diyoruz ama şimdi Hakkari’de vali var, devlet yok, ilçelerde kaymakam var, devlet yok. Böylelikle her gün olaylar oluyor. Bu olaylara herhangi bir tedbir alamazsanız, bu olayların önüne geçmezseniz, devletin otoritesini koymazsanız, orada hiçbir müdahale olmazsa hiçbir olay da olmamış gibi algılanır. Orada devlet elden gidiyor. Türkiye’nin 15 ilinde özerk yönetim aynen Suriye’de olduğu gibi ilan ediliyor. Hangi partiden olursak olalım bizim birinci görevimiz birlikte ve bir arada bin yıllık kardeşliğin hukukunu koruyarak yaşamak olmalı ve toprağımızı, bütünlüğümüzü korumak olmalı."

"Tartışmaların seviyesi gittikçe düşüyor"

17 Aralık operasyonlarından sonra Türkiye"de büyük bir hareketlenme olduğunu ifade eden Bahçeli, polis ve savcıların görev yerlerinde yapılan değişiklikleri de eleştirdi. Bahçeli, şöyle konuştu:

"Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün siyasi partilerin gündemi bu. Her gün yeni bir tartışma var. Bu tartışmaların seviyesi de gittikçe düşüyor. Bu süreçte olmadık şeyler oluyor. Savcılar kıyılıyor, 8 bini aşkın emniyet mensubu görevden alındı veya yerleri değiştirildi. Bunların içinde emniyet müdürleri var, şube müdürleri var, polis memurları var. Bu yolsuzluklar Türkiye’de medyada tartışılıyor, siyasiler arasında görüşülüyorsa ve vatandaşlar da bu konuya yönelmiş, dikkat çekmişlerse sayın Başbakan herkesi hain ilan etmenin, "bana darbe yapıyorlar" gibi psikolojinin içerisine girmenin gereği yok. Televizyon emrinde hergün çıkıyorsun. Haftada bir gün de icraatın içinden programına çıkıyorsun. Yalan dolan alayı orada bir gün de gerçekleri anlat. De ki "aziz vatandaşlarım 11 yıldan bu yana ülkeyi yönetiyorum. Bu süreçte birçok sözler dolaşır oldu, hata ve hatta aileme kadar da uzanıyor. Şimdi hepinizin huzurunuz da bütün savcıları ve emniyeti göreve davet ediyorum. Yolsuzluk ve rüşvet kime dayanıyorsa kökünü kazıyın" demek varken niye bunu yapmıyorsun?"

"Sokağa insanlarımızı yönlendireceğimiz yerde sandığa gitmeliyiz"

Suriye"de Mısır"da, Ukrayna"da yaşanan olayların ibretle takip edilmesi gerektiğini belirten Bahçeli, "Mısıra bakın, Libya"ya bakın, şimdi Suriye"ye bakın, yukarıda da Ukrayna"ya bakın, bunların hepsi büyük tehlike, büyük kardeş kavgasının yaşandığı diktatör heveslilerinin iktidardan düşürüldüğü ülkelerdir. Böyle bir Türkiye’yi yaşamak isteyebilir miyiz? Öyleyse bunun şimdiden önlenmesi lazım. Bir taraftan yolsuzluk ve rüşvet, diğer taraftan açılık, sefalet, işsizlik, öbür taraftan demokratik açılım zırvasıyla bölünmeye sürüklenen bir ülkede yarın kardeş kavgası başlar ise hiçbir siyasi partiden eser dahi kalmaz. Onun için 30 Mart seçimleri önemlidir.  Tehlikenin nereden geleceğini bilemiyoruz . O nedenle sosyal hareketlerle, sokağa insanlarımızı yönlendireceğimiz yerde sandığa gitmeliyiz ve bugünkü siyasi iktidarı uyarmalıyız."

Bahçeli, konuşmasının ardından esnaf ziyareti yaparak, vatandaşlara karanfil dağıttı.

"Roma"yı yakan Neron gibi Türkiye"yi yakacak"

Partisinin Avanos ilçesinde de partililere hitap eden Bahçeli, "Başbakan, Roma"yı yakan Neron gibi Türkiye"yi yakacak farkında değil" diye konuştu.

Bahçeli şunları kaydetti:

“Sayın Başbakan, "Ben ben ben" demeye başladığı andan itibaren, biraz yürüyüşü değişmiştir, konuşması değişmiştir. Sorunları çözmek için halkın arasına bir iki defa gitmiş ancak burada da çiftçiye, "Ananı da al git", kendisine oy verene, "Senin oyuna ihtiyacım yok" demiştir. Ayrıca memuru azarlıyor, geleni azarlıyor, gideni azarlıyor. Vatandaştan kopuyor. Mesafeyi 50-100 metre koruyor. Bunun içerisine de en azından 500"e yakın polis koyuyor. İşte şimdi Recep Tayyip Erdoğan diktatörlüğüne doğru gidiyor. Roma"yı yakan Neron gibi Türkiye"yi yakacak farkında değil." 

HSYK düzenlemesine de değinen Bahçeli, “HSYK"yı değiştiriyorlar, bir gecede yasa çıkartıyorlar. Demek ki Türkiye"de Recep Tayyip Erdoğan bey yolsuzluk ve rüşvetten çok büyük korku duyuyor. Demek ki yolsuzluk ve rüşvet olayına kendisi veya yakınlarından bulaşan var, bunlar kendisini ve yakınlarını rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.