TGC 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü'nü Kazananlar Belli Oldu

TGC 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü'nü Kazananlar Belli Oldu
25 yıldan bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından verilen Basın Özgürlüğü Ödülleri’ne değer bulunan isimler isimler belli oldu. Basın Özgürlüğü Ödülü bu yıl kişi dalında gazeteci Erol Önderoğlu’na ve Tuğrul Eryılmaz’a verildi. Kurum dalında BBC Türkçe ve Ankara Barosu ödüle layık görüldü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti"nin basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından bu yana her yıl verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni kazanan isimler belli oldu. Ödüller “24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü”nde The Marmara Taksim Oteli’nde saat 19.00’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Törende ayrıca Sürekli Basın Kartı almaya hak kazanan TGC üyelerine anı plaketi verilecek.

 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ BÜYÜK SEÇİCİ KURULU 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü Büyük Seçici Kurulu 30 Haziran 2014 Pazartesi günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Merkezi"nde toplandı. Basın Özgürlüğü Ödülleri Büyük Seçici Kurulu"nda Bu yıl Türkiye Barolar Birliği adına Metin Feyzioğlu, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) adına Genel Başkan Uğur Güç, İletişim Fakültelerinden Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Prof Dr Orhan Tekelioğlu, İletişim Araştırmaları Derneği"nden Füsun Özbilgen, İletişim Mezunları Derneği adına Başkan Hüseyin Irmak, TGC önceki Başkanı Orhan Erinç, Basın Özgürlüğü Ödülü alanlardan Altan Öymen, Türkiye Yayıncılar Birliği"nden Başkan Metin Celal Zeynioğlu, Yayın Yönetmenlerinden Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat yer aldı.

 

Büyük Seçici Kurul’da TGC"yi Başkan Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş temsil etti. Büyük Seçici Kurul Başkanlığı’na Altan Öymen’in, raportörlüğüne Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş’in oybirliği ile seçilmelerinin ardından adayların değerlendirilmesine geçildi. ÖDÜL ALAN GAZETECİLER 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü Kişi dalında gazeteci Erol Önderoğlu’na ve Tuğrul Eryılmaz’a verildi. Erol Önderoğlu basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili hak ihlallerini takibi, raporlanması, duyurulması için Türkiye’de ve uluslararası alanda yaptığı çalışmalar nedeniyle ödül aldı. Büyük Seçici Kurul, çok farklı seslerin bir araya geldiği özgür bir platform olan Radikal 2’yi 17 yıl yönetmesi, ayrıca basın çalışanlarının haklarının korunmasında verdiği destek nedeniyle gazeteci Tuğrul Eryılmaz’a ödül verilmesini kararlaştırıldı.

 

ÖDÜL ALAN KURUMLAR 2014 Basın Özgürlüğü Ödülü Kurum dalında BBC Türkçe’nin ve Ankara Barosu’nun oldu. Ödül Türkiye’de habere erişimin kısıtlı olduğu dönemlerle, Gezi sürecinde ve Soma faciasıyla ilgili her türlü baskıya rağmen kamuoyunun bilgilendirilmesine yaptığı katkılar nedeniyle BBC Türkçe’ye verildi. Büyük Seçici Kurul, Ankara Barosu’nu ise basın, ifade ve iletişim özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için verdiği destek nedeniyle ödüllendirdi.

 

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİNİ KAZANANLAR 2010-2013 2010 Kişi : Sedat Ergin, İrfan Aktan, İsmail Saymaz, Vedat Kurşun Kurum : Bianet(Bağımsız İletişim Ağı) 2011 Kişi: : Ercan İpekçi, Ahmet Şık Kurum : Gazetecilere Özgürlük Platformu 2012 Kişi : Ferai Tınç/Tutuklu Gazeteciler Adına Bedri Adanır -Zeynep Kuray Kurum : Türkiye Yayıncılar Birliği 2013 Kişi : Kadri Gürsel, Gökhan Biçici Kurum : Doğan Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.