AA Afrikanın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak

AA Afrikanın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak
Etiyopya İletişim Bakanı Rıdvan Hüseyin, Anadolu Ajansı'nın Afrika'nın dünyaya açılan penceresi olacağını söyledi.

Etiyopya İletişim Bakanı Rıdvan Hüseyin, Anadolu Ajansı"nın (AA) Afrika"nın dünyaya açılan penceresi olacağını söyledi. 

 

AA"nın 100. yıl hedefleri kapsamında Doğu Afrika"daki Bölge Merkezi, Etiyopya Ofisi"nin açılışı için Addis Ababa"da bulunan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ve beraberindeki heyet, İletişim Bakanı Hüseyin"i ziyaret etti.

 

Bakan Hüseyin, burada yaptığı konuşmada, AA"nın ülkesinde ofis açmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "AA"nın Addis Ababa"da ofis açması hem Afrika hem de Etiyopya için büyük bir hizmettir. AA, Afrika"nın dünyaya açılan penceresi olacak" dedi.

 

AA"nın objektif ve profesyonel hizmet anlayışıyla Afrika"daki batılı haber ajanslarının yanında bir denge unsuru olacağını ifade eden Hüseyin, ülkesinin AA"ya her alanda gerekli desteği sunmaya hazır olduğunu söyledi.

 

 AA Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk 

 

 AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk de Addis Ababa ofisinin açılmasıyla, Doğu Afrika ülkeleri haberlerinin Türkçe, Arapça, İngilizce, Rusça, Fransızca, Boşnakça ve Kürtçe olmak üzere 7 dilde yayımlanacağını ifade etti.

 

AA"nın çalışmalarıyla ilgili Etiyopyalı Bakan"a bilgi veren Öztürk, AA"nın, 100. yılında dünyanın ilk 5 ajansı arasında yer almayı hedeflediğini vurguladı.

 

"Köklü bir medeniyete sahip Etiyopya kültürünü yaymak ve Türkiye ile Etiyopya arasında doğrudan ilişkiler kurmak istiyoruz" diyen Öztürk, Etiyopya"da haberleri mahalli dillerde yayınlamayı planladıklarını da kaydetti.

 

AA"nın, Tunus ve Kenya bazı bölge ülkelerinin ardından Etiyopya"da ofis açtığını dile getiren Öztürk, "Burada Afrika haberlerini yapan batılı ajanslar olduğunu biliyoruz ancak biz de farklı dillerde yayın yapan seçkin bir ajans olarak burada var olmak istiyoruz. Bu projeyi Ortadoğu"da uygulamaya geçirdik ve oradaki en büyük ajanslardan biri olduk. Şimdi Afrika"da da bunu uygulamak istiyoruz" dedi.

 

Öztürk, AA"nın Doğu Afrika"daki Bölge Merkezi olarak Etiyopya"nın seçilmesinde, ülkedeki siyasi istikrarın ve bölgede oynadığı rolün önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

 

"Tüm Afrikalılar için büyük bir hizmet olacak"

 

Öztürk beraberindeki heyetle Etiyopya Başbakan Danışmanı Arkebe Oqubay"ı ziyaret etti.

 

AA Genel Müdürü Öztürk ziyareti sırasında Etiyopya"nın başkenti Addis Ababa"da açılacak AA"nın yeni ofisi, deneyimleri, yayın ilkeleri ve yayımlanan diller hakkında Oqubay"a bilgi verdi.

 

 AA"nın çok kısa sürede dünya çapında yayın yapan 8 ajanstan biri haline geldiğini belirten Öztürk, "Günde 2 bin haber ve 200 görüntü yayımlayan Anadolu Ajansı, Addis Ababa"daki ofisimiz aracılığıyla da Doğu Afrika"dan haber akışını sağlamak için çalışacak. AA"nın tarafsızlık ve objeklifliğiyle öne çıkan haber ajansı olması için çaba gösteriyoruz" dedi.

 

Öztürk, AA"nın Etiyopya"daki ofisiyle kar amacı gütmediğini vurgulayarak, ülkede doğru ve güvenilir haber akışını sağlayan medya kuruluşu olacağını belirtti. 

 

Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn"in yurt dışı ziyaretlerinde AA ekibinin de kendisine eşlik etme yönünde planı olduğunu dile getiren Öztürk, danışman Oqubay"ı Türkiye"ye davet etti.

 

Danışman Oqubay da AA"nın Etiyopya"da ofis açmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "AA"nın Afrika"ya dair haberleri birçok dilde yayımlaması, tüm Afrikalılar için büyük hizmet olacak" ifadesini kullandı.

 

Ajansa destek vermeye her zaman hazır olduklarını belirten Oqubay, Başbakan Desalegn"in ofisinin kapılarının her zaman AA ekibine açık olacağını vurguladı.

 

Oqubay, ileriki günlerde AA"nın ofisini ziyaret edeceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.