Öne Çıkanlar koronavirüs korona corona salgın survivor

Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye'ye getirmek istiyoruz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye"ye getirmek istiyoruz. Kavgadan uzak bir siyaset anlayışı. Herkesi kucaklayan bir siyaset anlayışı. Türkiye"nin geleceğine odaklanmış bir siyaset anlayışı." dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Rize"ye gelen Kılıçdaroğlu, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’nu ziyaret etti.

Belediye Başkanlığı önünde kendisini bekleyen vatandaşlar ve personel ile selamlaşan Kılıçdaroğlu, daha sonra yaptığı konuşmada, Türkiye"yi seven insanların, ülkesini, bayrağını seven insanların bulunduğu coğrafyada olduklarını söyledi.

Herkese şükran borçlu olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Elbette siyasette zaman zaman tartışmalar olabilir, kavgalar da olabilir ama siyasetin değişmez bir amacı olmak zorundadır. O da halka hizmet. Halka hizmet ediyorsanız, emeğinizi, vatandaştan topladığınız para olan vergileri vatandaşın çıkarı için kullanıyorsanız herkesin benim başımın üstünde yeri vardır ama o paraları alıp başka bir yerde kullanıyorsanız kimse kusura bakmasın. Ona öncelikle ben karşı çıkarım ve çıkmaya da devam edeceğim." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı"nın yerel yönetimler için belirledikleri 7 ilkeyi kapıya astığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Belediyecilikte 7 ilkeyi bütün belediyeyi ziyaret eden kardeşlerimin hangi partiden olursa olsun AK Parti"den olabilir, MHP"den olabilir, İYİ Partiden olabilir diğer partilerden olabilir, belediyeyi ziyaret ettikleri zaman o 7 ilkeyi okusunlar. 7 ilkeden bir sapma olursa hemen uyarsınlar. Desinler ki "bak bu 7 ilkeye bütün belediye başkanları uyacak" diye. Biz herkesin emeğine değer, herkesin alın terine, birlikte yaşamaya, her şeyden önce çocuklarımıza değer veririz, çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Çocuklarımızı bizim ufkumuzdur, çocuklarımız bu ülkenin geleceğidir. Çocuklarımızın iyi yetişmesi için elimizden gelen her türlü ama her türlü çabayı gösteririz. "

Çocukların önemine değinen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Eğer bu ülke güzel bir ülke olacaksa, bu ülke kalkınan bir ülke olacaksa bu ülke hem kendi coğrafyasında hem dünyada saygın bir ülke olacaksa bu çocuklarımızın sayesinde olacak. Hepimiz gelip gidiyoruz ama çocuklarımıza iyi bir Türkiye bırakmak zorundayız. Bu ülkeyi kuranlar yani Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları, bütün hayatlarını savaş meydanlarında geçirdiler. Güzel bir ülke için çaba harcadılar. 1921 yılında Çocuk Esirgeme Kurumunu kurdular. Neden çünkü bütün babalar büyük ölçüde cephelerde şehit olmuştu ve çocuklara bakmak gerekiyordu. Sosyal devlettir aynı zamanda Cumhuriyet. Neden? "Kimsesizlerin kimsesidir Cumhuriyet" diye tanımlamıştır Gazi Mustafa Kemal. O nedenle biz hepimiz, hiçbir siyasi parti ayrımı yapmaksızın bütün belde halkını kucaklamak zorundayız. Belde halkını birinci elden kucaklayacak olan da belediye başkanımızdır."

Kılıçdaroğlu, belediye başkanını yanına çağırarak, "Ayrım yapmadan kucaklayacak. Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye"ye getirmek istiyoruz. Kavgadan uzak bir siyaset anlayışı. Herkesi kucaklayan bir siyaset anlayışı. Türkiye"nin geleceğine odaklanmış bir siyaset anlayışı. Hiç kimsenin kimliğini, inancını, yaşam tarzını siyasete malzeme etmeyen bir siyaset anlayışı. Herkesin inancına, herkesin kimliğine, herkesin yaşam tarzına saygı gösteren bir siyaset anlayışı. Bazen şunu söylüyorlar, korkutuyorlar. "Efendim CHP iktidara geldiğinde şunu, şunu yapacak. Sakın yapmayın. Sakın gelmesin iktidara." Buradan bütün vatandaşlarıma söylüyorum, en ufak bir endişe duymayınız. Herkesin yaşam tarzına, herkesin kimliğine, inancına sonuna kadar saygılı olacağız." diye konuştu.

"İş bulacaksın, karnı doyacak. Türkiye coğrafyasında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek"

"Peki bizim görevimiz ne olacak?" diye soran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşsizin, eğer bir babanın çocuğu, annenin çocuğu işsizse o çocuğa iş bulacağız. Siyasetin konusu bu. İş bulacaksın, karnı doyacak. Türkiye coğrafyasında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Herkesin hakkı herkesin huzuru olacak. Sosyal devlet güçlenecek. Fakire yardım yaparken fakirin fakirliğini teşhir etmeyeceksiniz. O bir insan, onun onurunu koruyacaksınız. Öyle bir anlayışla yola çıkıyoruz biz. Ne dedim yeni bir siyaset anlayışı. Yeni bir ufuk açacağız siyasette ve bu ufukta yolumuza devam ediyoruz. Bunu söylediğimiz içindir ki İstanbul"da, Ankara"da, Adana"da Mersin"de, Antalya"da yeni bir ufuk açtık. Her şey çok güzel olacak dendi, emin olun her şey çok güzel oldu. Daha da güzel olacak. Göreceksiniz daha da güzel olacak."

Kılıçdaroğlu, herkese hesap vereceklerini vurgulayarak, "Kibirden uzak olacak siyasetçi. Toprağını sevecek siyasetçi, insanını sevecek siyasetçi, doğasını sevecek siyasetçi, ağacını, dağlarını, göllerini, göklerini her şeyini sevecek siyasetçi ve onu koruyacak. Sizin bir özelliğiniz var. Siz derelerinize sonuna kadar sahip çıktınız. Türkiye"ye örneksiniz siz. "Çevre konusunda en duyarlı ilçe neresidir" diye de sorsalar Türkiye"de herkesin aklına ilk Fındıklı gelir." değerlendirmesinde bulundu.

Siyasetçinin kibirden uzak ve vatandaşın arasında olması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, kibirli siyasetçinin topluma faydası olmayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder, doğduğu andan itibaren. Ölürken de kefen bezi alırız, onun için de vergi ödenir. Dolayısıyla vergi ödemediğimiz tek şey var, teneffüs ettiğimiz hava. O zaman demokrasinin gerçek anlamda varlığı hesap vermekten geçer. Hesap veriyorsa bir siyaset anlayışı, orada kibir yoktur. Halka saygı vardır. Ama 17 yıldır bizi yönetenler, bizim ülkemizde hesap vermiyorlar." diye konuştu.

Vatandaşlara, "Büyükşehirlerde şehir hastaneleri kaça yapıldı." sorusunu yönelten Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Ben de bilmiyorum. 600 milletvekili de bilmiyor. "Efendim en büyük hava alanını yaptık" güzel. Kaça yaptınız, kimse bilmiyor. İyi de parayı millet ödeyecek, niye bilmiyor. Tüneller yaptılar, metrolar yaptılar, alt geçitler, üst geçitler bir sürü şey yaptılar. Kaça yaptınız bu tünelleri diyoruz. Kimse bilmiyor. Devlet sırrı, ticari sır. Vatandaş vergisini ödüyorsa hesabını soracaktır, nereye ödüyorsun bu parayı kardeşim. Eğer bunun hesabını vermiyorsa, kibirli siyaset vardır. Kibir İslamiyette de insanlıkta da asla beslenmesi gereken bir alan değildir. Yok edilmesi gereken bir alandır. İnsana saygı duyuyorsanız kibirden uzak duracaksınız."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.