Vicdanınızla Oy Verin

Vicdanınızla Oy Verin
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'Sandığa giderken bir şey istiyorum; kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun, elini vicdanına koyup oyunu öyle kullansın. Tek istediğim bu' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi Meydanı"nda partisince düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, temiz bir siyaset ve kul hakkı yenmesini istemeyenlerin adresinin Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu söyledi.

 

Hiç kimseyi ötekileştirmediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Eğer bir ülkede vatandaş soyuluyorsa, soyan iktidarsa, köşeyi dönüyorlarsa, size din iman edebiyatı yapıp telefonlarda başka şeyler yapıyorlarsa oturacağız bunun hesabını soracağız. Sadece ben değil, hep beraber soracağız" diye konuştu.

 

Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamadıklarını, kendilerine oy versin vermesin, herkese saygı gösterdiklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Ama bu, gazeteye telefon ediyor. Eskiden "alo Fatih" vardı, şimdi "alo Mustafa" var. Mustafa"ya telefon ediyor. Başı kapalı bir kardeşimiz, köşe yazarı, yazı yazıyor. Onun hoşuna gitmediği için onu işten attırıyor. Bir vatandaşın ekmeğiyle oynamak ve bunu yapan kişiyle bir araya gelmek benim istemediğim bir şey. Hiçbir zaman da istemem. Hiç kimsenin ekmeğiyle hiç kimsenin uğraşmasını istemem. İsterim ki herkes aş, iş sahibi olsun. İsterim ki her evde huzur olsun. İsterim ki her anne çocuğunu güler yüzle okula göndersin. İsterim ki hiç bir anne ve babanın gelecek kaygısı olmasın. Huzurlu bir toplum olsun, mahallede, evlerde barış olsun, huzur olsun. Bunu isterim."

 

"Yeniden sizden ruhsat istiyoruz"

 

Gaziantep"e en büyük yatırımları sosyal demokrat belediye başkanlarının yaptığını savunan Kılıçdaroğlu, "Yeniden sizden ruhsat istiyoruz. İzin istiyoruz" diyerek CHP"nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akif Ekici"ye destek istedi.

 

Kılıçdaroğlu, 30 Mart"ta sandığa bir bayram havasında giderek, "Haramilerin iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuracaklarını" öne sürdü.

 

Aydınlık bir Türkiye için il il gezdiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu konuda partililere de görev düştüğünü kaydetti.

 

"Çocuklarınıza güzel bir Türkiye bırakacaksınız, onun için siz de çalışacaksınız" diyen Kılıçdaroğlu, her partilinin geçen seçimde CHP"ye oy vermeyen bir kişiyi ikna etmesini istedi.

 

Türkiye"nin demokrasisini güçlendireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

 

"Türkiye"nin gerçeklerini ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz. Helali, haramı siz de biliyorsunuz ben de biliyorum. Allah"ın kelamını ben de biliyorum siz de biliyorsunuz. Sandığa giderken bir şey istiyorum; kim olursa olsun, hangi partiden olursa olsun, elini vicdanına koyup oyunu öyle kullansın. Tek istediğim bu. Çocuğunu düşünsün, ülkesini düşünsün."

 

Bazı vatandaşların yolsuzlukları "benim cebimden çıkmadı" şeklinde düşünebileceğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasını, "Dükkanınızı hırsıza teslim eder misiniz? Evinizi hırsıza teslim eder misiniz? Dükkanını hırsıza teslim etmiyorsun, evini hırsıza teslim etmiyorsun, ülkeyi de hırsıza teslim etmeyeceksin" diyerek tamamladı.

 

Bu arada, konuşması sırasında Kılıçdaroğlu"na kutusuyla birlikte ayakkabı fırlattığı iddia edilen Mehmet Y. gözaltına alındı. Emniyette sorgusu devam eden Mehmet Y"nin hırsızlık suçundan sabıkalı olduğu öğrenildi.

 

"Devleti kuran bir parti devleti yönetmez mi?"

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisince Mustafa Yücel Özbilgin Parkı"nda düzenlenen mitingde de kimliği ne olursa olsun insanı Allah"ın yarattığı en değerli varlık olarak gördüklerini, hiçbir ayrım yapmadıklarını söyledi. Bu konuda söz verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, CHP"ye oy versin vermesin her vatandaşı baş tacı yapacağını aktardı.

 

İşsizliği önlemenin yolunun ekonomi politikasından geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

 

"Adıyaman"da fabrikalar sökülüyor, Şanlıurfa"ya gidiyor. Burada yaşayan insan, insan değil mi, buradaki insan çalışmayacak mı? Eğer siz teşvik politikanızı yanlış yaparsanız faturayı Adıyamanlı öder. Size sözüm, bu bölgeyi Türkiye"nin en güzel bölgelerinden biri haline getirmek mümkün. Bunun için sadece bir şey yapacaksınız, 76 milyon yurttaştan topladığınız verginin son kuruşuna kadar hesabını vereceksiniz. 

 

Diyorlar ki "bu CHP gelse devleti yönetebilir mi?" Ben buna gülüyorum, ya devleti kuran bir parti devleti yönetmez mi? Devleti biz kurmuşuz, ne için kurmuşuz? Bayrağımız onurla dalgalansın diye. Ne için kurmuşuz? Herkesin işi ve aşı olsun diye. Ne için kurmuşuz? Minarelerimizde beş vakit ezan okunsun diye. Ne için kurmuşuz? Herkesin işi, herkesin aşı olsun diye kurmuşuz. Şimdi diyorlar ki "CHP gelirse yardımlar kesilecek." Ya niye keselim, aklımızı peynir ekmekle mi yedik. Tam tersine buradan söylüyorum, bütün Türkiye duysun, hiçbir yardım kesilmeyecek, yardımlar ikiye katlanacak. Sanki yardımları biz cebimizden yapıyoruz, yardımlar sizin ödediğiniz vergilerle yapılıyor. Sosyal devlet olarak yapılıyor."

 

Rize"de kendisine yumurta atan bir kişinin mahkemeye verildiğini ancak bu kişi hakkında da şikayetçi olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

 

"Bana yumurta attı diye Rizelilerden de şikayetçi değilim, Rizeliler de bu ülkenin demokrat, yiğit, namuslu insanlarıdır. Bize oy veriyor ya da vermiyor diye insanları ayıramayız. İnsanların tümünü kucaklıyoruz. Ayrılık, gayrılık bizim kitabımızda yoktur. CHP iktidarında başbakanlar, halka hesap verecek, bakanların çocuklarının yatak odalarında milyon dolarlar çıkmayacak. CHP iktidarında alın terine değer verilecek, taşeronlaşma olmayacak. CHP iktidarında Adıyaman"ın tütünü yeniden gelecek. Halktan yana politika güdülecek. Bunun sözünü veriyorum, yetki bende değil, yetki sizde, kararı siz vereceksiniz. Size inanıyorum, güveniyorum. Güzel bir Türkiye"yi yeniden inşa edeceğiz."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.