Talebimiz Yerel Ekonomik Kaynakların Artırılmasına Yönelik

Talebimiz Yerel Ekonomik Kaynakların Artırılmasına Yönelik
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak, enerji kaynaklarıyla ilgili sözlerine ilişkin, 'Yerel yönetimlerin sorumlulukları arttı. Bu konuda ekonomik kaynakların da artırılması gerektiği yönündeki bir taleptir' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, "Diyarbakır"daki enerji kaynaklarına ilişkin pay istedikleri" yönündeki sözlerine ilişkin, "Burada veya başka bir kentte İstanbul, İzmir  ya da Konya"da halkın seçtiği yerel yönetimlerin katkı payı alma hakkının olduğunu ifade eden bir söylemdi. Böyle anlaşılması daha doğru olur" dedi.

 

Belediye Başkanı Kışanak, beraberinde Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Fırat Anlı ve Genel Sekreter Fahrettin Çağdaş ile Vali Mustafa Cahit Kıraç"ı makamında ziyaret etti.

 

Vali Kıraç, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır"ın geçmişinde 33 medeniyetin barındığını belirterek, Valilik olarak Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Diyarbakır"a hizmet edecek tüm aktörlerle sorunların çözümüne yönelik gayret göstereceklerini söyledi.

 

Kıraç, seçimin ardından göreve başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fırat Anlı"yı arayıp, tebrik ettiğini anımsattı.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ise Vali Kıraç"ın Anlı"nın pozisyonuyla ilgili ifade ettiği durumun kamuoyu nezdinde "eşbaşkanlık" olduğunu söyledi. Bunun üzerine Vali Kıraç gülümseyerek, başkan vekilliğinin daha üst bir görev olduğunu dile getirdi.

 

Diyarbakır"ın çıkarlarının her şeyin üstünde olduğunu, halkın bunun için kendilerine görev verdiğini dile getiren Kışanak, "Valimizin bize gerekli desteği sunacağını umut ediyoruz. Yerel yönetimler de ülkenin yönetim mekanizmaları arasındadır. Ankara"daki hükümet de belediyeler de seçilerek yönetime geliyor. Hep beraber kentimizi iyi bir geleceğe hazırlama gayreti içerisinde olacağız" ifadelerini kullandı.

 

"Yapıcı iş birliğine ihtiyaç var"

Eşbaşkan Fırat Anlı ise seçimlerin geride kaldığını, halkın hizmet beklediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Yapıcı iş birliğine ihtiyaç var. Maalesef bu konularda istenilen düzeyde değiliz. Tarım ve hayvancılık, ticaret ile kırsal kalkınma konularda fark yaratma inancı içerisindeyiz. Valiliğimizle bu konularda güzel projeleri gerçekleştirme arayışında olacağız."

 

 "Eksik bir düzenleme olduğunu ifade etmek istiyoruz"

Gazetecilerin "Diyarbakır"daki enerji kaynaklarına ilişkin pay istedikleri" yönündeki sözlerinin hatırlatması üzerine Kışanak, yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları ile ilgili yasal düzenleme yapıldığını anımsattı.

 

"Yerel yönetimlerin görev ve sorumlulukları arttı. Bu konuda ekonomik kaynakların da artırılması gerektiği yönündeki bir taleptir. Bu aynı zamanda yerel imkanların daha iyi kullanılmasına vesile olacak bir taleptir" diyen Kışanak, şunları kaydetti:

 

"Bu konuda ekonomik kaynakların da artırılması gerektiği yönündeki bir taleptir. Bu aynı zamanda yerel imkanların daha iyi kullanılmasına vesile olacak bir taleptir. Büyükşehir Yasası"nda yer altı ve yer üstü zenginliklerin, taş ve kum ocakları da dahil olmak üzere kaynakların tamamı merkezi hükümetin yetkisine bırakıldı. Bunun eksik bir düzenleme olduğunu ifade etmek istiyoruz. Burada veya başka bir kentte İstanbul, İzmir ya da Konya"da halkın seçtiği yerel yönetimlerin katkı payı alma hakkının olduğunu ifade eden bir söylemdi. Böyle anlaşılması daha doğru olur diye ifade ediyorum."

 

"Yerel yönetimler pay alıyor"

Vali Kıraç da Kışanak"ın ifade ettiği noktalarda merkezi hükümetin bu tür alanlardan elde ettiği payların bir kısmının yerel yönetimlere aktarıldığını anımsatarak, "Tabi bunun daha üst seviyede verilmesiyle ilgili bir talep olarak algılandı" diye konuştu.

 

Görüşme daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

"Açıklamalar gerçeği yansıtmıyor"

Öte yandan, Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Kışanak"ın bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalar ve konuyla ilgili gazetelerdeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı için açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, kapatılan İl Özel İdarelerinin yerine valilik bünyesinde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları kurulduğu anımsatılarak, tasfiye komisyonunun yaptığı çalışmalar sonucunda 156 memur ve 402 işçinin büyükşehir belediyesine devredildiği kaydedildi.

 

Konuyla ilgili yayımlanan haberlerdeki "belediyeye hiç araç verilmediğine" dair bilgilerin gerçeği yansıtmadığı, İl Özel İdaresi envanterinde bulunan 90 iş makinesi başta olmak üzere 120 aracın büyükşehir belediyesine devredildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

 

"Kapatılan İl Özel İdaresi"nin kırsala yönelik altyapı ve imar hizmetleri büyükşehir belediyesi tarafından yürüteceği için o birime ait demirbaşlar büyükşehir belediyesine teslim edilmiştir. Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ"ye İl Özel İdaresine ait olan toplamı yaklaşık 253 dönüm olan araziler devredilmiştir. Diğer taraftan köy ve belde tüzel kişiliklerine ait olan taşınmazlardan mezarlık yerleri hariç 3 bin 682 dönüm taşınmaz da devredilmiştir."

"Devri mümkün değil"

"Mülkiyeti hazineye ait olan bir taşınmazın komisyon marifeti ile herhangi bir kuruma devri kanunen mümkün değildir" ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, şunlara yer verildi:

 

"Bu bağlamda sık sık gündeme getirilen ve mülkiyeti hazineye ait olan İl Özel İdaresi"nin kullanmakta olduğu binanın büyükşehir belediyesi veya herhangi başka bir kuruma devri mümkün değildir. Çünkü bu gayrimenkulün arsası hazineye aittir. Kayıtlardan da görüleceği üzere İl Özel İdare"ye ait hiçbir borç bulunmamaktadır. Bundan dolayı büyükşehir belediyesine bir borç devri olmamıştır. Kamuoyunda sıkça bahsedilen köylerin içme suyundan kaynaklanan elektrik borcu ise İl Özel İdare"ye ait bir borç değildir. Köylerin tüzel kişiliklerinin ödemesi gereken bir borçtur. Bu zamana kadar ödenmemiş olan borçlar yasal düzenleme gereği DİSKİ"ye aktarılmıştır."

 

İl Özel İdaresi hesaplarından artan nakit miktarlarının hesaplandığı vurgulanan açıklamada, hesaplama işlemi tamamlandığı zaman yatırımları devam eden kurumlara ve büyükşehir belediyesine nakit transferi yapılacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.