Sonuçlar Bizleri de Endişeye Sevk Etti

Sonuçlar Bizleri de Endişeye Sevk Etti
AB Bakanı Çavuşoğlu, AP seçim sonuçlarının aşırı sağ ve AB karşıtı görüşleri temsil eden partilere verilen desteğin ciddi bir şekilde artmasını ise endişeyle karşıladıklarını belirtti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu"nun konuya ilişkin ifadelerine yer verilen AB Bakanlığı açıklamasında, "22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) seçim sonuçları sadece AB’yi değil, katılım müzakerelerini yürüten bir ülke olarak Türkiye’yi de yakından ilgilendirmektedir. Seçim sonuçları değerlendirildiğinde farklı tercihlerin sandığa yansıdığı görülmekle birlikte aşırı sağ ve AB karşıtı görüşleri temsil eden partilere verilen desteğin ciddi bir şekilde arttığını görmekteyiz. Bu durum elbette AB üyesi ülkeleri olduğu kadar bizleri de endişeye sevk etmiştir" denildi.

 

"Marjinal siyasi fikirleri olan partilerin yükselişi, AB temelindeki evrensel değerlere karşı ciddi bir risk oluşturmaktadır" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, "İkinci Dünya Savaşı’nın küllerinden bir barış projesi olarak doğan AB, ırkçılıkla, ayrımcılıkla ve yabancı düşmanlığı ile mücadeleyi kendine ilke edinmiştir. Kuruluş felsefesinde insanlığın ortak değerleri ve idealleri bulunan bir birliğin, bu değerleri yok etmeye yol açacak bir eğilim içerisine girmesi ne yazık ki Avrupalıların etrafında birleştiği değerleri tehdit etmekte ve bu durum tüm dünyayı kaygılandırmaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

"Tarih bize açık bir şekilde göstermektedir ki ırkçılık, yabancı düşmanlığı, etnik ayrımcılık ve farklılıklara karşı hoşgörüsüzlük, kriz dönemlerinde hep yükselişe geçmiştir. Bazı AB üyesi ülkelerde şiddetli bir şekilde hissedilen ekonomik kriz, uçtaki partilerin yükselişini de beraberinde getirmiştir. Ancak, barış ve hoşgörü, dönemsel krizlere kurban edilemeyecek kadar önemli değerlerdir ve bunun böyle olduğunu bizlere Avrupa tarihi bizzat göstermiştir. Avrupa’nın kalbinde Balkanlar’da yaşanan Srebrenitsa katliamı bu acı tecrübenin en yakın örneği olarak hafızalara kazınmıştır. Daha da gerilere gidildiğinde, ekonomik ve siyasi krizlerle beraber güç kazanan radikal hareketlerin dizginlenemeyen maceracı tutumlarının başat rol oynadığı İkinci Dünya Savaşı’nın ve Avrupa’da yaşanan diğer felaketlerin acıları da henüz unutulmamıştır. Bu savaşların ve dönemsel krizlerin sonucunda, Avrupa halkları maalesef çok ağır bedeller ödemiştir."

 

Avrupalı politikacılara, özellikle de merkezde yer alan partilere ve parti liderlerine büyük görevler düştüğü hatırlatılan açıklamada, "Avrupa bütünleşmesinin lokomotifi olan merkez partilerin, AB’nin kuruluş felsefesine uygun bir şekilde Avrupa"nın gelecek vizyonunu savunmaları büyük önem taşımaktadır. Avrupalı liderler ve politikacılar, AP seçim sonuçlarının verdiği mesajı iyi değerlendirmeli ve AB’nin kuruluş değerlerine uygun, farklılığı kucaklayan politikalar geliştirmelidir" denildi.

 

Açıklamada, Türkiye"nin, Avrupa Konseyi kurucu üyesi ve AB ile üyelik müzakereleri yürüten aday bir ülke olarak her zaman Avrupa’nın üzerinde yükseldiği evrensel değerlerin arkasında olduğu ve olmaya devam edeceği belirtilerek, "Türkiye"nin temsil ettiği hoşgörüye dayalı tarihi ve kültürel değerler, Avrupa"nın korkularını izale edecek mahiyettedir. AP seçim sonuçları, Türkiye"nin AB üyeliğinin kıtanın geleceği ve huzuru açısından ne denli elzem hale geldiğini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Umarız, Avrupalı dostlarımız bu mesajı doğru bir şekilde algılayarak Türkiye’nin katılım süreci önündeki yapay engelleri bir an önce kaldırırlar" ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.