Silahı Bitireceğiz

Silahı Bitireceğiz
Başbakan Yardımcısı Arınç, 'Çözüm süreci olacak. Kardeşlik olacak. Çatışmalar bitecek. Silahı bitireceğiz. Anneler, babalar evlatlarıyla kavuşacak artık Türkiye'de siyaset olacak' dedi.

Pazar günü yapılacak seçim öncesi partisinin Güroymak İlçe Başkanlığınca düzenlenen mitinge katılan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tarifeli uçakla Muş Havaalanına geldi.

 

Burada Bitlis Valisi Orhan Öztürk, Muş Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, partisinin Bitlis ve Muş milletvekilleri ve partili yöneticileri tarafından karşılanan Arınç, bir süre dinlendikten sonra Güroymak ilçesine geçti.

 

İlçedeki miting alanında toplanan vatandaşlara seslenen Arınç, Norşin"in maneviyat dünyasının merkezi olduğunu ve daha önce de bir kaç kez ilçeye geldiğini anımsattı.

 

Pazar günü 2 ay önce yapılan seçimlerin tekrarlanacağını, Norşin halkından zafer müjdesi beklediklerini ifade eden Arınç, şöyle konuştu:

 

"30 Mart günü Türkiye"de seçimler yapıldı ve AK Parti büyük başarı elde etti. 21 milyon oyun sahibi biziz. Türkiye"deki belediyelerin yüzde 60"ını kazandık. Hamdolsun büyük başarı elde ettik. Birkaç açıdan başarıyı kutlamamız gerekir. Tek başımızaydık. Bütün partiler bize karşı birleşmişti. Geçmişte birlikte olduğumuz ama hükümeti yıkmak için çalışan bazı gruplar da yine AK Parti"nin karşısında kim güçlüyse oylarını ona verdi. Yedi düvele karşı tek başımıza Türkiye"de 21 milyon oy aldık hamdolsun."

 

Türkiye"de vatandaşların kendilerine büyük destek verdiğini ve ülkedeki bütün başarıların sahibinin AK Parti olduğunu belirten Arınç, Norşin"de BDP ile baş başa kaldıklarını ve seçimlerin iptal edildiğini anımsatarak, seçimi kazanacaklarına inandığını dile getirdi.

 

"Norşin"e selam vermeye geldim"

 

"Norşinliler Allah şahittir ki ben bu seçimde "ne olur oylarınızı AK Parti"ye verin" diye gelmedim. Bu mübarek cuma günü maneviyat önderlerimizin bulunduğu, imanımızın, inancımızın medeniyetimizin temellerinin bulunduğu Norşin"e selam vermeye geldim" diyen Arınç, bu toprakları geçmişten bu yana çok seven ve bölgedeki insanlarla gönül gönüle olan biri olarak, bir Norşin dostu olarak ilçeye geldiğini belirtti.

 

12 yıldan bu yana iktidarda olduklarını, hizmet üzerine hizmet ürettiklerini, vatandaşların yol, hastane, havaalanı, çevre yolu gibi temel taleplerini en kısa zamanda yerine getirdiklerini vurgulayan Arınç, şunları ifade etti:

 

"Milletimiz rahat etsin, çocuklarımız rahat eğitim alsın diye okullar, üniversiteler açıyoruz. En iyi eğitim sistemini getiriyoruz. Seçmeli dersleri getiriyoruz. Kürtçe gibi, peygamber efendimizin hayatını anlatan siyer-i nebi dersleri koyuyoruz. 21 seçmeli dersimiz okutuluyor. En güzel en iyi hizmetleri yapıyoruz ki milletimiz bize oy veriyor. 2011"de yüzde 50 oy aldık. İki seçmenden biri bize oy verdi. Şimdi genel seçim yapılsa Allah"ın izniyle yüzde 60 oy alırız. Biz hamdolsun güçlüyüz, kuvvetliyiz, inançlıyız, milletin duasını almışız. Çocukların, yaşlıların, annelerin, mollaların, şeyhlerin duası var. "Yarabbi millet için çalışan bu insanları koru, onları yükselt" diye dua edenler var. Bizi ayakta tutan dualardır. Yoksa bizi de darbe ile indirirlerdi. Partimizi kapatırlardı. Bizi de yok ederlerdi. Binlerce faili meçhul cinayetin yaşandığı ülkede rabbim bizleri muhafaza ediyor. Rabbim bizi, sizlerin duaları karşısında toplara tüfeklere karşı eğilmeden bükülmeden 12 senedir iktidarda tutuyor."

 

"Cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız"

 

30 Mart seçimlerini başarıyla tamamladıklarını ve iki ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Arınç, bu seçimi de kazanacaklarına inandıklarını kaydetti.

 

Arınç, "AK Parti"den kim aday olursa, ismi belli olmadığı için söylemiyorum, gönlümden geçenler var ama inşallah rabbim en hayırlısını nasip edecek. Sizin seçtiğiniz cumhurbaşkanı göreve başlayacak" dedi.

 

AK Partinin belediyecilik anlayışının hizmet etmek ve adaletsizlik yapmamak olduğunu ifade eden Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bizim kitabımızda hizmet ayrımı olmaz. Belediye başkanı olacak insan, halk arasında düşmanlık yapmayan, her tarafa hizmet eden biri olmalıdır. Burada Norşin"de AK Parti"nin adayı kazanırsa, Norşin"den sizlerin desteğinin ardından biz bire 5-7 veriyoruz. Arkasında Bitlis milletvekilleri var. Yetmedi bütün milletvekilimiz var, hepsi onun arkasındadır bundan emin olun. Bu da yetmez diyorsanız en büyük destek Başbakanımızın, Recep Tayyip Erdoğan"ın ve hükümetin desteği var."

 

Arınç, Norşin"de 7 partinin seçimlere girdiğini ve bazı partilerin aydığı oy sayısının 40-50 civarında kaldığını, her oyun kendileri için çok önemli olduğunu aktardı.

 

CHP"nin 30 Mart seçimlerinde 30 ilde başarısız olduğunu kaydeden Arınç, şunları dile getirdi:

 

"Bir ana muhalefet partisi bu kadar başarısız olabilir mi? MHP 40’ten fazla ilde yok. Bunların iktidar olma şansları var mı? BDP ile başa baş gibi görünüyoruz. Dün genel başkan geldi konuştu. Eleştirecek değilim. Biz şiddetten, silahtan, terörden, tehditten yana değiliz. Adam gibi siyaset yapıyoruz biz adam gibi. Bu millet kardeş kavgasını sevmiyor, huzur, barış, kardeşlik, çözüm istiyor. Biz baldıran zehiri içmeye razı olduk, çözüm sürecini getirdik bu ülkeye. 16 aydan bu yana şehit cenazesi gelmiyor diye, mayın patlamıyor diye seviniyoruz. Evet keşke olsaydı diyen birkaç zavallı çıkabilir ama biz barış istiyoruz, huzur istiyoruz, bizi kardeş yapan Müslümanlığın dimdik ayakta olduğunu görüyoruz."

 

Demirtaş"ın Güroymak’ta yaptığı konuşmanın içeriğine girmeyeceğini ama ortada garip bir durumun olduğunu söyleyen Arınç, şöyle konuştu:

 

"Sayın Demirtaş hangi parti adına konuşuyor, BDP. Adayları BDP adayı. Ama böyle bir parti var mı Türkiye"de? Partinin bütün milletvekilleri, Demirtaş"la Sakık"ı orada bıraktılar gerisi HDP diye bir partiye gitti. HDP neyin nesidir, ne yapar, niye kurulmuştur bilimiyoruz. Biliyorum da söylemeye utanıyorum. Nedir bu Allah aşkına. Sosyalistleri bir araya getireceklermiş. HDP seçimlere girdi 30 Martta. Ne oldu, sıfır çekti. Şimdi biri gelse de burada HDP adına konuşsa anlayacağım ama tabela haline gelmiş bir partinin genel başkanı geliyor Başbakanımıza, hükümetimize çatıyor ve kendi adayına oy istiyor. Norşin halkı akıllıdır. Bu partinin tabelası kaldı. Buradaki adayı seçilirse partinin tabelasını mı koruyacak Norşin"e hizmet mi yapacak."

 

"Hükümet 100 yıllık bir sorunu çözüyor"

 

Kürtleri çok sevdiğini, Kürtlerle 40 yıldan bu yana siyaset yaptığı için batı bölgesindeki bazılarının kendisine "Kürtçü" gözüyle bakmış olabileceğini dile getiren Arınç, bu topraklarda yaşayan, birbirinin kucağında şehit olan, Allah"ı bir, peygamberi, dini ve davası bir insanlarla bir arada olduklarını ve hiç bir zaman kavga etmediklerini anlattı.

 

Hükümetin 100 yıllık bir sorunu çözmeye çalıştığını, bunun Kürt meselesi ve terörün bitirilmesi olduğunu, CHP ve MHP"nin de buna karşı çıktığını anlatan Arınç, şunları ifade etti:

 

"Aslında bu süreçte karşımızda olan insanlar, barışa karşı olmanın, çözüm sürecini pamuk ipliğiyle tutmanın, gayreti içindeler. Tek başımıza kaldık. Çözüm süreci olacak. Kardeşlik olacak. Çatışmalar bitecek. Silahı bitireceğiz. İnşallah dışarı çıkanlar da Türkiye gelecek. Anneler, babalar evlatlarıyla kavuşacak, artık Türkiye"de siyaset olacak. Birbirimize anlamaya gayret edeceğiz. Terörün sonu gelsin diye kendimizi taşın altına koyduk. Taş çökerse biz de altında kalacağız. Millet de çözüm sürecinin arkasında hükümetimiz dualarıyla destekliyor. Vatandaşımız süreci satın aldı. Barış istediğini söyledi ve yüzde 50 oy aldık."

 

Ankara"da düzenlediği Kürtçe Habercilik Çalıştayı"na katıldığını, AA"nın 7 dilde haber yaptığını ve bunlardan birinin de "Kürtçe" olduğunu dile getiren Arınç, TRT"de Kürtçe kanalın olduğunu ve okullarda Kürtçe seçmeli dersin okutulduğunu bildirdi.

 

Arınç, "20 sene OHAL sürdü. Sokağa çıkma yasağı, faili meçhul cinayetler vardı. İktidara geldik ilk işimiz OHAL"i bitirmek oldu. İsimler konusunda babalar çocuklarına istediği ismi vermesini izin verilmiyordu. Anneler cezaevinde evlatlarıyla Kürtçe konuşamıyordu. Hamdolsun bunları AK parti başardı" diye konuştu.

 

Norşinlilerden AK Parti adayı Hüseyin Mutlu"ya destek vermelerini isteyen Arınç, konuşmasının ardından ilçedeki Hacı Mehmet Selim Özmen Camisinde cuma namazı kıldı.