Pensilvanyanın Bedduaları Bize Gelmez

Pensilvanyanın Bedduaları Bize Gelmez
Başbakan Erdoğan, 'Myanmar'dan, Libya'dan, Mısır'dan, Sudan'dan, Suriye'den, Mekke'den, Medine'den, Afganistan'dan dualar var, ey Pensilvanya senin bedduaların bize gelmez' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiç görmediği 90 yaşındaki Ordulu Mahmut Eraslan"ın kendisine dua ettiğini belirterek,  "Ey Pensilvanya senin bedduaların bize gelmez, bize o dualar gelir" dedi. 

Partisinin Ordu mitinginde konuşan Erdoğan, Ordu"yu bugün farklı gördüğünü belirterek, "Ordu, 3 ay önceki o muhteşem manzaradan bugün çok daha muhteşem. Ordu maşallah Karadeniz gibi kükrüyor. Ordu tıpkı dereleri gibi gürül gürül çağlıyor. Ordu"nun dereleri... Evelallah siz yukarı da akıtırsınız dereleri. Sağ olasın ordu, Allah sizlerden razı olsun. Rabbim şu kardeşliğimizi, şu muhabbetimizi,  şu yol arkadaşlığımızı daim eylesin. 30 Mart seçimleri, inşallah ülkemiz, milletimiz, demokrasimiz için, artık 31 Mart"tan itibaren büyükşehir olacak olan Ordumuz için hayırlara vesile olsun" diye seslendi. 

Erdogan, 3 ay önce  21 Aralık"ta Ordu"ya gediğini, ordu ve ilçelerinde tamamladıkları 166 trilyon liralık eser ve hizmeti resmi olarak vatandaşlarla buluşturduklarını anlattı. Geceyi Ordu"da geçirdiğini, sabah Ordulu balıkçıların denizden yaptıkları selamlamayla ayrıca duygulandığını, 15 Şubat"ta bir kez daha İstanbul"daki Ordulular Sevgi Şöleni"ne katıldığını, coşkulu ve muhabbet dolu bir atmosferde istanbul"daki Ordulu hemşehrileriyle hasret giderdiğini ifade eden Erdoğan, bugün bir kez daha Ordu"da olduğunu, kentin büyükşehir belediyesine katılmasına 6 gün kaldığını kaydetti.

Erdoğan, "İnşallah Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Enver kardeşimi burada belediye başkanı yaptığınız andan itibaren yeni bir süreç başlayacak. İnşallah AK Parti"li bir başkanla, tecrübeyle, birikimle, dürüst, işbilen, becerikli bir başkan ile büyükşehirin kuruluşunu gerekleştireceğiz" diye konuştu. 

Alanda 1940 ve 1950"leri yaşayan nine ve dedelerin olduğunu belirten Erdoğan, o dönemi yaşamayanlara da anlatıldığını kaydetti. 1940"larda Ordu"nun büyük çileler çektiğini, çok  büyük yoksulluğa maruz kaldığını ifade eden Erdoğan, Demokrat Parti"nin Ordu milletvekili, 1949"da Ordu"da çok büyük yoksulluğun yaşandığını, 26 kuruşluk mısırın vatandaşa 50 kuruşa satıldığını, onu almak için insanların kuyrukta beklediğini, izdihamda ezildiğini anlattığına işaret etti. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Evlerde ekmek yok. Öyle mi anacığım? Elektrik zaten yok, gaz yok, gaz lambası yok,  ekmek bile yok. Peki ne var? CHP var. CHP demek yokluk demektir, CHP demek susuzluk demektir, CHP demek karanlık demektir.  İstanbul"u ben onlardan aldım; onların belediyeciliğini bilirim. Çöp dağlarına İstanbul"u nasıl mahkum etiklerini bilirim. Şimdi gelirken helikopterden, aman Yarabbim, baktım ki deniz ile derenin kesiştiği yeri, şu andaki belediye çöp mahalli olarak kullanıyor. Bu nasıl belediyecilik? O çöpün sızıntısı dereye, denize gider. Bu CHP"li  belediyeye bu teslim edilir mi? Bu nasıl bir anlayıştır? Koskoca İzmir"de hala modern çöp depolama yok, vahşi depolama var. Düşünebiliyor musunuz yıllar yılı İzmir"i bunlar yönetir, daha bir modern depolama yapamadılar. Ama bizde ben ta 1994"te göreve geldiğimde İstanbul"a modern depolama yaptım. Çöpten kompost gübre üretiyordum orada, parklara bahçelere sermek için...Şimdi de inşallah Ordu"da bir değişim, dönüşüm yapacağız, bunun adımını atacağız. Ordu"yu çöpe mahkum edenlere bu seçimde ne diyoruz? O kadar...Millet, o dönemlerde devlet dairesine giremezdi. 48"i, 49"u söylüyorum. Kapıda beklerdi, sadece muhtar girebilirdi, her ne mesele varsa o arzederdi.

Bakınız 50 seçimlerinde iki CHP"li milletvekili, Ordu"ya geliyorlar, arabadan iniyorlar,  üzerileri çamur oluyor. Üzerileri çamur oldu diye  bucak müdürünü aşağılıyorlar, ona hakaret ediyorlar, seçimi, demokrasiyi tahkir ediyorlar. Sonra köylerde vatandaşa ne diyeceklerin konuşmaya başlıyorlar. "Köylülere ne verdik, onu tespit edelim, onu söyleyelim" diyorlar. Araştırıyorlar, düşünüyorlar. Çok anlamlı bir şey....İçinde gerçekten güzellikler var. Köylülere verdikleri hiçbir şey bulamıyorlar. O tahkir ettikleri bucak müdürü geliyor; "efendim köylüye bir şey verdiniz, unuttunuz mu, her köye 6 oklu bayrak hediye ettiniz" diyor. Bunlar bu...Bu içler acısı, bu  zavallı manzara merhum Adnan Menderes"in gelmesiyle tamamen tersine döndü. Ekonomi büyüyor, refah artıyor, köylünün yüzü gülmeye başlıyor, zulüm sona eriyor, köylü şehirli ekmek görüyor, mısır, gazyağı görüyor, elektrikle, yolla tanışıyor. Tek parti CHP zulmünün ardından insan ilk defa insan yerine konuyor. Ben de sizi yalnız bırakmam. İşte bu CHP bunu kabullenemiyor, bunu çekemiyor, bunu hazmedemiyor, merhum Menderes"e iftiralar atmaya başlıyor. Sokakları germeye, öğrencileri sokağa dökmeye başlıyorlar. Her yerde tahriklerle, provokasyonlarla, sokak eylemleriyle ülke tahrip ediliyor. Nihayetinde müdahale yapılıyor; merhum Menderes ve iki bakanı idam ediliyor."

Erdoğan, CHP"nin hiçbir zaman yapmanın, inşa ve imar etmenin tarafında olmadığını ifade ederek, "CHP yapmaz, bir şey yapılmasını da istemez. CHP üretmez, bir şey üretilmesini de istemez. CHP asla millete hizmet etmez, millete hizmet edilmesini de istemez. İşte şu anda da CHP, yanında MHP, onlarla birlikte BDP, Pensilvanya"nın ceketinin cebine girdiler,  oradan Türkiye"yi karıştırmanın çabası içindeler. 12 yıldır Türkiye istikrarla, huzurla  büyüyor, emin adımlarla geleceğe ilerliyor. İşte şimdi bu şer ittifakı,  tıpkı 1960"da olduğu gibi komployla, yalanla, iftirayla Türkiye"yi  durdurmaya çalışıyor" dedi.

 

Ordulu Mahmut Eraslan amca... 

 

İnternette yaşlı bir amcanın videosunu kendisine izlettirdiklerini anlatan Erdoğan, bir kadının "benim amcam" demesi üzerine şöyle konuştu:

"Ve alaykümselam...Çok güzel dualar ediyor. Gözleri görmüyor ama, Allah ondan razı olsun. Kızlarım dedi ki "baba böyle bir şey var." Saat gece 12"yi 20 geçiyor. Dedim ki arayacağım. Dediler ki "bu saatten aranır mı, yaşlı amca şimdi yatmıştır." Dedim "yok, ben arayacağım. Madem ki o bana böyle dualar ediyor, ben onu bu saatte aradığımda o kalkar" dedim. 12"yi 20 geçe aradım. 90 yaşında, her şeyi görmüş, ruhen, gönülden görmüş. 5 yavrusu var; bir erkek dört kız..."Nireden nireye" diyor. Ben diyorum ya, baktım o da aynısını söylüyor. Ordulu, Fatsa Kabakdağ Köyü"nden Mahmut Eraslan amca...Aradım, hal hatırını sordum; tabii bana hayır dualarını yaptı, ondan sonra yengemle de biraz konuştum. Ondan da hayır dualarını aldık. Rabbim kendilerinden razı olsun, şifalar versin, uzun ömürler nasip etsin. İşte birileri bize Pensilvanya"dan bize beddua ediyor, ama Mahmut amca gibi milyonlar da bize dua ediyor. Ben Mahmut amcayı bugüne kadar görmedim, o da beni görmedi ama gönüller konuşuyor gönüller. Myanmar"dan, Libya"dan, Mısır"dan, Sudan"dan, Suriye"den, Mekke"den, Medine"den, Afganistan"dan dualar var. Ey Pensilvanya, senin bedduaların bize gelmez, bize  o dualar gelir. Bizim meselemiz millet, bayrak, vatan meselesi...Biz sizlere efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim farkımız bu...."

Erdoğan, 30 Mart"ta çok önemli bir tercihte bulunulacağını vurgulayarak, "30 Mart"ta ya vesayet, ya siyaset bir tercih yapacaksınız. 30 Mart"ta çeteler ile demokrasi arasında bir tercih yapacaksınız. Ya eski Türkiye, ya yeni Türkiye diyeceksiniz. Unutmayın, 30 Mart"ta ya vesayet kazanacak, ya kaset kazanacak, ya montaj kazanacak, ya şer ittifakı kazanacak ya da siyaset kazanacak, millet kazanacak, yeni Türkiye kazanacak" dedi.

AK Parti"nin hizmete devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "30 Mart Ahmet"in, Mehmet"in seçilmesi olayı değil. 30 Mart milli iradeye saygı, bunun neticesini almak. Çünkü bunlar milli irade hırsızı. Bu hırsızlara oy vermememiz lazım. Her türlü yolsuzluğu yapıyorlar. Bunlarda yalan var, takiye var, riyakarlık var, iftira var, fitne var, fesat var" diye konuştu.

Erdoğan, Ordu"ya 4 bin kişi kapasiteli bir yükseköğretim yurdu daha yapacaklarını belirterek, "Buralardan atılan kızlarımız var, çocuklarımız var, bunları süratle bu yurtlara alacağız. Geçiş döneminde sosyal tesislerde ağırlayabiliriz, evler tutmak suretiyle ağırlayabiliriz, o da yoksa valilikler otellerden kiralama yapmak suretiyle ağırlama yapabiliriz" dedi.

Ordu ve ilçelerini sağlık tesisleriyle donattıklarını, hastanelerin araç, gereç, tıbbi cihaz ve personel ihtiyacını giderdiklerini kaydeden Erdoğan, Ünye Devlet Hastanesi"nin yapımını devam ettiğini, Fatsa"daki hastaneyi büyüteceklerini söyledi.

TOKİ"nin Ordu"ya 4 bin 184 konut inşa ettiğini bildiren Erdoğan, kentteki 50 kilometrelik bölünmüş yola AK Parti iktidarının 12 yılda 74 kilometre eklediğini dile getirdi.

Ordu"nun büyükşehir olmasıyla köy ve beldelerin mahalleye dönüştüğünü anımsatan Erdoğan, "İlçe, büyükşehir oraya elini uzatacak, bütün ilçeler AK Parti ile bütünleştiği zaman artık mahallelerimizin hepsi a"dan z"ye pırıl pırıl olacak" diye konuştu. 

54 yıl önce planlanan, sonra yılan hikayesine dönen sahil yolunu tamamlamanın kendilerine nasip olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, Ordu"nun 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak yatırımı yaptıklarını belirtti.

Ordu"nun fındıktan gelir sağladığına dikkati çeken Erdoğan, "Yeni fındık stratejisiyle ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapanlara alan bazlı gelir desteğini başlattık. Ruhsatsız alanda üretim yapanlara ise alternatif ürün desteği veriyoruz. Ordu"da ruhsatlı alanlarda fındık üretenlere son 4 yılda 970 trilyon lira destek ödedik" dedi. 

Erdoğan, Ordu"yu 2007"de doğalgaz ile tanıştırdıklarını, kültür ve turizmde yapılan yatırımların neticelerinin alındığını ifade etti.

Ordu"ya içinde 1600 değişik türde bitki bulunan Karadeniz"de ilk olan botanik bahçesi kurduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, Eskipazar"da yapılan botanik bahçesinin, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacağını söyledi.

Ordu"nun artık büyükşehir olduğunu yineleyen Erdoğan, "Kişi sevdikleriyle beraber haşrolunacaktır. Kılıçdaroğlu"nu sevenler onunla haşrolunacak, Bahçeli"yi sevenler onunla haşrolunacak, biz de bu meydanda olanlarla haşrolunacağız. Büyükşehir olan Ordu"nun vizyonlu ve dirayetli yönetime ihtiyacı var. Ordu"ya çalışma arkadaşım, yıllarca siyaset yaptığım, il başkanlığından milletvekilliğine kadar omuz omuza yürüdüğüm, Enver Yılmaz ile beraber istiyoruz ki Ordu"yu yönetelim. Ordu"nun plakası kaç? 52. Yılmaz"ın Ordu için 52 projesi var" diye konuştu.

Erdoğan, AK Parti"nin Türk Bayrağı"nın kullanıldığı reklamının yasaklanmasını da eleştirerek, "Nasıldı reklam? Biliyor musunuz bu paralel yargı onu da yasakladı. Ne olacak? Muhalefet de aynı reklamı yapsın. Bayrağımız bu bizim ya. O da onun reklamını yapsın. Dayanamadılar. Çünkü bunların aklı bunu basmaz. Yani CHP"nin aklı bunu basmıyorsa, MHP"nin aklı bunu basmıyorsa, BDP zaten semtinden geçmiyor, bize niye engel oluyorsun" değerlendirmesinde bulundu. 

Siyasetin, millete hizmet için yapıldığını ve birinci olmak için yola çıkıldığını ifade eden Erdoğan, "Hiçbir yerde hiçbir zaman sadece birinciyi engellemek için, birinciyi paçasından tutup aşağıya çekmek için siyaset yapılmaz. Bu CHP"nin birinci olmak gibi derdi yok, hedefi de yok, böyle bir umudu da yok. Aynı şey MHP için de geçerli Onun da böyle bir derdi yok. BDP için de geçerli, onun da öyle bir derdi yok" diye konuştu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"nun geçen seçimde, "Yüzde 40"ın altında oy alırsam, ben ve arkadaşlarım bırakacağız" dediğini, ancak yüzde 26 oy aldığını anımsatan Erdoğan, "Hala bırakamadı. Niye? Koltuk tatlı. Çünkü bu yalan söyler, doğru konuşmaz" dedi. 

Erdoğan, yerel seçimde AK Parti"nin birinci parti olmaması halinde genel başkanlığı bırakacağını teklif ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Ben bırakayım, arkamdan başka arkadaşlar gelir ama ben çalışırım. Kılıçdaroğlu, senin yüzlerce yalanını yakaladım, ayrı mesele. Birinci olamazsan bırakmaya var mısın? Bütün mitinglerde bu çağrıyı yapıyorum, hala cevap veremedi, veremez. Çünkü o nal topluyor. 5 yıldır genel başkan. 3 seçime girdi, 3 seçimde de hep geriye. Niye orayı meşgul ediyorsun? Bırak da orayı senden daha iyi yürütecek birileri gelebilir. CHP içinde senden başka adam yok mu? Aynı şeyi Bahçeli"ye söylüyorum, "var mısın" diyorum. 15, 16, 17 yıldır o partinin başındasın. Girdiği bütün seçimlerde nal topladı. Niye bırakmıyorsun orayı? Belki senden daha iyi yapan birisi çıkar, ama benim MHP"ye gönül veren kardeşlerim herhalde hallerinden memnunlar, CHP"ye veren gönül veren kardeşlerim de herhalde hallerinden memnunlar. Bu milleti vatanı seviyorsak, böyle başarısız adamlarla bir yere gidilmez. Israr mı ediyorsunuz? Ben de Allah"ıma hamdediyorum. Kılıçdaroğlu, Bahçeli gibi adamlar oldukça evellallah AK Parti... Varsın bunlar devam etsin, biz işimize bakacağız."

Erdoğan, "Ordu"da AK Parti"de tutunamayan bazı kişiler "AK Parti"nin oylarını nasıl azaltırız" diye sağda, solda dolaştığını duyuyoruz. Hele hele bunların içerisinde bir tanesi var ki benim yaklaşık 45 yıldır beraber olduğum, tanıdığım, bildiğim, belediye başkanı olduğum zaman genel sekreter yardımcısı yaptığım, daha sonra partimde kurucu yaptığım, partimin genel başkan yardımcılıklarından bir tanesini ona verdiğim ve daha sonra bakan yaptığım birisi. Ama bu seçimde buradan büyükşehir belediye başkan adayı olmayınca, olamayınca biliyorsunuz istifa edip ayrıldı. Niye biliyor musunuz? Onun da şantaj kasetleri var, onu da açıklayacaklar diye korkarak gitti, biliyorum" ifadelerini kullandı. 

Sözleri üzerine "bizleri satanı biz de satarız" şeklinde slogan atan kalabalığına da Erdoğan, "Yok, kıymeti harbiyesi yok zaten, niye satacaksın. Gerek yok. Ahlakı olmayan siyasetin millete, ülkeye faydası olmaz. İlkesi, ideali, hedefi, planı, projesi olmayan siyasetin Ordu"ya faydası olmaz. Kazanmak için değil, kaybettirmek için siyaset yapılmaz. Bu ahlaksız siyasettir, ilkesiz siyasettir" diye seslendi.

 

CHP ve MHP"ye diz çöktürdü

 

"Pensilvanya, CHP ve MHP"ye önünde diz çöktürdü. Nasıl yaptı? Kasetlerle yaptı, kasetlerle CHP"yi dizayn etti, Baykal"ı görevden aldı yerine Kılıçdaroğlu"nu getirdi, kasetle" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Biz, anayasa görüşmelerini yapıyorduk ki bu CD yayınlanınca yarım saatte müdahale ettik, kaldırttık. Hala utanmadan, sıkılmadan "başbakan elindeki belgeleri açıklasın". Neyi açıklayacağım, hala anlamadın mı? Hala bunu anlamıyorsan, zaten sende zerre kadar birşey yok demektir. Onun için sana "ben aday olmayacağım" diye gelen adam, 24 saat sonra adaylığını açıkladı. Pensilvanya, CHP"nin, MHP"nin eline kasetleri verdi, montajları tutuşturdu, onları sahaya sürdü. Şimdi CHP Genel Müdürü çıkmış, "Türkçe olimpiyatlarına giderim" demiş. Bence de çok hayırlı olur, yanına bütün milletvekillerini alsın öyle gitsin, yanına Tunceli milletvekillerini, Silivri"den çıkan vekillerini alsın öyle gitsin. Hatta orada bir de slogan atsın, "Pensilvanya"nın askerleriyiz" desin, "Hocamın izindeyiz" desin. Bozkurt işaretini de sınıf arkadaşı Bahçeli ile gitsin Söğüt"te MHP"lilerle birlikte yapsın."

Başbakan Erdoğan, Ordu"nun bir türküsünün sözlerini "Boztepeye çıkmalı, şu Ordu"ya baklamalı/ Ordu"da lafa değil, icraata bakmalı" şeklinde değiştirdiklerini belirterek, "Ordu, inşallah icraata bakacak, Ordu kendisini büyükşehir yapana bakacak, Ordu bu Karadeniz Sahil Yolu"nu, Ordu-Giresin Havalimanı"nı inşa edene bakacak" dedi.

Ordu"nun CHP"li belediye başkanını eleştirerek, CHP"li yönetimin kente bakamadığını, yatırımlar yapamadığını söyleyen Erdoğan, "Yapamazlar kardeşim, yapamazlar. Bunların ne meşrebinde, ne mizacında, ne karakterlerinde hizmet aşkı yok, sevda yok, millete aşk yok, dertli olmak yok. Bu bizde var, onun için diyorum ki çamurlu bir Ordu değil, çöplerin olduğu bir Ordu değil, kanalizasyonların aktığı bir Ordu değil, susuz bir Ordu değil. Size hizmet siyasetini getirecek bir Ordu, o da AK Parti ile" diye konuştu.

Miting alanına gelirken deniz ve dere kenarındaki çöp mahallini görünce "eyvah" dediğini, Ordu"nun bunu hak etmediğini düşündüğünü anlatan AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ordu, o çöpü orada görünce, şu andaki adaylarına mı oy verecek, çöpe mi oy vereceğiz, temizliğe mi oy vereceğiz? Onun için AK Parti. Bu kardeşiniz çöp dağlarının olduğu İstanbul"u 2 yılda tertemiz yaptı. Ümraniye"de oturan hemşehrileriniz vardır, çöp dağı patladı orada, 39 tane vatandaşımız öldü. CHP"li belediye vardı o zaman, hem ilçe hem büyükşehir belediyesi CHP"liydi. Sizin vicdanınız sızlamaz mı? Ey Kılıçdaroğlu, sizin geçmişiniz bu, siz vahşi depolamalarla mahvettiniz halkı. Şimdi diyorum ki aynı durumu biz Ordu"da yaşamayalım, tertemiz bir Ordu, modern bir şehirciliğin yapıldığı Ordu, planlamasıyla, kentsel değişim, dönüşümüyle bambaşka bir Ordu istiyoruz.

Şimdi Ordu - Giresun arasına modern bir havalimanını denizi doldurmak suretiyle inşa ediyoruz. Yıllık potansiyeli 3 milyon yolcu kapasiteli. Artık burası aynı zamanda turizmin de hareketlendiği bir yer olacak. Artık buradan Samsun-Çarşamba yapmayacaksınız, hemen yanıbaşınızda, bastırıp oraya gideceksiniz. Aynı şekilde Giresunlu hemşehrilerim de Trabzon"a gitmeyecek, hemen buraya gelecek, ama isterse Trabzon"a gidecek, Samsun-Çarşamba"ya yakın olan ilçelerimiz de isterse oraya da gidebilecek. Alternatiflerimiz çok olan bir yapı, biz size bunu layık gördük. Ordu"ya 600 yataklı bir şehir hastanesi yapıyoruz, bu hastane 258 trilyona mal olacak, bu hastane de yok yok, herşey var. Gayet modern, kamu-özel ortaklığıyla bu işi yapıyoruz. Türkiye"de bu havalimanıyla ilgili kimse bunu hayal etmiyordu, ama bitti, şu anda suratla pistler yapılıyor, dolgular bir taraftan devam ediyor, bir taraftan inşaat devam ediyor. Hedefimiz bunu bu yılın sonuna yetiştirmek, veyahut önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bitirmek, şimdiden Ordumuza hayırlı olsun. Ordumuzun ticaretine, sanayisine, turizmine bereket getirmesini diliyorum."

 

2015 sonuna yetiştirilecek

 

Erdoğan, Ordu"nun geleceğini ilgilendiren Sultan Abdülhamid"in projesi olan, Karadeniz-Akdeniz Yolu Projesiyle de Ordu"yu Sivas üzerinden Hatay ve İskenderun"a bağlayacak, 600 kilometre uzunluğundaki, yolun bir kısmını bölünmüş yol olarak inşa ettiklerini, kalan kısımlarıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi. Karadeniz-Akdeniz Yolu için sadece Ordu sınırları içinde 12 kilometre uzunluğunda 22 tünel bulunduğunu, yolun Ordu bölümünün 88  kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 315 trilyona mal olacağını anlatan Erdoğna, Karadeniz-Akdeniz Yolu"nu da 2015 yılın sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Ordu trafiğini rahatlatacak Ordu çevreyolu yapımının devam ettiğini, çevreyolu üzerinde de 2 adet çift tünel, 2 adet viyadük, 4 adet köprü, 3 adet köprülü kavşak, 12 adet alt geçit yer aldığı bilgisini veren Erdoğan, bu projenin de 533 trilyona mal olduğunu, çevreyoluyla Karadeniz Sahil Yolu trafiğini Ordu il merkezinden ayırarak hem şehirlerarası seyahat güvenliğini hem de şehiriçi trafiği rahatlatacaklarını kaydetti.

 

8 katrilyon yatırım

 

Erdoğan, 12 yıllık iktidarları döneminde Ordu"ya 8 katrilyon lira yatırım yaptıklarını belirterek bakanlıkların yatırımlarını anlattı. Yolsuzlukların olduğu iktidarın bu kadar yatırımı yapamayacağını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu MHP"den birşey olmaz, bunlar kafatası milliyetçisi, bunlar vatansever, milliyetperver değil, sadece hakaret etmek, tek sermayesi bu. Al birini, vur öbürüne hiç farkları yok. Ne yaptınız diye sorun. Bunlar buraya geldiklerinde veya buradaki adamlara sorun, ne yaptınız, sizin bir eseriniz var mı? Bu millet size DSP ile beraber iktidar ortaklığı verdi, 3.5 sene durdunuz, kaçıp gittiniz. Niye kaçıp gittiniz, kalsaydınız. Dayanamadılar. Sakarya depreminin altında kaldılar, Düzce depreminin altında kaldılar, Kocaeli depreminin altında kaldılar, kalkamadılar. Bizim dönemimiz de depremler oldu. Bingöl depremi oldu, 1 yılda yeni Bingöl"ü inşa ettik, Simav depremi oldu, 1 yılda yeni Simav inşa ettik, Van depremi oldu, 1 yılda yeni Van inşa ettik. Biz buyuz, yolsuzlukların olduğu iktidar bunları yapabilir mi? 

Ben burada birşey söylüyorum; Pensilvanya"nın yurtlarında kalan yavrularınız varsa çekip alın, dershanelerinde olanlar varsa çekip alın. Hafta sonlarında takviye kursları vereceğiz, cumartesi-pazar ücretsiz olarak takviye kurslarını vereceğiz. Çocuklarımızı zehirlemesinler, alın. Bunlar ailelerini böldüler, aileleri. Çocukları anne-babaya itaat edemez, etmez hale getirdiler. Ablalar varmış, gece beddua seansları yapıyorlar. Yanımıza geliyor kızcağızlar diyorlar ki "Başbakanım size beddua ettiriyorlar", ne yaptık da beddua ettiriyorlar. Dershanelerden dolayı beddua ettiriyorlar. Rant meselesi. Bunları en çok ne rahatsız ediyor biliyor musunuz? İmam hatiplerin orta kısımlarını açtık ya, artık liselerde Kuran"ı Kerim seçmeli olarak okutuluyor ya, Peygamberimizin hayatı okutuluyor ya o rahatsız ediyor. Çünkü devran değişiyor, başörtüsüne "furuattır" diyen bu değil mi? Sen nasıl hocasın? 28 Şubat"tan önce başörtüsüyle ilgili çok farklı birşey söylüyorsun, ama kalkıyorsun arkasından 28 Şubat"ta aksini söylüyorsun. Artık başörtülü kızlarımız okullarına gidiyor mu, imam-hatiplerin orta kısmı açık mı, katsayı kalktı mı, üniversiteye, devlet dairesine başörtülü gidiyor mu? Normalleşme bu, Türkiye"nin normalleşmesi bu. Bunu biz sağladık. Kılıçdaroğlu utanmadan, sıkılmadan "başörtüsü sorununu ben çözdüm" diyor. Bunlara Ordu oy verecek mi?"