Orantısız, Ölçüsüz Farkı Aşacağız

Orantısız, Ölçüsüz Farkı Aşacağız
Cumhurbaşkanı Adayı İhsanoğlu, 'Orantısız, ölçüsüz farklar var. Bunun farkındayız. Biz de inşallah Hakk'ın desteğiyle Hakk'ın rızasıyla ve halkın desteğiyle geleceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminde adayların imkanları arasında orantısız farklar bulunduğunu belirterek, Turgut Özal gibi Hakk"ın ve halkın desteği ile "geleceğiz" dedi. 

 

İhsanoğlu, Aydın’da çeşitli programlara katılmak için geldiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda kalabalık bir grup tarafından karşılandı.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Ali Engin ve MHP İl Başkanı Nejat Karataş"ın karşıladığı İhsanoğlu, bazı basın kuruluşlarının genel yayın yönetmenleri ve bölge temsilcileriyle havalimanı VIP salonunda bir araya geldi.

 

Toplantının basına açık bölümünde konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, Ege Bölgesi’ne ilk ziyaretini yaptığını belirterek Egeliler ile sıcak bir temas içinde olacaklarını söyledi. Orta Anadolu, Karadeniz ve İstanbul’daki temaslarında büyük ilgiyle karşılandığı belirten İhsanoğlu, halkın, değişim ve herkesi kucaklayan bir cumhurbaşkanı istediğini, zıtlaşmaktan, cepheleşmekten, kutuplaşmaktan bıktığını ve endişe içinde olduğunu söyledi. 

 

Ege’nin, Türkiye’nin demokrasi macerasında Aydın’ın çok önemli bir yerinin olduğunu, “Yeter söz milletin” sözünün sahiplerinin bu bölgeden yetiştiğini hatırlatan İhsanoğlu, “Buradan başlamak bizim için elbette hayır vesilesi olacaktır ve uğurlu bir başlangıç olacaktır” dedi.

 

İhsanoğlu, Türkiye’de cumhurbaşkanlığının belli makamlara tahsis edilmediğini, her kesimden insanın bu makamı temsil edebileceğini kaydetti.

 

Hükümetlerin görevinin yürütme, uygulama olduğunu, devletin başına seçilecek insanın ise devletin bütünlüğünü, milletin birliğini ve toplumun dirliğini temsil etmesi gerektiğini anlatan İhsanoğlu, şöyle konuştu:

 

“Bu vasıflarla yola çıktığımız için biz eminiz ki millet bu konuda en doğru kararını verecektir . Biz düşünüyoruz ki 76 milyon insan meşrepleri, dini inançları, mezhepleri, ailelerin geldiği etnik ve coğrafi menşeleri ne olursa olsun bunların hiçbirisi bir ayrımın gerekçesi olamaz. Bunlar bizim zenginliğimizdir ve bu zenginliğimizi ilelebet korumak zorundayız. Burada Türk varlığını 1280 yılından itibaren Menteşe Beyliği zamanından beri vardır. 1280’den bugüne bu diyar bizim diyarımız burada bizler yaşıyoruz. Benim annemin ailesi Aydın’dan

Rodos’a gitmiştir, fetihten sonra. Biz bu aile silsilemizi koruyoruz. Hem bir vatandaş, hem bir insan olarak cumhurbaşkanı adayı sıfatıyla Aydın’a gitmekten onur duyuyorum ve unun çok uğurlu olacağına inanıyorum”  

 

Basının ilgisinden memnuniyet duyduğunu, gerçeklerin, objektif ve dürüst olarak yansıtılmasının yürüttükleri kampanyanın en önemli silahlarından birisi olacağını kaydeden İhsanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Diyorlar ki “sizde devlet imkanları yok, uçaklar, helikopterler yok. Devletin ve partinin bütün gücü, partiyi destekleyen büyük çevrelerin gücü yok”. Doğrudur yoktur, eşitsiz şartlarda çalıştığımızı biliyoruz. Orantısız, ölçüsüz farklar var. Bunun farkındayız. Ama bunların hepsinden büyük hakkın iradesi, halkın iradesi var. Cenab-ı Allah bizim muinimiz olacaktır. Türkiye buna benzer çok şeyler gördü. Rahmetli Turgut Bey yola çıktığı zaman devlet kendisinin karşısında hazırlık yapmıştı. O günkü hükümet program kurmuştu, o günkü muktedirler bir plan yapmıştı, isimler koymuştu. Şuraya şu gelecek, başkan şöyle olacak, hükümet başkanı şu olacak, bakanlar şöyle olacak…Böyle bir senaryo yapılmıştı bir yerlerde, bu uygulanacaktı.

 

Ama halk ne yaptı, Turgut Özal’ı, bir bürokratı hükümetin, devletin başına koydu. Ve bu ülkede en büyük devrimi dönüşümü yaptı. Türk ekonomisini önündeki engelleri kaldırdı, bugün eğer Türkiye’de ekonomi gelişiyorsa turizm, tarım, dış ticaret gelişiyorsa rahmetli Turgut Bey"in yaptığı reformlarla olmuştur. Turgut Bey de nasıl gelmiştir, Hakk"ın desteğiyle, halkın desteğiyle gelmiştir. Biz de inşallah Hakk"ın desteğiyle, Hakk"ın rızasıyla ve halkın desteğiyle geleceğiz.”

 

Toplantı sonrası bazı medya kuruluşlarının temsilcileriyle toplantı yapan İhsanoğlu, konvoyla Aydın"a hareket etti.