MECLİS KÜLTÜR MERKEZİNDE PKKLI KRİZİ

MECLİS KÜLTÜR MERKEZİNDE PKKLI KRİZİ
Ressam Gülizar Kılıç'ın Fransa'da öldüren 3 PKK'lı kadını tabloya yansıttığı resimlerinin de yer aldığı 'Yüzleşme' sergisi TBMM engeline takıldı.

Ressam Gülizar Kılıç"ın; Fransa"nın başkenti Paris"te geçen yıl öldürülen PKK"lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez"in portrelerine ye verdiği yağlı boya tablolarını da sergilediği "Yüzleşme" adlı sergisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi engeline takıldı.

TABLOLAR KALDIRILDI

TBMM"ye bağlı Mustafa Necati Kültür Evi"nde sanatseverler ile buluşan sergide, TBMM yetkililerinin devreye girmesi ile PKK"lı üç kadının portrelerinin yer aldığı tablolar kaldırıldı. Sansürü protesto eden Kılıç, sergiyi iptal etmek istedi.

SERGİDE PKK KRİZİ YAŞANDI

Milliyet"in haberine göre, TBMM"ye bağlı Mustafa Necati Kültür Merkezi, bugün ilginç bir sansüre sahne oldu. Ressam Kılıç"ın izlenimsel tarzda, kalın fırça darbeleri ile yaptığı yağlı boya tablolarını sergilediği "Yüzleşme" adlı sergisinde, PKK krizi yaşandı. Mustafa Necati Kültür Evi sorumluları, TBMM yetkililerinden gelen telefonun ardından Paris"te geçen yıl öldürülen PKK"lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez"in görüntülerini yansıtan yağlı boya tablolarını Kılıç"a haber vermeden sergiden çıkardı. Durumu farkeden Kılıç, sansürü protesto etmek için sergiyi iptal etmek istedi. Ancak serginin açılışına katılmak için Mustafa Necati Kültür Evine gelen davetliler, ısrarla sergiyi gezmek istedi.

"BENDE KADINIM BANA DOKUNAN ŞEYİ ÇİZDİM"

Gülizar Kılıç, "Paris"de öldürülen üç PKK"lı kadının resimlerini de yapmıştım. TBMM Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı telefon açarak, PKK"lı kadınların yer aldığı tabloların kaldırılması talimatını vermiş. Bunun üzerine sergimi iptal etmek istedim. Ne yazık ki hayatın her alanında sansür var. Demokrasinin olmadığı yerde diktatörlük oluyor. Sansür, emir-komuta zinciri ile uygulanıyor. Paris"de öldürülen kişiler gibi ben de bir kadınım. Onlar, silahsızken öldürüldüler. Onları, kadın duyarlılığı ile resmettim. Bana dokunan, beni duygulandıran her şeyi resmediyorum tablolarımda. Bu bir sanat ve ben özgür irademi kullanarak yapıtlarımı üretiyorum." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.