Meclis 28 Ağustos'tan Sonra Çalışacak

Meclis 28 Ağustos'tan Sonra Çalışacak
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, 28 Ağustos'tan sonra kamuoyunda Torba Kanun Tasarısı olarak bilinen tasarıyı kanunlaştırmak için çalışacaklarını bildirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, kamuoyunda Torba Kanun Tasarısı olarak bilinen tasarıyı, Cumhurbaşkanın yemin töreni olan 28 Ağustos"tan sonra yasalaştırmayı planladıklarını bildirdi.

 

Canikli, yaptığı açıklamada, kamuoyunda Torba Kanun Tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK"larda Değişiklik Yapan Tasarı hakkında bilgi verdi.

 

Tasarıyı, 28 Ağustos"tan sonra yasalaştırmayı planladıklarını bildiren Canikli, tasarının yasalaşmasının 1 Ekim"den sonra başlayacak yeni yasama yılına kalmayacağını, kamuoyunda yoğun bir beklenti bulunduğunu kaydetti.

 

Canikli, tasarının önemli düzenlemeler içerdiğine işaret ederek, "Soma"dan tutun da yapılandırmaya kadar, 40 bin öğretmen atamasından, bazı özlük, sosyal imkanlar sağlayan düzenlemelere kadar milyonlarca insanı ilgilendiriyor" dedi.

 

Meclis"in çalışma takvimini henüz kararlaştırmadıklarını belirten Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"29, 30 Ağustos mu, 1 Eylül mü olur bilmiyorum ama süreç içinde 1 Ekim"i beklemeden,  28 Ağustos ile başlayan o hafta içinde tasarıyı görüşmeyi planlıyoruz. Mükellefler yapılandırmayı bekliyor, vergi tahsilatı da gecikiyor. O da ayrı bir sıkıntı. Hem Soma ile ilgili mağduriyeti olan kardeşlerimizin bu sıkıntılarının giderilmesi, madencilerle ilgili iyileştirmelerin bir an önce devreye girmesi, yapılandırmadaki mükelleflerimizin durumunu sonuçlanması, öğretmen atamaları... Bütün bunlar için bir an önce, 28 Ağustos"tan sonra, kısa süre içinde bunu inşallah yasalaştırmayı planlıyoruz. 1 Ekim"e bırakmayacağız."

 

"8-10 seçenekli bir takvim hazırladık" 

 

Canikli, Meclis"in yeni kurulacak hükümetin güvenoylamasına yönelik takvimin netleşip netleşmediği sorusu üzerine, taslak bulunduğunu belirtti. Canikli, ancak sürecin, kabinenin kurulmasının Resmi Gazete"de yayımlanmasından sonra başladığını anımsattı.

 

Yeni Başbakan"ın kabinesini Cumhurbaşkanı"na sunacağı tarihin önemli olduğunu vurgulayan Canikli, "7 günlük sürenin tamamı kullanılacak mı kullanılmayacak mı? Hükümet programı belki 3, belki 4. günde okunmak istenebilir. 8-10 seçenekli bir takvim hazırladık" dedi.

 

Canikli, tek maddelik CMK ile ilgili düzenlemeyi de görüşeceklerini bildirdi.

 

Ancak bütün bunların görüşme takviminin, kabinenin Resmi Gazete"de yayımlandığı tarihin ve yeni kurulacak hükümetin hükümet programını hangi gün okunacağını bildirdiği tarihin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Canikli, bütün bunlardan  sonra netlik kazanacağını kaydetti.  

 

Canikli, bir günlük işlerinin bulunduğunu, torba tasarının son bölümü kesintisiz başlayıp, sabah, öğlene kadar devam edip, bitirebileceklerini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.