İkimiz Arasında Karar Vereceğimizi Söyledik

İkimiz Arasında Karar Vereceğimizi Söyledik
Gül, Valilikte düzenlenen resmi karşılama törenin ardından kendisini bekleyen halka hitap etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Sayın Başbakan ve ben söz konusu olduğumda, ki başka adaylar şüphesiz söz konusu olacak, bu kararı biz, hangimizin aday olacağıyla ilgili ikimiz arasında bir karar vereceğimizi söyledik ama herhalde Sayın Başbakan da istişare yapma ihtiyacı var çünkü bazı istişareler yapıyor, siz de görüyorsunuz" dedi.

 

Zonguldak Valiliğini ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, bir gazetecinin "Dün akşam farklı formatta sayın Başbakan ile bir görüşmeniz oldu. Acaba Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin tablo biraz daha netleşti mi" sorusu üzerine cumhurbaşkanlığı seçimi için takvimin işlemeye başladığını hatırlattı.

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde birçok adayın olacağını, kararı milletin, halkın vereceğini dile getiren Gül, cumhurbaşkanının ilk defa halk tarafından seçileceğini söyledi. Gül, şöyle devam etti:

 

"Sayın Başbakan ve ben söz konusu olduğumda, ki başka adaylar şüphesiz söz konusu olacak, bu kararı biz, hangimizin aday olacağıyla ilgili ikimiz arasında bir karar vereceğimizi söyledik ama herhalde Sayın Başbakan da istişare yapma ihtiyacı var çünkü bazı istişareler yapıyor, siz de görüyorsunuz. Onun ötesinde açıkçası bu konuya ilgili fazla da bir şey söylemek istemem ama tekrar ediyorum, seçimlerin kuralları belli, demokrasinin temel bütün unsurları memleketimizde geçerli. Takvim bildiğiniz gibi işleyecek ve neticede muhakkak ki adaylar çıkacaklar, halk kimi istiyorsa ona karar verecek. Bundan dolayı herhangi bir şekilde Türkiye"de bir siyasi risk, herhangi bir şekilde gerilim veya beklenmeyen bir olay beklememek gerekir. Sadece işte sabırla bu süreçlerin bitmesiyle beraber takip etmek gerekir. " 

 

"Basın özgürlüğü demokrasinin temel göstergelerinden"

 

Cumhurbaşkanı Gül, basın özgürlüğü konusundaki bir soru üzerine, demokrasinin temel göstergelerinden birinin basın özgürlüğü olduğunu söyledi.

 

Gül, "Bu yönde yapılan eleştirileri dikkatlice, dikkate almak gerekir ve bunları gidermek için gayret göstermek gerekir. Bunu her zaman söylerim. İnsanlar, düşüncelerini rahatlıkla belli bir üslup çerçevesi içerisinde ifade edeceklerdir. Bunun bir alanı tabii ki basın vasıtasıyla yapmaktır" dedi. 

 

Savunma reformu

 

MGK bildirisinde savunma reformundan bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine Gül, savunma reformunun büyük bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Soğuk savaş döneminden sonra müttefikler başta olmak üzere bütün dünya ülkelerinin köklü savunma reformları yaptığını, ordularını yeniden yapılandırdığını anlatan Gül, "1960"tan bu yana bunu yapmayan nadir ülkelerden biriyiz biz. Burada önemli olan şey, Silahlı Kuvvetlerimizin etkililiği, verimliliği ve caydırıcılığını her bakımdan üstün tutmaktır. Şu bir gerçek ki hepimiz Türk milleti olarak silahlı kuvvetlerimize gözbebeğimiz gibi bakarız, onun gücü ve onun caydırıcılığıyla her zaman övünürüz. Bu anlamda bir senedir devam eden kurduğum bir sivil, asker komuta var, çalışmaları var. Onlar, Milli Güvenlik Kuruluna bilgi verdiler" diye konuştu. 

 

Seçim sistemi

 

Gül, seçim sisteminde yapılması planlanan değişiklikleri ilişkin bir soruyu yanıtlarken, şunları kaydetti:

 

"Tabii o, Türkiye Büyük Millet Meclisi"nin bileceği bir konu. Siyasi partiler, zaman zaman seçim sistemleri üzerinde çalışırlar, görüşürler. Önemli olan halkın temsilinin ve katılımının en iyi şekilde gerçekleşmesidir. O açıdan söyleyeceğim fazla bir şey yok çünkü ortada henüz berraklaşmış herhangi bir proje ve taslak da söz konusu değil. Gördüğüm kadarıyla bütün bunlar tartışma safhasında."

 

"Alın terinin ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz"

 

Gül, Valilikte düzenlenen resmi karşılama törenin ardından kendisini bekleyen halka hitap etti. 

 

Türkiye"nin en şirin kentlerinden biri olan Zonguldak"ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, kendisini karşılayan halka sevgi ve muhabbetlerini sundu.

 

Zonguldak denilince akla alın teri, emek ve emeğin başkentinin geldiğine işaret eden Gül, "Bu vesile dün de emek bayramını hep beraber Türkiye"nin dört bir köşesinde kutladık ama emeğin, alın terinin ne olduğunu en iyi siz tabi bilirsiniz. Sadece toprağın üstünde değil toprağın altında da terlemenin ne olduğunu en iyi siz bilirsiniz" diye konuştu. 

 

Gül, kentte toprağın üstünün yemyeşil cennet gibi yerin altının da zenginliklerle dolu olduğunun altını çizerek, "Bütün Türkiye"nin kıymetini nasıl bilmemiz gerekirse illerimizin de kıymetini hepimizin bilmesi gerekir. Hepimiz kardeşlik, dayanışma ve huzur içerisinde ülkemizi, illerimizi, ilçelerimizi, köylerimizi daha güzelleştirmek, zenginleştirmek için gece gündüz çalışmalıyız. Enerjimizi birbirimizle uğraşarak değil memleketin geleceği için kullanmamız gerekir. Gördüğünüz gibi yapılacak çok şey var. Yapılan çok şey var. Daha önce Zonguldak"a gelip gittiğimde hep bilirim. Bugün muhakkak ki çok daha ileri gittiğini ihtiyaçların giderek hep giderildiğini, bunları hep biliyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

 

Büyük projelerin gündemde olduğunu, bir kısmının hayata geçirildiğini, bir kısmının da geçirileceğini anlatan Gül, hava muhalefeti nedeniyle gelişinin geciktiğini ancak günü ve geceyi kentte geçireceğini söyledi. 

 

"Zonguldak"a ilk gelişim"

 

Cumhurbaşkanı olarak Zonguldak"ı ziyaret etmekten memnuniyet duyduğuna işaret eden Gül, daha önce çeşitli vesilelerle kente geldiğini ancak cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Gül, bütün illeri cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmenin ilk günden beri programında olduğunu anımsatarak, "Zonguldak alfabede Z sonda geliyor ama bilinçli bir şekilde değil birazcık doğrusu benim de neredeyse 7 senem dolacak, bu süre içerisinde ziyaret etmediğim illerden birisi olarak sonlara kalmış oldu" diye konuştu.

 

Gül, Zonguldak"ın daima kendisinin gönlünde ayrı bir yeri bulunduğunu, çünkü siyate girdiğinde ilk geldiği illerden birisi olduğunu ifade ederek, "Yeşilliğini, güzelliğini ilk gördüm illerden birisidir burası. Ben Orta Anadolu"da büyüyen bir kişi olarak bu yeşilliklere daima hasret olmuşumdur. Bizim oralarda iki tane ağaç görseniz çok yeşilmiş dersiniz. Buralar ise cennet gibi yerler" değerlendirmesini yaptı. 

 

Zonguldak"ın ülkede ayrı bir yere sahip olduğunu, yer altı zenginlikleri olan kömür ve demir-çelik ile akla geldiğinin altını çizen Gül, ayrıca Zonguldak"ın eski Başbakan Bülent Ecevit, TBMM eski Başkanı Köksal toptan gibi çok önemli siyasetçi, devlet adamı, milletvekili, tıpta ve başka alanlarda ilim adamı, sanatkar yetiştirdiğini söyledi.

 

Gül, Zonguldak"ın emeğin başkenti olması sebebi ile ayrı bir simge olduğunun altını çizerek, maden işçilerinin yerin altında alın terini akıtarak, en temiz şekilde helalinden paralarını kazandığı yerin de bu kent olduğunu belirtti. 

 

Bütün illerin ihtiyaçları bulunduğunu, geçen yıllarda bunların giderilmeye çalışıldığını ancak yapılacak işlerin yine de bulunduğuna dikkati çeken Gül, "Özellikle Zonguldak denilince Büyük Filyos Projesi İhalesi yapıldı. Tarihi bir proje bu. Yıllardır hep rüyasını gördüğümüz ancak gerçekleştiremediğimiz bir proje. İnşallah gayet kararlı şekilde gerçekleşecek ve o zaman bütün buraların çehresi değişecek ve gerçek anlamda kaderine çok büyük etkisi olacak" dedi. 

 

Üniversitesi ve diğer alanlardaki üstünlüğü ile Zonguldak"ın ülkede ayrı bir yeri bulunduğunu vurgulayan Gül, günü ve geceyi kentte geçireceğini, şehrin STK"ları, ileri gelenleri, bütün siyasi parti temsilcileri ile akşam üstü birlikte olacaklarını söyledi. 

 

Zonguldak Valisi Ali Kaban da yaptığı kısa konuşmada "Emeğin başkenti, fedakar ve cefakar insanların vilayeti Zonguldağımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Sizi bu gün burada ağırlamaktan şahsım ve hemşehrilerim adına büyük mutluluk duyuyorum, şeref duyuyorum" ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.