Hiçbir Şekilde Kabul Edilemez

Hiçbir Şekilde Kabul Edilemez
Dışişleri Bakanlığı, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediği iddiaları konusunda, 'Dostlar ve müttefikler arasında bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez' açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Alman istihbaratının Türkiye"yi dinlediği iddiaları konusunda "İddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır. Dostlar ve müttefikler arasında  karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamalar hiçbir şekilde  kabul edilemez" açıklamasını yaptı.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Alman basınında önceki gün Federal İstihbarat Teşkilatı’nın Türkiye"ye yönelik faaliyetlerine ilişkin yer alan iddiaların kaygı verici olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır" denildi. 

 

Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamaların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, Türkiye ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve "müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan" bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadeleye zarar vereceğinin bilinmesi gerektiği belirtildi.

 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

"Alman basınında yer alan iddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkar bir açıklama sunması ve iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir. Bu konudaki  görüş ve beklentilerimiz bugün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Almanya Büyükelçisi’ne de kuvvetle vurgulanmıştır."

 

Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servisi BND"nin hükümet tarafından 2009 yılında kendisine verilen talimat gereği Türkiye’ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini yazmıştı.

 

Dinleme ve istihbarat faaliyetleri hakkındaki iddialar üzerine Almanya"nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, bugün Dışişleri Bakanlığı"na çağrılmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.