Halktan Yana Dürüstlükten Yana Oy Kullanın

Halktan Yana Dürüstlükten Yana Oy Kullanın
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Halktan yana, dürüstlükten yana oy kullanın. En büyük arzum bu, en büyük hedefim bu' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Karaman Aktekke Meydanı"nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, herkesin mutlu olduğu bir Türkiye"yi kurabileceklerini, kadınların evde huzurlu, çocukların iş, güç sahibi olduğu bir Türkiye"yi yeniden inşa edebileceklerini söyledi.

Ayrılığa izin vermeyeceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Net, açık söylüyorum, eskiden kadının başörtüsü üzerinden siyaset yapılırdı, şimdi ister başı örtülü, ister başı açık olsun bütün kadınların benim başımın üstünde yeri var" dedi.

Siyasetçi zenginleşirse halkın fakirleşeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Rüşveti, yolsuzluğu, kimin malı götürdüğünü gördünüz. Karamanlı çiftçi hayatından memnun değil. Dünyanın en pahalı mazotunu çiftçiye satıyorlar, litresi 5 lira. Ben seçimlerde söyledim, "Mazotu 1,5 lira yapacağım" dedim. Yine söylüyorum, mazotu çiftçi için 1,5 lira yapacağım. "Kaynağı nereden bulacaksın?" dediler. Son yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun mali boyutu 85 milyar avro, 247 milyar lira, eski parayla 247 katrilyon lira. Bununla ömür boyu çiftçilere, arzu ederseniz bedava mazot verebilirsiniz. Bana, "Kaynağı nereden bulacaksınız?" diyorlar. Hortumcuların hortumunu keseceğim, bu ülkenin insanına vereceğim. Aile sigortasını getireceğiz. Geliri olmayan veya geliri aylık asgari ücretin altında olan her ailenin sigortası olacak. Aile sigortasında para, kadının banka hesabına yatacak. Hiçbir aileyi namerde muhtaç etmeyeceğiz. Türkiye zengin, bölgesinin lideri olan bir ülke. Türkiye"de para çok ama Türkiye"de kirli siyasetçi var. Siyasetçi kendisi için, ailesi için, çocukları için çalışıyor, halk için çalışmıyor. Halka gelince din, iman edebiyatı, köşeyi dönünce hanı hamamı ona. Vatandaşa laf. Biz ne diyoruz, "Önce halk zenginleşecek, halkın cebi para görecek" diyoruz."

Kılıçdaroğlu, 30-40 yıl prim ödeyen birinin aldığı emekli aylığıyla geçinemediğini, kendi iktidarlarında emeklinin mağdur edilmeyeceğini belirterek, Türkiye"nin her türlü imkanını halka sunmanın mümkün olduğunu ifade etti.

"Elinizi vicdanınıza koyun ve oyu öyle kullanın"

Kılıçdaroğlu, dürüst ve namuslu siyasetçinin iktidara gelmesi gerektiğini, seçmenin, elini vicdanına koyarak oy kullanması gerektiğini söyledi.

İstanbul merkezli operasyon ile Türkiye"nin değiştiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Karamanlı yurttaşlarımın vicdanlarına sesleniyorum, eğer, kul hakkı yemek en büyük günahsa, Karamanlı kardeşim harama ortak olma, helale ortak ol. Siyasete girdiğim gün mal varlığımı internet siteme koydum. CHP"ye genel başkan olduğumda CHP"nin internet sitesine koydum. 1971 yılından bu yana, parlamentoya girdiğim tarihe kadar Erdoğan"ın aldığı aylığın her ay en az 2 katını aldım. Ama benim çocuğumun evinde 1 milyar dolar para çıkmadı. Çocuklarım 6 gemi sahibi olmadı. Benim 1 değil, 2 değil, 5 değil, 10 değil havuzlu villalarım olmadı. Ama kazandığım her kuruş benim alın terimin karşılığıdır."

Omuz omuza, bölünmeden, kavga etmeden sandığa gideceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Haramilerin iktidarını yıkıp, halkın iktidarını kuracağız. Söz mü? Ben de söz veriyorum. Halk için, bu ülkenin insanları için çalışacağım" dedi.

Seçmenin, sandığa giderken elini vicdanına koyması gerektiğine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halktan yana, dürüstlükten yana oy kullanın. En büyük arzum bu, en büyük hedefim bu. Bu ülkede işsizlik olmasın, bu ülkede barış olsun. Bu ülkede herkesin geliri olsun, her aile mutlu olsun, en büyük hedefim bu. Bu hedefi gerçekleştirmek için yola çıktım. Kul hakkı yiyenden hesabını soracağım, ama bunun için bana izin vermeniz lazım. Bana yetki vermeniz lazım. Umuyorum Türkiye"nin kaderini değiştireceğiz. Karaman"ın da kaderi değişecek."

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından partisinin Karaman Belediye Başkan adayı Merih Ünver ile halka çiçek dağıttı. 

Mevlana"nın annesi Mümine Hatun"un kabrinin bulunduğu Aktekke Camisi"ni ziyaret eden Kılıçdaroğlu, partisinin Antalya mitingine katılmak üzere kentten ayrıldı.

"Devleti kuran partiye "devleti yönetebilir mi" diye sorulur mu?"

Partisince Kepez Arena Spor Salonu yanındaki alanda düzenlenen mitingde de vatandaşlara hitap eden  CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Diyorlar ki "CHP iktidara gelirse acaba devleti yönetir mi?" Böyle saçma soru ilk defa görüyorum. Devleti kuran partiye "devleti yönetebilir mi" diye sorulur mu? Devleti kuran parti CHP değil mi? Biz devletin bütün kurumlarının saat gibi çalışmasını isteriz, devlette partizanlığı kabul etmeyiz. Açıkça söylüyorum, benim için yandaş yok, benim için vatandaş var, vatandaş benim başımın üzerindedir" dedi.

Kılıçdaroğlu, " CHP olarak vaatlerimizi söylediğimizde "Parayı nerede bulacaksın" diyorlar.CHP iktidarında ayakkabı kutularının içinde sadece ayakkabılar olacak, para olmayacak" şeklinde konuştu.

17 Aralık 2013"te Türkiye"de hortumlanan paranın miktarının 85 milyar avro olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Türk Lirası ile 247 milyar lira, eski parayla 247 katrilyon lira hortumlandı. Bu parayla ne yapılabilir, açıklıyorum. Resmi rakamlarla Türkiye"de 2 milyon 830 bin işsiz var, bu işsizlerin tamamına 8 yıl süreyle asgari ücret üzerinden ücret ödeyebiliriz. Türkiye"de 300 bin atama bekleyen öğretmen var, bu öğretmenleri atayıp 30 yıl süreyle aylık ödeyebilirdik, her emekliye 25 bin lira ikramiye ödeyebilirdik. Bu parayla 6 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) yapabilirdik, bu parayla 5 bin 363 F-16 uçağı alabilirdik. Bana "mazotu nereden ödeyeceksin, aile sigortasına parayı nereden ödeyeceksin" diye soruyorsun. Antalya"nın vicdanına sesleniyorum. Bu ülkede para var, bu ülkede her şey var. Denizimiz, dağımız, ovamız, güneşimiz, sularımız, güzel insanlarımız var ama kanser gibi bir hücre daha var, kirli siyaset. Size söz veriyorum, CHP iktidarında o 247 katrilyon lirayı alıp halka vereceğim, o paralar sizin paranızdır. CHP iktidarında her kuruşun hesabını bu ülke insanına vereceğiz."

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarına değinen Kılıçdaroğlu, "Başbakan (Oğlum paraları sıfırladınız mı?) diye soruyor. Bilal Erdoğan (babacığım bir miktar kaldı) diyor. Antalya"nın vicdanına sesleniyorum, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi"ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum. Dünyanın hangi ülkesinde bir başbakanın evinde, dağıtıldıktan sonra 30 milyon avro para kalır" dedi.

Başbakan Erdoğan"ın internette yayımlanan ses kayıtlarına "montaj" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, ortaya çıkan ses kayıtlarının montaj olmadığını iddia etti. Başbakan Erdoğan"a seslenen Kılıçdaroğlu,, "Eğer montaj olduğuna inanıyorsan Amerika"da uzman firmalara gönderirsin, "Bunlar montaj, ben böyle bir töhmet altında kalamam, lütfen inceleyin ve bana rapor verin" dersin. Gönderdi mi, niye gönderemiyor, çünkü o da biliyor bunlar doğru" diye konuştu.

MİT"in uyarısı

Kılıçdaroğlu, 18 Nisan 2013"te MİT"in İranlı işadamı Reza Zarrab ile ilgili Başbakanı uyardığını, Zarrab"ın devletin sırlarını satın aldığı şeklinde Başbakana rapor verildiğini ileri sürerek, Başbakan Erdoğan"ın ise söz konusu rapor karşısında bakanlara bir uyarı bile yapmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Demek ki bu konuşmalar doğru, neden bakanları uyarmıyor, çünkü o da çalıyor, diğerleri de. Balık baştan kokar, o çalarsa bakanlar, bakanlar çalarsa genel müdür" diye konuştu.

Dün bir bakan tarafından ses kayıtlarını sızdıranları tespit ettikleri yönünde açıklama yapıldığını bildiren Kılıçdaroğlu, "Demek ki doğru, tespit etmişsiniz" diye konuştu.

30 Mart"ta yerel seçimlerin yapılacağını hatırlatan Kemal Kılıçdaroğlu, haramdan yana olmayan bir Türkiye için, huzurlu bir Türkiye için, kul hakkı yemeyen bir Türkiye için doğru adresin CHP olduğunu ifade etti.

Dört bakan hakkında hazırlanan fezlekeler

Dört bakan hakkında fezlekelere de değinen Kılıçdaroğlu, fezlekeye göre eski bakan Zafer Çağlayan"ın 28 seferde 52 milyon dolar rüşvet aldığını iddia etti. Kılıçdaroğlu, "Antalya"nın, Türkiye"nin vicdanına sesleniyorum, sen evini, dükkanını hırsıza teslim eder misin? Evini, dükkanını hırsıza teslim etmiyorsan ülkeyi nasıl teslim ediyorsun" diye konuştu.

Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler hakkında hazırlanan fezlekede ise Güler"in 10 defada 10 milyon dolar rüşvet aldığının yer aldığını öne süren Kılıçdaroğlu, yalanla imanın bir arada olamayacağını, yalancıdan, hırsızdan başbakan veya siyasetçi de olamayacağını kaydetti.

30 Mart’ta Türkiye"nin tarih yazacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, oy kullanan vatandaşların "kirli siyasetten" ülkeyi temizlemesi gerektiğine dikkati çekti.

Konya"da miting

Kılıçdaroğlu, Konya"nın Ereğli ilçesi Yunus Emre Meydanı"nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada da Ereğli"de gördüğü ilgiden memnun olduğunu söyledi.

İlçedeki programıyla ilgili, "Kılıçdaroğlu’nun Ereğli mitingi iptal edildi" şeklinde mesajlar atıldığını aktaran Kılıçdaroğlu, "Bir söz verirsem sözün arkasında dururum. Herkesin emin olmasını isterim. Emin olun, kar yağdı gittim, yağmur yağdı gittim. Her yere giderim. Yeter ki; söz verelim, sözümüzün arkasında dururuz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan"ın bugün İzmir"de miting yaptığını hatırlatarak, "Biliyorsunuz Başbakanlık koltuğunda oturan zat İzmir"e gitmiş yine CHP’ye çatmış. Ne yaparsan yap. Kimse kusura bakmasın onu adam yerine koymuyorum. Haramdan beslenen kişiye adam denmez.  Adamın boğazından helal lokma inmediği sürece onu adam yerine koymayacağım, size söz veriyorum" şeklinde konuştu.

"Güzel bir Türkiyemiz var, güzel insanlarımız var. Bu ülkede barış içinde yaşamak istiyor muyuz? Huzur içinde yaşamak istiyor muyuz?" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Kul hakkı yemeyen iktidar olsun istiyor muyuz, yurttaşın cebi para görsün istiyor muyuz? O zaman ayın 30"unda sandığa gideceğiz, yeni bir Türkiye"nin kapısını açacağız. "Yeniden Kuvay-ı Milliye, yeniden büyük Türkiye" diyeceğiz. Ereğli"de oy kullanacak bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; temiz bir Türkiye"nin yolunu açmaya hazır mısınız? Güzel bir Türkiye"nin yolunu açmaya hazır mısınız, huzur içinde yaşayacağımız bir Türkiye"nin yolunu açmaya hazır mısınız? Kul hakkı yemeyen siyasetçilerin iktidara gelmesinin yolunu açmaya hazır mısınız? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerden hesap sormaya hazır mısınız? Ben de hazırım oyunuzu bekliyorum. Tarih var; 30 Mart sandığa gideceğiz. Omuz omuza kol kola bayram havası içinde yeni bir Türkiye"nin yolunu açacağız, güzel bir Türkiye"nin yolunu açacağız, barış içinde yaşayan bir Türkiye"nin yolunu açacağız."

TBMM"yi olağanüstü toplantıya çağırdık

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi o bakanların hikayesini anlatacağım size. Ayın 19"unda TBMM"yi olağanüstü toplantıya çağırdık, bakanların fezlekelerini görüşmek üzere. Bakalım kim helalden yana, kim haramdan yana. Onu gayet net göreceğiz. Bu bakanların rüşvet aldıklarını çok iyi biliyoruz. Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanı... Allah"ı var, ekonomisi çok iyi. 28 defada 52 milyon dolar götürmüş. Bu 52 milyon dolara 700 bin dolarlık kol saati dahil değil, bu rakama haram parayla umre seyahati dahil değil. İçişleri Bakanı Muammer Güler, aynı bu da sabah 7.30"da oğlunu arıyor, "Oğlum ne var" diyor. "Babacığım polisler bastı"... "Ne var evde"  diyor. "Babacığım sen biliyorsun"... "Evladım kaç lira para var" diyor. "Birkaç kuruş para var babacığım" diyor. "Kaç lira var", 1 trilyon civarında bir para var babacım" diyor. Ereğli"nin vicdanına sesleniyorum. Bir İçişleri Bakanının oğlunun evinde 1 trilyon nakit para nasıl bulunur. Hangi vicdan ve ahlak kabul eder bunu?"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.