Halkın Kararına Saygı Duyacağız

Halkın Kararına Saygı Duyacağız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, 'Elbette kimse cebinde görmemeli cumhurbaşkanlığını. Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sheraton Otel’de düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

 

TÜSİAD yetkililerinin değerlendirmeleri ile bazı eleştirilerinin olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Son derece önemli değerlendirmeler yapıldı. Hukuk devletine, adalete vurgu yapıldı. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına vurgu yapıldı. Dış politikada Türkiye"nin yalnızlığına vurgu yapıldı. Bunlar önemli tespitlerdi, dolayasıyla bu değerlendirmelerin, özellikle Türk iş dünyasından gelmesi daha da önemli bize göre" yanıtını verdi. 

 

Cumhurbaşkanı Gül"ün konuşmasına atıfta bulunarak, "Herkes işine baksın" dediğinin anımsatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"Elbette ki herkes işine bakacak. Ama hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği bir toplumda, iş dünyası endişe taşıyorsa bu endişeleri de dile getirecek. O endişeleri giderecek olan yapı şu anda Türkiye"de yok. Hukukun üstünlüğünü sağlamak, dış politikada Türkiye"yi yalnızlığa iten sürecin ortadan kalkması, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki endişeler. Bunlar hale taşınıyor. Eğer bir parelel devlet varsa, onunla hukuk içinde kalınarak mücadele edilmesi gerektiği de yine özenle vurgulandı."

 

"Yeni bir Kenan Evren"e ihtiyacımız yok"

 

Gül"ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, "Kimse cebinde görmemeli" dediğinin anımsatılması üzerine ise Kılıçdaroğlu, "Elbette kimse cebinde görmemeli cumhurbaşkanlığını. Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız" ifadesini kullandı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın basına yansıyan açıklamalarında, "Köşke tam yetkiyle çıkılması gerektiğini söylediği belirtildi. 1982 Anayasası"nın tıpkı Kenan Evren"e sağladığı gibi bu yetkiyi aslında bu anayasanın sağladığı görüşü var" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, "Yeni bir Kenan Evren"e ihtiyacımız yok" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.