Elçilikler Bulundukları Ülkenin Teminatı Altındadır

Elçilikler Bulundukları Ülkenin Teminatı Altındadır
Başbakan Erdoğan, 'Elçilikler bütün personeliyle birlikte bulundukları ülkelerin teminatı altındadır. Irak'ta merkezi hükümet bunu başaramamıştır' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu"nda yaptığı konuşmada,  dün vefat eden sinemanın önemli isimlerinden senarist, yazar, düşünür Ayşe Şasa"ya Allah"tan rahmet diledi.

 

Şasa"nın, bir röportajında "Kökleriyle barışamayan bir toplumun soylu işler yapması mümkün değil" dediğine işaret eden Erdoğan, "Kökleriyle barışarak, tarihin ve medeniyetin aydınlığında son derece önemli işler yapmış, önemli eserler bırakmış bir sanatçımızdı. Rahmetle yad ediyor, mekanı inşallah cennet olur" dedi.

 

Erdoğan, bölgede bir kez daha çok önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çekerek, Türkiye"nin kimi zaman doğrudan, kimi zaman dolaylı olarak bu gelişmelerden etkilendiğini söyledi.

 

"Yoğun gayret içindeyiz"

 

En son Irak"ın Musul kentine, IŞİD adı verilen örgüt tarafından  saldırı düzenlendiğini anımsatan Erdoğan, Musul"un, örgüt elemanlarının kontrolüne geçtiğini anlattı.

Erdoğan, Musul"da bulunan başkonsolosluğun, IŞİD mensupları tarafından kuşatıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İçeridekilere kapıları açma çağrısı yaptı. Musul"da güvenliği sağlayan Irak kuvvetleri, şehri tamamen terk ettiği için başkonsolosluğumuzdaki görevlilerin, içeride bulunanların can güvenliği bakımından çatışmaya girmemekten başka seçeneği bulunmuyordu. Başkonsolosluğumuzda bulanan, başkonsolos, ailesi ve personelden oluşan 49 vatandaşımız başka yere götürüldüler ve şu anda orada tutuluyorlar. Ayrıca o bölgede çalışan 31 TIR şoförümüz de yine IŞİD tarafından alıkonuluyor.

 

Hem başkonsolosluk çalışanlarımızı hem şoförlerimizi oradan almak için çok yoğun gayret içindeyiz. Dışişleri Bakanlığımız"da bir kriz masası oluşturuldu, ilgili tüm birimlerle gelişmeler an be an kontrol ediliyor. Irak makamlarıyla da sürekli irtibat halinde vatandaşlarımızın kurtarılması için her türlü imkan kullanılıyor. Dışişleri Bakanlığımız"daki kriz masası aynı zamanda Irak"ta bulunan vatandaşlarımızın tahliyesini de koordine ediyor ve gerekli uyarıları yapıyor."

 

"Bulundukları ülkelerin teminatı altındalar"

 

Başbakan Erdoğan, elçiliklerin, bütün personelleriyle birlikte bulundukları ülkelerin teminatları altında olduğuna işaret etti.

 

Her ülkenin, kendi toprakları üzerinde faaliyet gösteren diplomatik personeli adeta kendi namusu, şerefi gibi görüp, onların can, mal güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğunu vurgulayan Erdoğan, Irak"taki merkezi hükümetin bunu başaramadığını, Musul"daki başkonsolosluk binalarını ve personelini koruyamadığını bildirdi.

 

Bu tür talihsiz olayların zaman zaman başka ülkelerin de başına geldiğini dile getiren Erdoğan, en son ABD"nin Libya"daki büyükelçisinin feci şekilde katledildiğinin altını çizdi.

 

Erdoğan, "İnşallah Musul"da rehine olarak tutulan diplomatik personelimiz ve vatandaşlarımız sağ salim Türkiye"ye döneceklerdir. Bunu temin etmek için ne gerekiyorsa yapıyor, son derece hassas ve yoğun şekilde çalışmaları sürdürüyoruz" dedi.

 

"CHP"nin hangi kriterleri esas aldığını biliyoruz"

 

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Biz CHP"nin, özellikle de CHP Genel Müdürü"nün Ortadoğu politikasında hangi kriterleri esas aldığını çok iyi biliyoruz. Bu yaklaşım son derece tehlikeli bir yaklaşımdır. CHP, bir yandan genel müdürünün açıklamalarıyla bir yandan da yandaş medyasının haber ve yorumlarıyla bizim oradaki vatandaşlarımızın hayatlarını ciddi şekilde tehlikeye atıyor. Böyle sorumsuzluk olmaz.

 

CHP, dış politikada mezhep taassubunun, iç politikada terör örgütlerinin, siyaset üretmede de Pensilvanya"nın esiri haline gelmiştir. MHP"ye yavru mulahelef demiştik, bunu bile hak etmiyor. MHP doğrudan doğruya CHP ve Pensilvanya"nın vagonu haline gelmiştir."

 

Böcek soruşturması

 

Başbakan Erdoğan, TBMM"de partisinin Grup Toplantısı"nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Erdoğan, çalışma ofisinde dinleme cihazı bulunmasına ilişkin yürütülen "Böcek" operasyonuyla ilgili soru üzerine, "Konuyla ilgili, ilgili birimler yargıyla müşterek olarak şu anda çalışmalarını sürdürüyorlar. Tabii neticeyle ilgili henüz bana ulaşan bir bilgi yok. Fakat bugün ben de 12 ayrı noktada televizyonlardan böyle bir çalışmanın yürütüldüğünü öğrendim. Zannediyorum çalışmalar bittikten sonra gerekli bilgileri alacağım" diye konuştu.

 

Bir gazetecinin, "Gözaltına alınanlardan biri 5 yıldır yanınızda olan bir isimdi, nasıl değerlendirmek lazım" sorusuna Erdoğan, "Şimdi değerlendirmesini yapmayalım. Sonra yapalım" yanıtını verdi.

 

Çatı aday değerlendirmesi

 

CHP ve MHP"nin çatı aday önerisinin anımsatılması üzerine Erdoğan,  "O konuda konuşmama gerek yok. Daha henüz adaylar belli olmadı. Onu, meydanlarda her şeyi görürüz, ondan sonra konuşuruz. En güzel değerlendirmeyi bu konuda millet yapar. Millete bırakalım, değerlendirmeyi millet yapsın" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, bir gazetecinin, “Siz adaylık açıklamasını ne zaman yapacaksınız” sorusuna da "Ay sonunu bulur. Yani ay sonu çünkü 3’üne kadar mühlet olduğuna göre, önce muhalefetin de adaylarının açıklandığını görelim. Kimmiş adayları öğrenelim" şeklinde yanıt verdi.

 

Başka bir gazetecinin, HDP’nin adayının da Selahattin Demirtaş olacağı yönünde çıkan haberleri anımsatması üzerine, Erdoğan, “Hayırlı olsun” dedi.

 

AK Parti"nin cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi için yapılan istişarelerin tamamlanıp tamamlanmadığının sorulması üzerine de Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Daha devam ediyor. Şimdi bu hafta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde STK’ların büyük bir kısmıyla bir toplantımız olacak. Onlarla bir görüşme yapacağız. Ondan sonra ardından TESK’in, geniş çaplı bir STK’larla toplantısı olacak. Bu toplantıları da bitirmemiz lazım. Bu arada da tabii bir diğer taraftan yine ayrıca ekiplerimizin yaptığı çalışmalar var. Bu çalışmaların nihayete ermesi lazım. Parlamento dışındaki siyasi partilerden bazılarını ziyaretim söz konusu olabilir. Bunları da bitirdikten sonra zaten ay sonu gelir.”

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yapılan istişarelerin sorulması üzerine ise "Devam” karşılığını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.