Demokrasiden Yana Bütün Güçleri Kucaklamalıyız

Demokrasiden Yana Bütün Güçleri Kucaklamalıyız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Zaman zaman 'CHP sağa mı kayıyor?' eleştirisi geliyor. Toplumun Cumhuriyetten yana, demokrasiden, kadın erkek eşitliğinden yana, bütün güçlerini kucaklamak zorundayız' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel merkezde yapılan Parti Meclisi (PM) toplantısında, seçimlerden sonra PM"yi topladıklarını ve değerlendirme yapacaklarını belirterek, eksiklikleri ve artılarını, onları özgürce tartışacaklarını söyledi.

 

Parlamento"da MİT Yasası"nda önemli değişiklikler yapan teklifin kanunlaştığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bu yasanın 12 Eylül sonrası hazırlanan ve uygulamaya konan bir yasa olduğunu anımsattı.

 

Yapılan düzenleme ile MİT"e yurt içinde ve dışında operasyon yapma yetkisi verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"Ne demek bu? Yani adam öldürme yetkisi veriyoruz. Yeni Yeşil"ler çıkacak. Her türlü silah verilecek ve "buyur git sen operasyonu yap" denilecek. Bugüne kadar MİT"e böyle bir yetki verilmemişti, yetkiler olağanüstü arttırıldı, tam bir istihbarat devleti, tam bir hukuksuzluk. Fişleme yetkisi, yapıyorlardı yasa dışıydı şimdi yasal olarak dinleme yetkisi almaya başladılar. Bir ülkenin insanları fişleniyorsa demokrasi yok demektir, "kendisiyle ilgisi olmayan soruşturma dosyalarına müdahale yetkisi." Yapılan düzenlemeyle artık hiç bir soruşturma MİT için gizli değil. Neden? 17 Aralık operasyonunu örtme girişimi mi acaba bunlar? Buna izin veremeyeceğiz. Yargı kararı olmaksızın bütün kuruluşlardan her türlü bilgiyi alacaksın, ticari sır bitti. Yabancı sermaye niye gelecek Türkiye"ye? Burası bir hukuk devleti mi başka bir ülkemi? Demokrasi için ağır bedeller ödemiş bir Türkiye Cumhuriyeti"nin önüne böyle bir yasa getirilmesi başlı başına bir ayıptır."

 

"Ökkeş de fişlenecek..."

 

Hiç bir ayrım yapmaksızın bütün yurttaşları kucaklamaları gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

 

"Zaman zaman şu eleştiriler geliyor; "CHP sağa mı kayıyor?" diye. Bugün geldiğimiz nokta, sağ sol olayı olmanın ötesinde bir noktaya geldik biz. Cumhuriyet, demokrasi bunlar tartışılır hale geldi. Toplumun Cumhuriyetten yana, demokrasiden, seküler sistemden, kadın erkek eşitliğinden yana, bütün güçlerini kucaklamak zorundayız. İşçi de olur, esnaf da memur da sanayici de olur. Toplumun geleceğinden endişe duyan bütün güçlerini, bütün bireylerini kucaklamak zorundayız. Demokrasi gidiyor, başka işlerle uğraşıyoruz. Yarın hepinizin fişlendiğini göreceksiniz. Bir gazetemiz CHP milletvekillerinin nasıl fişlendiğine dair belgeleri yayınladı, üstelik bu yasa daha yokken. Suçtu, şimdi onları yasal hale getirdiler. Erzurum"da kahvede oturan Mehmet Efendi de fişlenecek. Kayseri"de kahvehanede oturan Adem"de fişlenecek, Kahramanmaraş"ta kahvede oturan Ökkeş de fişlenecek. Bir fişlenme dönemi. Bu süreci başlattılar. Bunu aşmak zorundayız. Gücümüzle, birikimmizle aşmak zorundayız."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.