Cumhurbaşkanının Niteliklerini Tartışmalıyız

Cumhurbaşkanının Niteliklerini Tartışmalıyız
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Yanlış bir tartışmayı yapıyoruz; 'Ali mi olsun cumhurbaşkanı, Veli mi olsun?' niye onları tartışıyoruz? Önce cumhurbaşkanının niteliklerini tartışmalıyız' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 70. Mali Genel Kurulunda konuşma yaptı.

 

Kılıçdaroğlu, "Sayıştay raporlarını getirtmeyeceksiniz, anayasal kurumu çalıştırtmayacaksınız, Cumhuriyet Halk Partisinin bilbordlara parasını ödeyerek vereceği ilanı yayınlatmayacaksınız, "yasama ve yargı benim için ayakbağı" diyeceksiniz, sonra bu ülkede demokrasiden söz edeceksiniz, hukukun üstünlüğünden söz edeceksiniz" diye konuştu.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaoğlu, "Anayasa Mahkemesinde protokol kuralları uygulanır, Danıştayda protokol kuralları uygulanır, Kutlu Doğum Haftası, Mevlana"yı anma törenlerinde protokol kuralları uygulanır, neden TOBB"a gelince protokol kuralları uygulanmıyor. Eğer TOBB"un yöneticileri korkuyorlarsa korkmasınlar bu ülkede cumhuriyet ve demokrasi var. Neden korkuyorlar?" dedi.

 

Kılıçdaroğlu, "Bana sordular, "eski bir genelkurmay başkanı cumhurbaşkanı adayı olursa destekler misiniz", sivil birisi olması gerektiğini söyledim, yanlış mı söyledim, benim görüşüm bu. "Sen de sivilsin, ben de sivilim" diyor. Ben zaten sana bir şey demedim ki ama sen üstüne alınıyorsun, neden? Çünkü bizi dinlemiyor, ne söylerse "bunlar mutlaka menfi bir şey söyler" takılmış eskilere. Dünya değişti, insanlar değişti, Türkiye değişti, hepimiz değiştik" dedi.

 

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı şaibeli olmamalı, öfkeyi sanat olarak kullanmamalı, halkı kucaklamalı, sade olmalı, güzel bir dil kullanmalı, herkese eşit mesafede olmalı, bağımsız ve tarafsız olmalı, devletin bütün kurumlarını uyum içerisinde çalıştırmalı, halkın adamı olmalı. Cumhurbaşkanı böyle olmalı, biz böyle istiyoruz. Yanlış bir tartışmayı yapıyoruz; "Ali mi olsun cumhurbaşkanı, Veli mi olsun?" niye onları tartışıyoruz? Önce cumhurbaşkanın niteliklerini tartışmalıyız" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.