Çok Gecikeceğini Zannetmiyorum

Çok Gecikeceğini Zannetmiyorum
AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, dört eski bakanla ilgili kurulan soruşturma komisyonuna isim bildirmelerinin, çok gecikeceğini zannetmediğini söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, dört eski bakanla ilgili kurulan soruşturma komisyonuna isim bildirmelerinin, çok gecikeceğini zannetmediğini söyledi.

 

Canikli, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan,  AB eski Bakanı Egemen Bağış ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan soruşturma komisyonuna, AK Parti’nin ne zaman üye bildireceğine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

 

Komisyona üye olmak isteyen AK Parti’li milletvekillerinin isimlerini kendi gruplarına bildirdiğini belirten Canikli, isim bildirme süresinin gelecek hafta perşembe günü sona ereceğini anımsattı. Canikli, daha sonra isimleri belirleyip göndereceklerini vurguladı.

 

"Önce kendi milletvekillerimizin kurala uymaları..."

 

Bu komisyon üyelerinin, diğerlerinden farklı bir özelliğinin olması gerektiğine işaret eden Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Komisyona aday olacak tüm milletvekillerinin, ihsas-ı rey anlamına gelecek, yani bu konuyla ilgili lehte ya da aleyhte görüş beyan etmemeleri gerekiyor. Aynı zamanda biz o çalışmayı da yapıyoruz. Sadece AK Parti milletvekillerini, bu konuda görüş beyan etmiş, ihsas-ı rey kapsamına girecek olan AK Parti’li milletvekillerini belirlemiyoruz, aynı zamanda muhalefet milletvekillerinden de bu konuda açıklama yapan, kanaatini olumlu ya da olumsuz belirtmiş olanları da belirliyoruz. Tutanakları, televizyon, gazete haberlerini tek tek inceliyoruz. O olayın meydana geldiği andan itibaren tüm konuşmaları alıyoruz, tespit ediyoruz. Önce kendi milletvekillerimizden bu kurala tam olarak uymalarını sağlamak amacıyla bunu yapıyoruz. İhsas-ı rey bulunmamış olanları göndereceğiz. O çalışmalar devam ediyor. Ayrıca muhalefete mensup milletvekillerinden de bu şekilde görüş beyan edenlerden aday gösterenler olursa elbette biz de itiraz edeceğiz. Bu açıdan bu tespiti yapıyoruz. "

 

"Tarih vermek istemiyorum"

 

Canikli, AK Parti’den isim bildiren adayları da bu açıdan ve genel olarak tek tek inceleyeceklerini çünkü komisyonun önemli olduğunu dile getirdi.

 

Komisyon üyelerini ne zaman bildireceklerinin sorulmasına Canikli, “Tarih vermek istemiyorum. Bizim normal prosedürümüz bu şekilde, tüm komisyonlar için böyle yapıyoruz.  Milletvekillerine, tek tek, duyuru yapıyoruz. Bir hafta, on gün süre veriyoruz. Katılmak, üye olmak, çalışmak isteyen arkadaşlarımız gruba bildiriyor. Çok gecikeceğini zannetmiyorum” karşılığını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.