CHP O Savcıyı Şikayet Etti

CHP O Savcıyı Şikayet Etti
Mahmut Tanal, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu ifade vermeye çağıran savcıyı HSYK'ya şikayet etti.

stanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir’in, bir televizyon kanalında canlı yayına katılması ve adalet.org isimli sitede resmi açıklama yaptığını kaydeden CHP’li Mahmut Tanal, HSYK’nın 18.10.2011 tarihli ve 33 no’lu genelgesini ihlal eden İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir haklarında gerekli yasal işlemlerin yapılması için mahkemeye başvurdu.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal Savcı Mehmet Demir hakkında şikayetinin gerekçesinde şu noktalara dikkat çekti :

 

“Basından öğrenilen haberler doğrultusunda, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu “sehven” ifadeye çağıran İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir bir televizyon kanalında canlı yayına katıldı. Savcı Demir katıldığı canlı yayında, “Benim böyle bir muameleye maruz kalmamın temel nedeni 17 Aralık darbe girişimlerine ilk karşı çıkan savcı olmamdır. Kılıçdaroğlu’nu UYAP’a şüpheli olarak kaydeden ben değilim. Dosya sehven bana gönderilmiş.” ifadelerini kullandı. Ayrıca İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili adalet.org internet sitesi aracılığıyla resmi açıklamada bulundu. İlk kez resmi açıklamada bulunan Savcı Mehmet Demir, “Sehven Çağrılmıştır” başlığı ile Kılıçdaroğlu’nun ifade için çağrılmasının birkaç gündür medyanın gündeminde olduğunu belirtmiştir.

 

SAVCI BASINA DEMEÇ VEREMEZ

 

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 15. Maddesi devlet memurlarının basına bilgi veya demeç verme hükmünü düzenlemiştir. Söz konusu maddeye göre; Devlet Memurları, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremezler. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli; illerde valiler veya yetkili kılacağı görevli tarafından verilebilir diyen Tanal, aynı kanunun 125. Maddesinin B/m bendinde ise yetkili olmadığı halde basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç vermek eyleminin kınama cezası gerektiği kurala bağlanmıştır dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.