Cepheleşme Anlayışı İçinde Değiliz

Cepheleşme Anlayışı İçinde Değiliz
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Biz bir cepheleşme anlayışı içinde değiliz. Büyük bir toplumsal uzlaşmayı sağlamak istiyoruz. Cepheleşme anlayışı içinde cumhurbaşkanlarının belirlenmesi doğru bir tavır değil' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Yakup Akkaya ve Genel Sekreter Gürsel Tekin ile Hak-İş"i ziyaret ederek, Genel Başkan Mahmut Arslan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü.

 

Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, genel başkan olduktan sonra ilk kez geldiği Hak-İş"te bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

 

İlk kez cumhurbaşkanını halkın seçeceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"Bu nedenle bu seçim çok önemli. Biz bir cepheleşme anlayışı içinde değiliz. Büyük bir toplumsal uzlaşmayı sağlamak istiyoruz. Cepheleşme anlayışı içinde cumhurbaşkanlarının belirlenmesi doğru bir tavır değil. Eğer bir toplumsal uzlaşma sağlayacaksak toplumun herkesiminin düşüncelerini almak zorundayız. Hak-İş"e ve diğer sendikalara gidişimizin temel nedeni budur, büyük bir toplumsal uzlaşmayı sağlamak. Halkın önüne çıkardığımız cumhurbaşkanı adayının seçildikten sonra herkesin, "evet bu benim cumhurbaşkanım olabilir" diyebileceği bir aday çıkarmak istiyoruz. Toplumsal uzlaşmadan aradığımız budur. Bir cepheleşme anlayışı doğru değildir. Halkın sağduyusuna güveniyoruz, halkın tercihlerine inanıyoruz, bu çerçevede, büyük bir olgunluk içerisinde seçimlerin gerçekleşmesini bekliyoruz. İlk deneyim olacak, birlikte göreceğiz."

 

Çocukları terör örgütünce kaçırılan ailelerin eylemlerinin ve Selahattin Demirtaş"ın bu çerçevede yaptığı açıklamaların sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Çocukların kaçırılmasını savunmak mümkün değildir. Kaçırılan çocuklara gerekçe üretmek de doğru değil. Annelerin duyarlılığını bilmemiz gerekiyor. Bir anne için çocuk her şeyden önemlidir. O nedenle o annelerin duyarlılığına hepimizin saygı göstermesi gerekir. Arkasındaki iddiaların ne olduğunu bilmiyoruz, elimizde herhangi bir veri yok. Sadece bunlar birer iddia, varsa verileri kamuoyuna açıklarlarsa biz de o zaman düşüncelerimizi daha farklı çerçevede ifade etmiş oluruz" dedi.

 

Kılıçdaroğlu, Hak-İş"in sendikacılık anlayışını beğenmediği yönünde bazı açıklamalarının olduğunun hatırlatılması üzerine, "Zaman zaman Hak-İş"i de Türk-İş"i de eleştirdiğim olmuştur" yanıtını verdi. 

 

Rahşan Ecevit"in aday gösterilmesi yönünde bazı partililerin sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunduğunu ve bu yönde bir tasarrufları olup olmayacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "İlk kez sizden duyuyorum" yanıtını verdi. 

 

Çözüm süreci

 

"Çözüm süreciyle ilgili toplantılar yapılıyor, Başbakan Erdoğan, nihai hedefin eve dönüş olduğunu söyledi. Sizin düşünceleriniz nedir" sorusunu Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:

 

"Acaba çözüm süreci mi çözümsüzlük mü, doğrusunu isterseniz anlamakta zorluk çekiyorum. Bütün yolların kapalı olduğu, sabah yolların açıldığı, akşam yolların kazılarak kapatıldığı bir sistem içinde yaşıyoruz. Bir ülkenin başbakanını düşünün, kaçırılan çocuklar var, hükümeti ağlama duvarı haline getirmiş, sanki kendisi başbakan değil de başka birisi başbakan. Çözüm için başka yerleri arıyor. "Ne olur bunları çözün" diye. Ben bu iradeyle Türkiye"nin en köklü ve kronik sorununun bu hükümet tarafından çözüleceğine inanmıyorum. Çözüm süreciyle ilgili neyi düşünüyorlarsa çıksınlar milletin önüne açıklasınlar, sadece bir ismi var, ne olduğunu kimse bilmiyor, karşılıklı güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç başarıya ulaşamaz." 

 

Başbakan Erdoğan"ın, Gezi Parkı odaklı olayların 1. yılı dolayısıyla düzenlenen eylemde, CNN muhabirine ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Gerçekten büyük bir hayretle değerlendiriyorum, ajan suçlaması yaptı. Elinde belge var mıdır, yok mudur bilmiyorum ama Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı"nın uluslararası medya da alay konusu yapılması beni rahatsız ediyor" diye konuştu. 

 

"Seçilme şartlarına haiz herkes, aday olma hakkına sahip"

 

Arslan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Kendilerinin göreve geldiğinden bu yana Hak-İş"i ziyareti olmamıştı, bu nedenle Hak-İş"te görmekten mutluluk duyuyorum" dedi. 

 

Hak-İş olarak cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini desteklediklerini hatırlatan ve halkın seçeceği cumhurbaşkanınnı anlamlı bulduklarını vurgulayan Arslan, "Cumhurbaşkanı seçimleriyle ilgili konfederasyonumuz, cumhurbaşkanı seçilme şartlarına haiz herkesin, Sayın Başkan da dahil, aday olmasına gerçekten hakkı olduğunu, bunu kamuoyunun da anlayışla karşılacağını düşünüyorum" diye konuştu.  

 

Cumhurbaşkanlığı için adayların çıkmasından sonra değerlendirmelerini yapacaklarını belirten Arslan, şunları söyledi:

 

"Şu ana kadar adaylar henüz belli değil. O nedenle biz adaylar belirlenmeden "nasıl bir cumhurbaşkanlığı" konusundaki değerlendirmelerimizi sadece genel değerlendirme olarak yapıyoruz. Adaylar ortaya çıktıktan sonra değerlendirmemizi daha ayrıntılı yapacağız. Demokrasimizin pek çok eksikleri olmasına rağmen demokrasilerin en temel göstergesi olan seçimler konusunu başarıyla gerçekleştiren bir Türkiye var. Bu demokrasi için çok önemli. Umarım cumhurbaşkanlığı seçimlerini de aynı olgunluk içerisinde gerçekleştirir. Toplumun sağduyusuna güveniyoruz, zaman zaman seçim sonuçları hoşumuza gitmese de istediğimiz olmasa da Türkiye toplumunun bu konuda ne kadar sağduyulu olduğunu biliyoruz." 

 

Arslan, Kılıçdaroğlu"na taşeronlaşma ilgili hazırladıkları raporu verdi. Kılıçdaroğlu raporu inceleme fırsatı bulduğunu ve bu çalışmasından dolayı Hak-İş"i kutladığını belirtti. Arslan ayrıca ziyaretten dolayı Kılıçdaroğlu"na bir de işlemeli vazo hediye etti. 

 

Mazlumder ziyareti 

 

Kılıçdaroğlu, Hak-İş"in ardından Mazlum-Der"i ziyaret etti. 

 

CHP heyetini Mazlumder"de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Genel Başkan Ahmet Faruk Ünsal, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili görüşlerini aktardı. 

 

Seçilecek cumhurbaşkanının kuvvetler ayrılığı ilkesini gözetmesini, demokratik hak ve özgürlüklerin artırılması noktasında adımlar atmasını beklediklerine işaret eden Ünsal, çözüm sürecinin de devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. 

 

Kılıçdaroğlu da gerçekten son derece verimli bir toplantı geçirdiklerini belirterek, insan hakları konusunda Mazlumder"in son derece duyarlı olduğunu bildiklerini ifade etti. Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki önerilerine saygı duyduklarını, aday belirlerken bunların tamamını dikkate alacaklarını kaydetti.  

 

Kılıçdaroğlu, "Seçilecek cumhurbaşkanının, yeni sorunlar yaratan değil varolan sorunları çözmeye kendini adamış biri olması gerekiyor. Bir cepheleşmeden yana değiliz. Büyük bir toplumsal uzlaşma ile adayımızı belirleyebiliriz, en büyük arzumuz bu. Mazlumder"in düşünsel olarak bize yaptığı katkılar dolayısıyla teşekkür ediyorum" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.