Başbakanın Hedef Alınması Manidar

Başbakanın Hedef Alınması Manidar
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Alman basınının, Almanya ve Avrupa'nın çok önemli sorunları olmasına rağmen, özellikle Başbakan'ı hedef almasının manidar olduğunu söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında Alman basınında çıkan haberlere ilişkin, "Alman basınının, Almanya ve Avrupa"nın çok önemli sorunları olmasına rağmen sadece Türkiye"ye yönelik haberler yapmasının, özellikle Başbakan"ı hedef almasının manidar olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

Elvan, Almanya"nın Leipzig kentinde düzenlenen "2014 Uluslararası Ulaştırma Forumu Yıllık Zirvesi"nin ikinci günü kapsamında düzenlenen oturumlara katıldı. Bakan Elvan, oturumun ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın Almanya"nın Köln şehrine yapacağı ziyaret ve forumda görüşülen konulara ilişkin soruları yanıtladı.

 

Elvan, Başbakan Erdoğan"ın ziyareti sebebiyle Alman basınında çıkan haberler ve siyasilerin demeçlerine ilişkin, "Bazı Alman gazete ve dergilerinde özellikle Sayın Başbakanımızı hedef alan, Sayın Başbakanımızı karalamaya çalışan bazı açıklamalar beyanatlar söz konusu olmuştur. Bunlar son derece üzücü hadiseler" dedi.

 

Bu haberleri kabul etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Elvan, "Tamamıyla Almanya"da bulunan vatandaşları, başta Türk vatandaşlarımız olmak üzere, yanlış yönlendirmeye yönelik bir girişim olduğunu düşünüyorum. Özellikle Başbakanımızın Köln ziyareti öncesi bu tür gerilimlerin marjinal ve radikal grupları cesaretlendireceğini düşünüyorum" diye konuştu.

 

Alman basınının sorumlu davranması gerektiğini dile getiren Bakan Elvan, şunları kaydetti:

 

"Gerçek neyse gelip Türkiye"de görebilirler. Bugün bir Alman vatandaşına "Türkiye"de kaç televizyon kanalı var biliyor musunuz" diye sorduğumda bana verdiği cevap "2 ve ya 3 televizyon kanalı olabilir" oldu. Ben de ona dedim ki "Şu an Türkiye"de tam 331 ulusal ve bölgesel Türk kanalı var" ve şoke oldu. Bizleri görmek, tanımak istiyorlarsa gelsinler Türkiye"ye bizatihi bizimle temas kursunlar, bizden bilgiler alsınlar. Türkiye"de olan biteni yerinde görsünler diye düşünüyorum. Almanya"nın ve Avrupa"nın çok önemli sorunları olmasına rağmen sadece Türkiye"ye yönelik haberler yapmalarının, özellikle Türkiye"nin Başbakanının hedef alınmasının manidar olduğunu düşünüyorum."

 

Elvan, Uluslararası Ulaştırma Forumu zirvesi hakkında ise forumda taşımacılık ve ulaştırma alanında yapılan çalışmalar, yaşanan sorunlar ve son gelişmelerin tartışıldığını, oldukça verimli toplantılar yapıldığını söyledi. Çok sayıda ülkenin ulaştırma bakanıyla görüşme fırsatı yakaladığını ifade eden Elvan, son olarak İngiliz mevkidaşıyla görüştüğünü, Fransa, Almanya, Portekiz ve başka ülkelerinde de ulaştırma bakanlarıyla görüşmeler yapacağını bildirdi.

 

Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilere de değinen Elvan, "Biliyorsunuz, Almanya bizim önemli bir müttefikimiz ve en önemli ticaret ortağımız. Biz Almanya ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek, güçlendirmek istiyoruz. Çok sayıda Alman firmasının Türkiye"de yatırımları var, üretimleri var. Yine Türkiye"den gelen çok sayıda Türk firmasının Almanya"da yatırımları söz konusu. Biz ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz ve geliştirmeliyiz" ifadesini kullandı.