Bakanlar Kurulunda Görev Dağılımı Yapıldı

Bakanlar Kurulunda Görev Dağılımı Yapıldı
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk kez başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında görev dağılımı yapıldı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 62. Hükümette görev alan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve başbakan yardımcılarına bağlı kurum ve kuruluşlarının belirlendiğini bildirdi.

 

Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakanlık Merkez Bina’da, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Arınç, yeni kurulan 62.Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yaptıklarını belirterek, Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla bundan sonra her hafta imkan buldukça bu toplantının yapılacağını söyledi.

 

Yakın süreçte, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle görevine başladığını, daha sonra AK Parti içerisinden Genel Başkan seçildiğini ve Başbakanlık görevi verildikten sonra 29 Ağustos’ta da yeni hükümetin ilan edildiğini anlatan Arınç, bugün de Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından bizzat hükümet programının okunacağını belirtti.

 

Hükümet programının okunmasından 2 tam gün geçtikten sonra hükümet programı üzerinde, Meclis’te müzakereler yapılacağını ifade eden Arınç, bunun üzerinden bir tam gün geçtikten sonra da 6 Eylül’de Bakanlar Kurulu’nun güven oylamasına gidileceğini ve hükümetin fiilen ve hukuken görevine başlamış olacağını kaydetti.

Arınç, toplantıda yeni bakanlarla genel bir değerlendirme yapma imkanı bulunduğunu, Başbakan ve Başbakan yardımcıları arasındaki görev dağılımı üzerinde istişare yapıldığını bildirdi.

 

Arınç’ın açıkladığı görev dağılımına göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na bağlı kurum ve kuruluşlar:

 

"Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı"

 

Arınç, Diyanet İşleri Başkanlığı"nın daha önce bir Başbakan Yardımcısı uhdesinde bulunduğunu belirterek, Başbakan Davutoğlu"nun bizzat bu kurumu temsil etmek istediğini belirtti.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümette kendisine verilen görevlerin, Hükümet Sözcülüğü, Danıştay ile ilişkiler, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu kararlarının ve görüşlerinin değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu"na sunulması ve kabulü halinde bu tavsiye kararlarının uygulanmasının koordinasyon ve izlenmesi, insan haklarıyla ilgili kurulular ve insan haklarıyla ilgili konularda koordinasyon, Kıbrıs ile ilgili koordinasyon işlerinden oluştuğunu söyledi.

 

Arınç, kendisine bağlı kurum ve kuruluşların ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Türkiye İnsan Hakları Kurumu olduğunu bildirdi.

 

Babacan"a bağlı kurum ve kuruluşlar

 

Ekonomik konularda genel koordinasyon görevi verilen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan"a bağlı kurum ve kuruluşlar şunlar:

 

"-Hazine Müsteşarlığı

 

-Merkez Bankası

 

-Ziraat Bankası

 

-Halk Bankası

 

-Kalkınma Bankası

 

-İhracat Kredi Bankası

 

-Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü

 

-Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı

 

-Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

 

-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu" 

 

Akdoğan"ın görev alanı

 

TBMM ile ilişkiler ve kamu diplomasiyle ilgili işlerin yürütülmesi gibi görevler verilen Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan"a bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlar ise şöyle:

 

"-Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü

 

-TRT Genel Müdürlüğü

 

-Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü

 

-Radyo ve Televizyon Üst Kurulu" 

 

Kurtulmuş"a bağlı kurum ve kuruluşlar

 

Medeniyetler İttifak Projesi"nin yürütülmesi görevi verilen  Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş"a bağlı kurum ve kuruluşlar da şöyle:

 

"-Atatürk Kültür Dil Tarih ve Yüksek Kurumu

-Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı

 

-Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı

 

-Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı"

 

Başbakan Yardımcısı Arınç, önümüzdeki Bakanlar kurulu toplantısının da 8 Eylül 2014"te yapılacağını ve o günkü toplantıda diğer konuların detaylı şekilde görüşüleceğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.