Azerbaycana Verilen Sözlerin Yerine Gelmesini İsteyeceğiz

Azerbaycana Verilen Sözlerin Yerine Gelmesini İsteyeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'NATO Zirvesi'nde Azerbaycan'a verilen sözlerin yerine gelmesini isteyeceğiz. Bu artık bir bir lütuf değildir, bir haktır' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Eylül"de, Bakü"de, Güney Kafkaslar Gaz Koridoru"nun temel atma töreninin yapılacağını bildirdi.

 

Bakü"de resmi temaslarını sürdüren Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Cumhurbaşkanlığı Konutu"nda, baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Erdoğan, 28 Ağustos"taki devir teslim töreninin ardından hemen Azerbaycan"a yaptıkları ziyarette, hem ikili hem de heyetlerarası görüşmelerde, iki ülke arasındaki kültürel, eğitim, dış politikaya kadar tüm konuları enine boyuna değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

 

"Kardeşliğimizin zirve yaptığı en önemli konu dış politikada malum Dağlık Karabağ konusudur" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bu konuyu yine her zaman olduğu gibi gündemimizin en önemli maddesi olarak ele aldık. Bu konudaki bundan sonra atacağımız adımları yine aramızdaki görüşmelerde, aynı şekilde heyetlerarası görüşmede konuştuk" dedi.

 

Üzerinde hassasiyetle durdukları bir diğer konunun enerji olduğunu ifade eden Erdoğan, enerji ile ilgili olarak TANAP projesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.

 

Türkiye üzerinden Avrupa"ya gidecek olan bu enerji hattının özellikle çok çok büyük bir öneme sahip olduğunu dile getiren Erdoğan, bu Azerbaycan"ın özellikle enerjideki gücünü ortaya koyması bakımından çok önemli bir yatırım olduğunu vurguladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP"ın Azerbaycan"daki başlangıç noktası olması bakımından önem taşıyan Güney Kafkaslar Gaz Koridoru"nun, Bakü"deki temel atma töreninin, 20 Eylül"de yapılacağını belirterek, şunları kaydetti:

 

"Bu dayanışmamızın ardından farklı olarak buralarda belli sektörler gerek inşaat noktasında gerek boru sanayinde, bunlarda bir hareketlilik meydana gelecektir. Azerbaycan"ın özellikle son yıllardaki sıçraması Azerbaycan"daki altyapı, üstyapıdaki gelişmeler gerçekten dünyanın da hayranlıkla izlediği bir süreçtir. Bunu değerli kardeşimin iradesinin, ekibinin iradesinin hakikaten çok büyük bir önemi var. Ben de 11 yıllık başbakanlığım döneminde olsun ve bundan sonraki süreçte olsun o günden bugüne Azerbaycan nereden nereye geldiğini görme bakımından, kardeş Azerbaycan"daki bu gelişmeler bizi de ayrıca mutlu etmektedir, memnun etmektedir. Kardeşlerin güç kazanması inanıyorum ki geleceğe umutla bakışımızı artırmaktadır."

Erdoğan, ticarette atılacak adımlar noktasında da belirledikleri hedefler olduğunu kaydederek, "Bu hedeflere ulaşacağız. 15 milyar dolarlık ticaret hedefimiz var. Bu iradenin her iki tarafta da olduğunu biliyorum. Bundan en ufak endişe söz konusu değil" dedi.

 

"Azerbaycan"a verilen sözlerin yerine getirilmesini isteyeceğiz"

 

Erdoğan, Bakü"deki temaslarının ardından NATO Zirvesi"ne geçeceğini belirterek, "Zirvede de özellikle bu zirveye yönelik geçmişten bugüne yapılan tüm toplantılarda Azerbaycan"a yönelik verilen sözler var, bu sözleri orada da gündeme getirmek suretiyle bir an önce diğer ülkelere verilen sözler peyderpey nasıl yerine geliyorsa Azerbaycan"a verilen sözlerin de yerine getirilmesini ilgili ülkelerden isteyeceğiz. Bu bir lütuf değildir, haktır. Bunların yerine gelmesi gerekir. Bu konuda kararlılığımızı ifade edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

Türkiye ile Azerbaycan arasında işbirliği yapılabilecek çok fazla alan bulunduğuna işaret eden Erdoğan, bunları baş başa görüşmede de heyetler arasında da görüştüklerini ifade etti.

 

"Kardeşliğimiz, güçlenerek dayanışma içerisinde geleceğe yürüsün" diyen Erdoğan, mevkidaşı Aliyev"e hitaben, "Şunu biliyoruz iki ayrı devlet tek millet, bu tabii babanın bugüne mirasıdır" ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Cumhurbaşkanlığı Konutu"nda verilen resmi öğlen yemeğine geçti.

 

"Karabağ sorunu, uluslararası hukuk çerçevesinde çözülecektir"

 

Görüşmede ikili ilişkilerin tüm yönlerini müzakere ettiklerini, ilişkilerin en yüksek düzeyde olduğuna bir daha emin olduklarını vurgulayan Aliyev de siyasi ilişkilerin her geçen gün daha da güçlendiğini, iki ülkenin birbirine uluslararası arenada karşılıklı destek verdiğini kaydetti.

 

Yukarı Karabağ sorununda, Azerbaycan"ın haklı tutumunu her zaman desteklediği için Türkiye"ye teşekkür eden Aliyev, şöyle konuştu:

 

"Ermenistan-Azerbaycan çatışmasının çözümünde, Azerbaycan"ın haklı tutumunu desteklediği için Türkiye"ye teşekkür ederim. Bu bizim için önemlidir. Türkiye her zaman Azerbaycan"ın yanında olmuştur. Ermenistan-Azerbaycan çatışması bölge için en büyük tehdittir. Topraklarımızın yüzde 20"si işgal altında. Bir milyondan fazla göçmen var. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi konuyla ilgili dört karar kabul etti. Ermenistan bu kararları hiçe sayıyor ve toprakları boşaltmıyor. Sorun, uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde çözülecektir."

 

Azerbaycan"ın da her zaman Türkiye"nin yanında olduğunu vurgulayan Aliyev, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına karşı Azerbaycan büyükelçilerinin ve diasporasının Türkiye ile birlikte çaba harcadığını söyledi.

 

Aliyev, "Ermenistan"ın sözde iddialarının tarihi dayanağı yoktur. Biz Ermeni yalanını birlikte ifşa edeceğiz” dedi.

 

Erdoğan"la enerji projelerini de konuştuklarını, iki yıl önce TANAP projesini imzaladıkları zaman bunun getireceği artıları tahmin ettiklerini söyleyen Aliyev, dünyanın dikkatinin üzerinde olduğu bu projeyi birlikte sonuçlandıracaklarını kaydetti.

 

Karşılıklı sermaye yatırımını da konuştuklarını bildiren Aliyev, şöyle devam etti:

 

"Azerbaycan yatırımcıları 5-6 yıl içinde Türkiye"ye 17-20 milyar dolar yatırım yapacak. Türkiye"nin TANAP ve Şahdeniz"de payının artmasından da memnunum. Bu büyük enerji projelerinin esas katılımcıları Türkiye ve Azerbaycan"dır. Türkiye ne kadar güçlü olursa biz de o kadar güçlü hissedeceğiz. Türkiye"nin başarıları bizi her zaman sevindiriyor."