AYM'nin Baskı Altında Kalmadan Karar Vereceğine İnanıyoruz

AYM'nin Baskı Altında Kalmadan Karar Vereceğine İnanıyoruz
CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yavaş, 'AYM'nin ne siyasi ne de sosyal baskı altında kalmadan karar vereceğine olan inancımızı muhafaza ediyoruz' dedi.

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, "Anayasa Mahkemesinin yargı denetimi görevini serbestçe, ne siyasi ne de sosyal baskı altında kalmadan karar vereceğine olan inancımızı muhafaza ediyoruz" açıklamasında bulundu. 

 

Yavaş, yazılı açıklamasında, çeşitli basın yayın organlarında, Anayasa Mahkemesinin daha önce verdiği bir karara atıf yapılarak, YSK"nın kararlarına karşı Anayasa Mahkemesine gidilmesinin mümkün olmadığına ilişkin yorum ve haberler yayınlandığı hatırlatıldı.

 

Haberlerde geçen ve Anayasa Mahkemesinin sadece iki üyesinden oluşan bir komisyon tarafından 2013"t verildiği anlaşılan kararda dayanak olarak Anayasa"nın 79. maddesi ve Anayasa Mahkemesi Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanunu"nun 45/3. maddesindeki "Anayasa"nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler bireysel başvurunun konusu olamaz" hükmünün gösterildiğini değerlendiren Yavaş, "Ne var ki; Anayasa"nın 79. maddesindeki "YSK kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamaz" hükmünden anlaşılması gereken ise tıpkı Anayasa tarafından diğer yüksek yargı organlarına tanınmış olan "kararlarının kesin olması" olmalıdır" ifadesini kullandı. 

 

Yavaş, şunları kaydetti:

 

"1982 Anayasası’nın özgün halinden itibaren yer alan 79. maddesindeki “YSK kararları aleyhine başka bir merciye başvurulamaz” hükmü anılan yeni koruyucu mekanizma karşısında ancak söz konusu kararların kesin olması anlamını taşıyabilecektir. Aksi şekilde söz konusu hükmü, temel hakların ihlali halinde dahi Anayasa Mahkemesinin yargısal denetimi dışında tutulacağı şeklinde yorumlamak, siyasal katılım haklarıyla ilgili çok önemli kamu gücü işlemlerinin temel hak ve özgürlüklere uygunluk bakımından denetlenememesi sonucunu doğuracağından bireysel başvuru rejiminin getiriliş amacı ve rasyosuna aykırı düşecek, bireysel başvuru kurumu ile getirilen özgürlükçü/koruyucu mekanizmayı hiçe sayacaktır."

 

AİHM"in ilgili içtihatlarının incelendiğinde de seçim uyuşmazlıklarının karara bağlanmasında keyfi karar alınmasının ihlal nedeni olduğunun görüleceğini de savunan Yavaş, "Bir demokratik hukuk devletinde Anayasa Mahkemesi’nin yargı yetkisini kullanmasına ve özgürce karar vermesine müdahale olarak yorumlanabilecek veya mahkemeyi baskı altına alma ihtimali bulunan bu tarz tartışmaların tarafı veya konusu olmak istemediğimizi, bu dakikadan sonra yapılacak tartışmaların hukuki olmaktan uzak spekülatif tartışmalar olacağını düşündüğümüzü, bu nedenle Anayasa Mahkemesinin yargı denetimi görevini serbestçe, ne siyasi ne de sosyal baskı altında kalmadan karar vereceğine olan inancımızı muhafaza ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.