Aday Gösterselerdi Destek Verirdik

Aday Gösterselerdi Destek Verirdik
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Geçmişi temiz olan birisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması lazım. Ekmeleddin beyi AK Parti aday gösterseydi emin olun biz destek verirdik' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fatih Altaylı"nın sunduğu, Habertürk"te yayımlanan "Teke tek" programında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

 

"CHP"de disiplinsizlik mi diyeyim, ideolojiye bağlanmışlık mı diyeyim bir sorun mu var? AK Parti birini görevden alıyor, yerine başkasını gösteriyor gıkını çıkarmıyor. Kenara çekip oturuyor. CHP"de bir dağınık görüntü yok mu sizce?" sorusuna, Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

 

"Uzun yıllar belediye başkanı olarak görev yapmış insanların, yerlerine yeni insanları getirdik diye partiden ayrılıp, partinin aleyhine çalışmalarını ben affetmiyorum. Onları CHP"li olarak kabul etmiyorum. Ama Selami Öztürk gibi belediye başkanlarımız da var. Aldık görevden, başka bir arkadaş geldi. Tam tersine mevcut belediye başkanımızla beraber çalıştı. Buna benzer çok sayıda belediye başkanımız var. Tekirdağ da bunlardan, Adem bey vardı o da çalıştı, hiçbir tereddüdümüz olmadı. Bunlar partinin artıları. Bir de eksileri var. Hemen istifa edip, başka bir partiye geçip, itiraz ediyor. Bunlar partili değil. Biz, bunları ayırıyoruz. Zamanla bunlar daha fazla ayrılacak. Eski hastalıklardan partiyi kesinlikle kurtaracağım. Eski anlayıştan da kurtaracağım. Ben varsam parti var, ben yoksam parti yok, bunlar olmaz. Parti bir tüzel kişiliktir. Hepimiz bu partinin üyesiyiz."

 

"Suç unsuru taşıyorsa yasa dışılığı önemli değil"

 

Kılıçdaroğlu, Ergenekon ve Balyoz davalarına atıfta bulunularak, "17 Aralık"ı yapan hakim, savcı ve polisler de aynı. Bir anlamda, dün "bunlar çok kötü hakim, savcı, berbat polis, komplo kurdular TSK"ya" dediğiniz insanları sonra savunmak garip olmuyor mu?" sorusunu şöyle yanıtladı:

 

"Siz, bir kişiyi yüzde yüz savunmak, bir kişiyi yüzde yüz eleştirmek gibi bir dar kalıbın içine sokarsanız zaten baştan yanlış söylemiş olursunuz. İnandığınız doğruları savunacaksınız. Ergenekon, Balyoz olayını en çok ben eleştirdim. Bugün de eleştiririm. Nitekim benim haklı olduğum çıktı ortaya. Neden? En son Anayasa Mahkemesi kararını verdi, dedi ki "siz delilleri bile doğru dürüst değerlendirmemişsiniz, kişiler tanık getirmişler tanıkları bile dinlememişsiniz" dedi. Peki 17 Aralık neydi? Rüşvet, yolsuzluk var mıydı? Vardı. Belgeleri var mıydı vardı. Belgeler sadece ses kaydı mıydı? Hayır, mahkeme tutanakları mı evet, fotoğraflar mı, evet, filmler mi evet. Hepsi delil mi? Hepsi sağlam delil. Ben bunu nasıl savunmayacağım? Bunun üzerine giden hakime ben nasıl diyebilirim ki sen o davada yanlış yaptın, burada da sen mutlaka yanlış yapıyorsun. Diyebilir misiniz? Diyemezsiniz."

 

Yeri ve zamanı geldiğinde doğruları savunduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Ben, yürekli ve namuslu bir savcı bekliyorum. Erdoğan hakkında da fezleke düzenlenmesi lazım. "Oğlum paraları sıfırla" demek kolay bir olay değildir. Onun için de fezleke bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

Erdoğan"ın, 17 Aralık"tan sonraki TİB kayıtlarının tamamen silinmesini istediğini ileri süren Kılıçdaroğlu, konuşmalar yapıldıysa ve suç unsuru taşıyorsa, kayıtların yasa dışılığının önemli olmadığını savundu.

 

"Ender insanlardan biri"

 

"Ekmeleddin İhsanoğlu ismi çok şaşırttı. "İhsanoğlu adını biri üfürdü, cemaat, ABD söyledi, İsrail-Amerikan projesi, bazı medya patronları önerdi" diyorlar. Nereden geldi aklınıza, kim söyledi, niye düşündünüz?" sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, anayasadaki cumhurbaşkanının görevlerine ve edeceği yemine bakarak, topumun her kesimini kucaklayan bir aday bulmaya çalıştıklarını anlattı.

 

Cumhurbaşkanının bilgili, Batı"da ve Doğu"da saygınlığı olan, yönetim gücü bulunan, geçmişi temiz, toplumun hiçbir kesimini rahatsız etmeyen, herkesi kucaklayan biri olmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 

"İsim vardı, bunu değişik kesimlere de sordurdum. "Sorun, bakın bakalım" dedim. Ekmeleddin İhsanoğlu adı daha önce telaffuz edildi. Arkadaşlara sordurdum, partinin içinde de dışında da nasıl birisidir diye. Gerçekten son derece saygınlığı olan, yeri geldiğinde dik duran, cumhuriyetin ve halkın değerlerine bağlı, dindar bir isim. Evet, CHP"li değil ama AKP"li, MHP"li de değil. Ama Türkiye"nin yetiştirdiği ender insanlardan birisi."

 

Altaylı"nın, "AK Parti aday yapsaydı İhsanoğlu"nu hiç şaşırmazdım" demesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Yapmadı, çünkü temiz birisi. Zaten sorunumuz orada. Geçmişi temiz olan birisinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması lazım. Ekmeleddin beyi onlar da aday gösterseydi emin olun biz destek verirdik. Niye vermeyelim? Keşke onlar da destek verseler" karşılığını verdi.

 

"Disipline verme taraftarı değilim"

 

Altaylı"nın, "21 milletvekili imza atıp başka bir aday çıkarsaydı" demesi üzerine, Kılıçdaroğlu, bunu doğru bulmadığını belirterek, "İmzalasalardı, ben gidip de aman sakın imzalamayın diye bir şey söylemeyecektim" dedi.

 

"Disipline vermez miydiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Ben disipline verme taraftarı değilim. Ama grup yönetimiyle ilgili bir olay bu. Bir grup başkanvekilimiz, "böyle bir şey olursa, disiplin soruşturması gerekir" diye bir açıklama yapmış. Onun dışında ben böyle bir konuyu disipline götürme taraftarı değilim" cevabını verdi.

 

Kılıçdaroğlu, imza atmayanların, cumhurbaşkanı adayı çıkarmak için gerekli olan 20 milletvekilini de bulamadığını aktardı.

 

"Hiçbir cemaate mensubiyeti yok"

 

"Devlet Bahçeli"ye, Ekmeleddin İhsanoğlu ismini siz mi dediniz?" sorusunu Kılıçdaroğlu, "Öneri geldi tabi, ama ilk kez ben söylediğim zaman Sayın Bahçeli duydu demek haksızlık olur. Bazı görüşmeler olmuştu daha önce. Ekmel beyle görüşüldü, sonrasında açıklama yapıldı"" diye yanıtladı.

 

İhsanoğlu"nun aleyhinde kimsenin konuşamadığına değinen Kılıçdaroğlu, "Ne diyecekler? Birisi diyor ki "Atatürk"çü değil", birisi, "laik değil", birisi "Amerika-İsrail fısıldadı." Yok efendim. Hatta birisi "Suudi Arabistan"dan telkinler gelmiş." Yok bunların hiçbirisi" diye konuştu.

 

Altaylı"nın "Cemaat" demesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Yok efendim ne cemaati? Yok öyle bir şey. Kendisi de söyledi hiçbir cemaate mensubiyeti yok" karşılığını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.