TAV 2013 yılında 133 milyon avro net kar elde etti

TAV 2013 yılında 133 milyon avro net kar elde etti
TAV Havalimanları, geçen yıl 133 milyon avro net kar elde etti. TAV'ın konsolide cirosu 2013 yılında 904 milyon avro olarak gerçekleşti. Şirket, işlettiği havalimanlarında önceki yıla göre yüzde 17 artışla yaklaşık 84 milyon yolcuya hizmet verdi.

TAV Havalimanları açıklamasına göre, şirket 2013 yılında net karını önceki yıla göre yüzde 3 artırarak 133 milyon avroya yükseltti.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, 1997 yılında kuruluşlarından bu yana attıkları güçlü temellerin, bugünlerde meyvelerini topladıklarını belirtti.

Bu temellerin üzerine inşa ettikleri bilgi sermayesinin, kendilerini güvenle ileriye taşırken her yıl hız kesmeden yepyeni başarılara imza attıklarını ifade eden Şener, şunları kaydetti:

"Finansal olarak, 2013 yılı için ortaklarımıza ve paydaşlarımıza bildirdiğimiz tüm hedeflere ulaştık. TFRS 11 ve TFRS Yorum 12 için düzeltilmiş olarak açıkladığımız yolcu, ciro, FAVÖK ve yatırım harcaması tutarlarımızın tümü verdiğimiz hedeflere uygun olarak gerçekleşti. TFRS Yorum 12 için düzeltilmiş rakamlarla baktığımızda, ciroda yüzde 7 büyüme yakalayarak 904 milyon avroya, FAVÖK’te yüzde 16 büyüyerek 381 milyon avroya ulaştık.

Bu dönem elde ettiğimiz sonuçlar da operasyonel kaldıraçtan kuvvetli bir şekilde faydalanmaya devam ettiğimizi bir kez daha ortaya koydu. Net karda yüzde 3’lük bir artış yakaladık ve 133 milyon avro ile TAV Havalimanları Holding tarihinin en yüksek karını elde ettik. Bu rekoru, dövizdeki hareketlere bağlı olarak oluşan nakit olmayan yabancı para çevrim farkı giderleri ve ertelenmiş vergi giderine rağmen yakaladık."

- "Atatürk Havalimanı 51 milyon yolcuyu geçti, Avrupa’nın en büyük beşinci havalimanı haline geldi"

Şener, faaliyetlerine bakıldığında ilk göze çarpanın, İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yüzde 14’lük yolcu büyümesiyle 51 milyon yolcuyu geçmesi ve bu yolcu sayısıyla Avrupa’nın en büyük beşinci, dünyanın en büyük 17. havalimanı haline gelmesi olduğunun altını çizdi.

"Türkiye"nin gözbebeği" olan ve hizmet standartlarıyla dünyadaki birçok havalimanına örnek teşkil eden Atatürk Havalimanı’nı işletiyor olmaktan büyük gurur duyduğunu dile getiren Şener, şöyle devam etti:

"Aéroports de Paris ile ortaklığımız beklediğimiz gibi kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. Bu meyvelerden ilki Zagreb Havalimanı’nın portföyümüze eklenmesi oldu. Havalimanını işletecek konsorsiyumda yüzde 15 seviyesinde payımız olmasına rağmen bu operasyonun doğu Avrupa’daki varlığımızı güçlendireceğine inanıyoruz. Daha büyük hedeflere gelirsek, Aéroports de Paris ve Goldman Sachs’la olan ortaklığımız sonucunda ABD’nin New York eyaletindeki LaGuardia Havalimanı ihalesine katılacağız."  

- "İzmir iç hatlar terminalini mart ayı içinde hizmete almayı planlıyoruz"

İzmir iç hatlar terminalini mart ayı içinde hizmete almayı planladıklarını belirten Sani Şener, bu yatırımın bitmesiyle Türkiye"nin büyük turizm potansiyeline ev sahipliği yapan Ege bölgesine yakışır bir giriş kapısını tamamlamış olacaklarını vurguladı.

Şener, Medine’de ise yatırımlarının tamamlanmasına yaklaşık bir buçuk yıl kaldığını ancak kuvvetli Umre ve Hac trafiği talebinin Medine Havalimanı’nın finansal sonuçlarında yaptığı olumlu etkiyi şimdiden görebildiklerini ifade etti.

 

- "Kamuya toplam 961 milyon lira katkıda bulunduk"

 

Bu finansal başarıları elde ederken sosyal faydalara ve Türkiye"nin menfaatlerine de öncelik verdiklerini vurgulayan Şener, "Özsermaye yöntemine göre konsolide olan iştiraklarımız dahil 2013 yılsonu itibarıyla 24 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Yıl içerisinde ödediğimiz vergiler ve kiralarla birlikte kamuya toplam 961 milyon lira katkıda bulunduk. Buna ek olarak yıl içerisinde özsermaye yöntemine göre konsolide olan iştiraklerimiz dahil yaratılan toplam istihdam için 2013 yılında yaklaşık 800 milyon lira tutarında maaş ödedik. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na yapacağımız toplam yatırım ise 260 milyon avronun üstünde olacak" bilgisini verdi.

 

- Net karın yüzde 50’sinin kar payı olarak dağıtılması kararı

 

Şener, 2013 yılında elde ettikleri finansal başarının ardından Yönetim Kurulu"nun, Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına (UFRS) uygun olarak düzenlenmiş mali tablolarına göre oluşan net karın yüzde 50’sine tekabül eden yaklaşık 66 milyon avronun kar payı olarak dağıtılmasına; ayrıca konsolide UFRS net karın yüzde 50’sinin dağıtımının "Kar Payı Dağıtım Politikası" olarak belirlenerek Genel Kurul"un onayına sunulmasına karar verdiğini aktardı.

Kuvvetli temellerinin kendilerini bugünlere getirdiğinin altını çizen Şener, biriktirdikleri bilgi sermayesinin kendilerini yarınlara taşıyacağını ifade etti.

Gelecekte hem ana faaliyet coğrafyasında hem de belki bu coğrafyanın dışında oldukça cazip fırsatlar bulunduğunu belirten Şener, bu fırsatları bugüne kadar çalışanlarının yüksek gayreti ve ortaklarının koşulsuz desteğiyle yakaladıklarını, gelecekte de büyük başarılara imza atacaklarına olan inancının sonsuz olduğunu da vurguladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.