'Otokoç olarak, bu yıl yüzde 8,5 büyümeyi hedefliyoruz'

'Otokoç olarak, bu yıl yüzde 8,5 büyümeyi hedefliyoruz'
Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgü Özdemir, 'Daralan pazarda daha fazla pay alırız, bu yıl yüzde 8,5 gibi bir büyüme öngörüyorum' dedi.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, 2013"te Türkiye’de yapılan satışların içerisinde yüzde 8 pay aldıklarını, ancak bu yılın daha zor şartlarda geçeceğini belirterek, "Daralan pazarda daha fazla pay alırız, bu yıl yüzde 8,5 gibi bir büyüme öngörüyorum" dedi.

Otokoç Otomotiv"in 2013 yılını değerlendirme ve 2014 yılı hedef ve öngörülerine ilişkin toplantısında konuşan Özdemir, 2013 yılı mayıs ayı sonuna kadar pazarın iyi ilerlediğini ve ekonomik şartların da elverişli olduğunu hatırlatarak, bu şekilde devam edilseydi çıta olarak kabul edilen 1 milyon adetli rakamların aşılabileceği öngörüsünde bulundu.

Fed’in tahvil alımını azaltmasının da gelişmekte olan pazarları olumsuz etkilediğini belirten Özdemir, "Tüm dünyada gelişmekte olan pazarlarda bunu yaşadık. Kurun artışı ve faiz otomotive direkt etki ediyor. Dolayısıyla pazar yavaşladı. Yılın son 2 ayında ise yapılan kampanyalar sayesinde yüksek oranda satış oldu. Toplam pazarımızı da 893 bin adetle en iyi ikinci pazar olarak kapattık. 2013 yılı aylık dağılım olarak da son 10 yıldan çok farklı olmadı. Geçen yıl değişen pazarın daha çok otomobile kayması görülen en büyük değişikliklerden oldu. Otomobil pazarı geçen yıl yüzde 19 arttı, ticari pazar ise toplamda yüzde 9 küçüldü. Hafif ticariden otomobile kayış var. Orta ticari yüzde 6, ağır ticaride yüzde 8’lik küçülme oldu. Hem otomobilin payı hem de toplam satışlar içerisinde ithal oranı arttı. Bir önceki yıl toplam pazarda ithal oranı yüzde 63 iken 2013 yılında yüzde 69’a, otomobilde ise yüzde 74’ten yüzde 78’e yükseldi. Bunlar geçen yılın otomotiv pazarının önemli değişiklikleriydi" diye konuştu.

Konuşmasında, otomotiv pazarının yıllara göre yaşadığı krizlere de değinen Özdemir, son gelişen olaylar ve kur ile faiz oranlarının beklentilerinin üstünde gerçekleşmesiyle pazarın en az yüzde 20 küçüleceği, 600-700 bin arasında bir pazar olacağı tahmininde bulundu. Otoshow’un bu yıl yapılmayacak olmasının da tablonun olumsuzluğunu gösterdiğini vurgulayan Özdemir, satışların 600 bine daha yakın olabileceği değerlendirmesini yaptı.

Özdemir, bu yılın otomotiv için zor bir yıl olacağını, ancak otomotiv sektörüne güvendiklerini dile getirerek, "94 yılından bu yana 7 yılda bir kriz yaşansa da trendin arttığı görülüyor. Trend, 800-900 bine oturdu. Rekor dediğimiz rakamlar belki de kriz yılı olacak" dedi.

Bu yıl yeni tesis ve ofis yatırımları ve 19 bin adet araç yatırımıyla toplam 845 milyon lira yatırım yapmayı planladıklarını bildiren Özdemir, Doğu Avrupa"da iki ülkeyle de şirket alımı için görüşmelerinin devam ettiğini, bir tanesinin ismini birkaç ay içerisinde açıklayacaklarını söyledi.

Özdemir, bu yıl için Ford’tan yüzde 31, Ford Truck’tan yüzde 22, Volvo’da yüzde 40 ve Fiat’ta ise yüzde 29 pazar payı hedeflediklerini ifade ederek, "Daralan pazarda daha fazla pay alırız. Dolayısıyla yüzde 8,5"luk büyüme öngörüyorum" diye konuştu.

- "Araç kiralama her yıl büyüyor"

Araç kiralama pazarının hiçbir şeyden etkilenmeyerek her yıl yüzde 15-16 büyüdüğünü ifade eden Görgün Özdemir, 2012 yılında 183 bin adet olan pazarın, 2013 yılında yüzde 16 büyüdüğünü belirtti.

Özdemir, 2014 yılında da aynı artışı beklediklerini aktararak, toplamda 9 bin 400 adet araç parkıyla kısa süreli kiralamada pazarın yüzde 54’üne sahip olduklarının altını çizdi.

Türkiye’de satılan Ford markalı araçların yüzde 36’sını Otokoç olarak sattıklarını dile getiren Özdemir, "Ford Truck marka kamyonların yüzde 21,3’ünün, Fiat markalı araçların yüzde 30,3’ünün, Volvo markalı araçların ise yüzde 45,3’ünün satışlarını tek başımıza gerçekleştirdik. Alfa Romeo, Lancia ve satışlarına henüz geçen yıl başladığımız Jeep markalarıyla toplamda yüzde 44,1’lik bir satış payı elde ettik" diye konuştu.

Kısa süreli kiralamada pazarın yarısından fazlasının Avis ve Budget’ın olduğuna dikkati çeken Özdemir, şunları kaydetti:

"Kısa süreli kiralamada Avis ile yüzde 40 pazar payı elde ettik. Avis ile geçen yıl yüksek sezonda 6 bin 500 adet araç parkı ve 75 adet kiralama noktamızla kısa süreli araç kiralama sektöründeki 40 yıllık liderliğimizi korumaya devam ettik. Bunun dışında Avis markası ile yurt dışında da açılımlarımız var. Azerbaycan’da 1.000 adetlik açılımlara geldik. Kuzey Irak’ta geçen yıl faaliyete başladık. Erbil’de geçen yıl 150 adetlik araç parkına ulaştık. Zor bir pazar olduğunu biliyoruz ama Kuzey Irak’ın geleceğine güvendiğimiz için yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Avis filoyla toplam pazarın 195 bin adede ulaştığı uzun süreli kiralama tarafında 18 bin adetlik araç parkımız ve yüzde 9,5 pazar payı ile ilk 3’te yer aldık."

Budget markasında ise yüksek sezonda 2 bin 900 adetlik araç parkına ulaştıklarını belirten Özdemir, Budget’ta 40 ofiste faaliyet gösterdiklerinin altını çizerek, "Pazar payımız yüzde 14... Şu anda birinci Avis, 3. ise Budget. Bu yıl Budget’ı ikinci sıraya taşımayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Türkiye’de yapılan satışlarda yüzde 8 pay aldık"

 Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, Türkiye’de yapılan satışların içerisinde yüzde 8 pay aldıklarını belirterek, 72 bin adet ile en çok satan 5. marka olduklarını vurguladı.

İkinci el satışlarda ise geçen yıl 19 bin adetlik satış gerçekleştirdiklerinin altını çizen Özdemir, 2. el araç satışlarındaki büyümelerinin yüzde 36 seviyesine ulaştığını söyledi. Bu yıl ikinci el pazarında 21 bin adede ulaşmayı hedeflediklerini açıklayan Özdemir, yeni araç pazarında daralma olduğunda ikinci el araç pazarının daha hızlı hareket ettiğini, dolayısıyla satışların 21 binin üzerine çıkabileceğini söyledi.

Özdemir, serviste ise yüzde 9’luk artışı ile 236 milyon liralık cironun ortaya çıktığını dile getirerek, "Sigorta finansman tarafında ise 120 bin adet, 100 bini sigorta, 20 bini de finansman olmak üzere aracılık yaptık. Birçok sigorta şirketinden daha fazla sigorta poliçesi ürettiğimiz anlamına geliyor" dedi.

Bu yıl ise serviste yüzde 11 ciro artışı ile 263 milyon liraya ulaşma hedefleri olduğunu belirten Özdemir, toptan yedek parçada yüzde 5 artış, sigorta finansmanda ise 123 bin adede ulaşma hedefleri olduğunu anlattı.

Otokoç Otomotiv"in geçen yıl 3,5 milyar liralık ciro elde ettiğini belirten Özdemir, 743 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını vurguladı. Bu yatırımların 15 milyon lirasının 4 yeni tesis yatırımına harcandığını dile getiren Özdemir, bunların Bursa’da Fiat ikinci tesisi, İnönü’de Eskişehir"de 4S Ford Truck tesisi, Ataşehir’de hem Otokoç’un hem Birmot’un yeni tesisleri olduğunu söyledi.

Yeni yatırımlarına da değinerek, yılın ilk çeyreğinde yeni web sitesiyle tüketicilerin karşısına çıkmaya hazırlandıklarını ifade eden Özdemir, bunların kullanıcıların her yönüyle gerçek bir showroom tecrübesi yaşayacağı "Sanal Showroom" ve araçları için gereken yedek parçaları bulabilecekleri "Otokoç Parça" web sitelerinin yakın zamanda hizmete açılacağını bildirdi.

Otokoç’un 2013’te ulaştığı rakamlarla Türkiye’nin en büyük firmaları arasında üst sıralara yerleştiğine dikkati çeken Özdemir, Capital 500 araştırmasında 36, Fortune 500 araştırmasında ise 35. sırada olduklarını aktardı.

Özdemir, aldıkları ödüllerle başarılarını pekiştirdiklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.