DYO'dan 28 Milyon Liralık Yatırım Atağı

DYO'dan 28 Milyon Liralık  Yatırım Atağı
Toz boya, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de boya sektörünün yıldızı parlayan alanlarından biri. Dünyada toz boya pazarının büyüklüğü 5 milyar Euro iken, Türkiye’de 2013 yılında 75 bin ton üretim ve 220 milyon Euro’luk pazar değerine ulaşıldı.

Türkiye, İtalya ve Almanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü toz boya üreticisi konumunda yer alıyor. DYO, Manisa Turgutlu’da açtığı yeni fabrikasıyla, Türkiye toz boya pazarında, ‘ben de varım’ diyor.

 

İnşaat boyaları ve ısı yalıtım sistemleri, sanayi, mobilya, otomotiv, deniz gibi tüm alt sektörlerde üretim yapan tek boya şirketi olan DYO, toz boya ile birlikte ürün çeşitliliği ve pazar payının yanı sıra ihracatını da artıracak. Yatırım tutarı proje dönemi sonunda 25 milyon TL’ye ulaşacak olan  Turgutlu Dyo Toz Boya Fabrikası, toplam  10 bin metrekarelik alanda başlangıçta yıllık 6 bin tonluk üretim kapasitesi ile çalışacak. Toz boya yatırımının, 2017 sonunda yılda 20 bin tonluk toz boya üretecek kapasiteye ulaşması hedefleniyor. Toz boya; beyaz eşya ve ev aletleri, mobilya metal aksamları, mimari, madeni eşya, otomotiv parçaları, üretim makinaları gibi sanayinin birçok kolunda kullanılıyor.

  

Törende konuşma yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Türkiye Boya Sanayiinin kurucusu DYO, içinde bulunduğu tüm alt sektörler bazında ulaştığı toplam ciro ile Boya Sanayii’nin lideri olmayı sürdürüyor. İnşaat boyalarından mobilya boyalarına, sanayi boyalarından oto tamir boyaları ve deniz boyalarına kadar boyanın tüm alt sektörlerinde müşterilerimize kaliteli hizmet sunmaya, toz boya yatırımımızla birlikte büyümeye devam ediyoruz. Dyo, Türkiye’de 1500 kişiye istihdam sağlarken 632 bayisiyle 13 bin nalbura ve 300 direkt müşteriye hizmet sunuyor. 60 yıllık yolculuğumuzda uzun yıllar bizimle birlikte olan çalışanlarımız, tedarikçilerimiz, müşterilerimiz, bayilerimizle biz büyük bir aileyiz. Boya lazım olduğunda Dyo akla geliyor, yenilik denildiğinde Dyo akla geliyor” diye konuştu.

 

Sanayileşmenin ve üretimin ülke refahına katkısını vurgulayan Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş da, “Bugün refah seviyesi yüksek ülkelere bakıldığında gelişmiş sanayilere sahip olduklarının görüldüğünü,  Türkiye’nin de büyümek ve milli gelirini artırmak için daha çok üretmeye ve sanayisini geliştirmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yaşar Topluluğu olarak Türkiye’nin sanayileşme sürecine çok önemli katkılarda bulunulduğunun altını çizen Dr. Mehmet Aktaş, bundan sonra da gerek boya sanayi gerekse tarımsal sanayi alanlarındaki yatırımlarına devam ederek büyümenin sürdürüleceğini belirtti.

 

Yaşar Holding Boya Grubu Başkanı Ahmet Yiğitbaşı ise sağladığı avantajlar nedeniyle toz boya kullanımının dünyada ve ülkemizde hızla arttığını belirtti. Yaşar Holding Boya Grubu olarak boyanın hemen hemen her alanında üretim yaptıklarını ve toz boyada da var olmaları gerektiğine inandıklarını dile getiren Ahmet Yiğitbaşı, “Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa ettiğimiz Dyo Toz Boya Fabrikamızın kısa sürede hedeflerine ulaşacağını ve Boya Grubumuzun, 2013 yılında yüzde 20’ye yakın büyümeyle ulaştığı 1.1 milyar TL’yi aşan cirosuna önemli katkılar yapacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Serdar Oran da yeni yatırımları ile ilgili yaptığı açıklamada, sanayi boyalarında Türkiye’nin en büyük ihracatçı şirketlerinin de aralarında olduğu geniş bir müşteri kitlesine sahip olduklarını söyledi. Müşterilerinden aldıkları toz boya talebini de göz önüne alarak potansiyeli yüksek olan bu alanda yatırıma karar verdiklerini belirten Serdar Oran, “Toz boya; beyaz eşya ve ev aletleri, mobilya, metal aksam, mimari, madeni eşya, otomotiv parçaları ve makine gibi sanayinin birçok kolunda kullanılıyor. Verimliliği ve geri dönüşümü yüksek, tekrar tekrar kullanılabilen ve daha az atık oluşturan, yaş boyaya göre çevreci özellikleri daha ağır basan bir ürün. Fabrikamızda ilerleyen dönemde inovasyon, Ar-Ge ve özel üretim gereken ürünleri de sunacağız” dedi.

 

Bobin Boyaları pazarında yüzde 100 yerli ilk üretici oldu…

 

DYO, ihracat potansiyeli yaş boyaya göre daha yüksek olan ve çevreci yanıyla öne çıkan toz boya ile birlikte potansiyeli yüksek bir başka alana daha adım attı. İnşaat ve beyaz eşya sektörleri başta olmak üzere sanayinin birçok dalında kullanılan bobin boyalarına yatırım yapan DYO’nun İzmir Çiğli fabrikasında özel bir Ar-Ge ekibi de oluşturuldu.

  

DYO, yurtdışı büyümesinde Rusya ve Mısır’ı üretim üssü seçti…

 

DYO, yurtdışı büyüme stratejileri paralelinde Rusya ve Mısır’daki üretim çeşitliliğini ve kapasitelerini artırma hedefi ile yatırımlarına devam eden, Rusya’daki fabrikasını büyüten ve pazarda daha da güçlenen DYO, halihazırda oto tamir ve mobilya boyaları ürettiği Mısır’da da inşaat boyaları üretmek üzere düğmeye bastı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.