Türkiyede Her 4 Kişiden Biri Hipertansiyon

Türkiyede Her 4 Kişiden Biri Hipertansiyon
Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker, Türkiye'de yaklaşık 20 milyon hipertansiyon hastası olduğunu bildirdi.

Sağlıker,  yaptığı açıklamada, dünyada ve Türkiye"de her geçen gün hipertansiyon (yüksek tansiyon) hastası sayısının arttığını belirtti.

 

Erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek kan basıncına sahip olduğu için daha fazla risk altında bulunduğunu anlatan Sağlıker, "Ayrıca, ileri yaşlarda hem damarın yapısındaki esnekliğin azalması hem de damar içindeki sıvının yapısındaki değişiklikler, kan basıncında yükselmeye neden olabiliyor. Bu da tansiyonunuzun yükselmesindeki nedenlerden birisi" diye konuştu.

 

Aşırı kilonun da hipertansiyon hastalığını tetiklediğini ifade eden Sağlıker, şu bilgileri verdi:

 

"Bunların yanı sıra sigara ve alkol de damar sertliği, buna bağlı olarak kan basıncı yükselmesine neden oluyor. Günlük alınan kalori miktarı ile harcanan miktarın eşit olması için düzenli yürüyüş ya da egzersiz gereklidir. Aksi takdirde bir taraftan göbek çevresinde, cilt altında yağlanma meydana gelir. Bunlar da hipertansiyon oluşumunda etkili faktörlerdir."

 

4 KİŞİDEN BİRİ HİPERTANSİTON

 

Sağlıker, hipertansiyon hastalarının çoğu zaman hastalıklarının farkında olmadıklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

"Türkiye"de yaklaşık 20 milyon insan, yani her 4 kişiden biri hipertansiyon hastası. İstanbul"da 3 milyon, Ankara"da 1,5 milyon, Adana"da 500 bin civarında hipertansiyon hastası var. Bu sayı gün geçtikçe artıyor. Tansiyonunuz 14/9"un üzerinde ise risk başlıyor. Ülkemizde kendisinin hipertansiyon hastası olduğunu bilenlerin sayısı bile çok az. Tansiyonunu normal zannediyorlar. ABD"deki insanların sadece yüzde 7,5"i kendisinin hipertansiyon hastası olduğunun farkında, oran bizde daha düşük."

 

Hipertansiyonu kontrol altına almak için sigara ve alkolü bırakmak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve özellikle tuzdan uzak durmak gerektiğini aktaran Prof. Dr. Sağlıker, sözlerini "Hipertansiyon tedavi edilmediği zaman kalp krizi, kalp yetmezliği, beyin kanaması, üre, felç, büyük damarların tıkanması ve bacağın kesilmesi gibi sonuçlar doğurabilir" diye tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.