Tanzanya'ya Göz Nuru

Tanzanya'ya Göz Nuru
Türkiye-Azerbaycan ortaklığıyla gerçekleştirilen ‘Uygulamalı Katarakt Eğitimi Projesi’ kapsamında Tanzanya’da katarakt operasyonları ve göz hastalıklarına yönelik muayeneler gerçekleştirildi. Eski Tanzanya Cumhurbaşkanı Mwinyi de Türk ve Azeri doktorlarca muayene edilenler arasındaydı.

Yeryüzü Doktorları ve Azerbaycan Gençliğe Yardım Fondu Gönüllü Sağlık Ekibi, TİKA desteği ve Tanzanya REHEMA Vakfı ev sahipliğinde Tanzanya Mkuranga Devlet Hastanesi"nde hastaları muayene ederek ameliyatlarını ve ameliyat sonrası kontrollerini yaptı. Azerbaycan ve Türkiye’den hekimlerin işbirliği yapılan, kuruluşların yetkililerinin katıldığı organizasyonda 54 ameliyat ve 593 göz hastalıkları polikliniği gerçekleştirildi, bağış olarak Türkiye’den getirilen 163 gözlük dağıtıldı.

Gönüllü sağlık ekibi ayrıca REHEMA Vakfı’na ait Safina Öğretmen Okulundaki öğrencilere yönelik görme kusuru taraması yaptı. 15-25 yaş arası öğrencilere yapılan muayeneler sonucu ihtiyaç duyulan gözlükler Dışişleri Bakanlığı Mensupları ve Eşleri Derneği (DİMED) tarafından temin edilerek, dernek heyetinin Tanzanya ziyaretinde okul yetkililerine teslim edildi.

Tanzanya’da Azerbaycan-Türkiye İşbirliği Programı"nın 17-21 Şubat 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ilk organizasyonunun açılışına eski Tanzanya Cumhurbaşkanı Ali Hasan Mwinyi, Türkiye"nin Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu, Yeryüzü Doktorları II.Başkanı Dr Havva Sula, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Ali Özgün Öztürk ve gönüllü doktorlar katıldı.

Eski Cumhurbaşkanı da muayene oldu
Programın açılışından sonra göz muayenesi olmak isteyen eski Tanzanya Cumhurbaşkanı Mwinyi, Türk ve Tanzanyalı doktorlar tarafından muayene edildi; yaşadığı göz ağrıları sebebiyle kendisine reçete yazılan 90 yaşındaki eski Cumhurbaşkanı Mwinyi gönüllü doktorlara teşekkür etti.

Programın ilk günü ameliyat için başvuran Masai Kabilesine mensup 47 yaşındaki Maitera Santamo ertesi gün yapılan kontrolde gözünün aydınlığa kavuşmasına çok memnun olduğunu belirterek diğer gözü için de ameliyat talebinde bulundu. Gönüllü Sağlık Ekibi son gün hastaneden ayrılırken bahçede onları uğurlayanlar arasında Maitera da vardı.

Yeryüzü Doktorları ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleştirecekleri projeler için Zanzibar Mnazi Mmoja Hospital, Zanzibar Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Zanzibar Outreach Programı yetkilileri ile de işbirliği ve destek konusunda görüşmelerde bulundu.

Katarakt Afrika’nın kaderi olmuş durumda
Kötü yaşam koşulları, sahra şartları, yetersiz beslenme, Afrika’da katarakt başta olmak üzere birçok göz hastalığının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu nedenle Sahra Altı Afrika’da milyonlarca insan günışığına hasret yaşıyor. Yeryüzü Doktorları, hastalarla birlikte ailelerinin de yaşamını felç eden bu göz hastalıklarını iyileştirmek amacıyla başlattığı “Göz Nuru” projesiyle katarakt ameliyatlarının yanı sıra önleyici tedbirler ve tedaviler ile Afrikalı insanların günışığına kavuşmasını sağlıyor. Bugün Afrika"da ameliyatla tedavi edilebilecek 3 milyon kör hastanın olduğu belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.