Sağlık Ağızda Başlar

Sağlık Ağızda Başlar
“Ağız-diş sağlığına yeterince önem vermiyoruz ancak sağlık ağızdan başlar” diyen Dentistanbul Protetik Diş Tedavisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, ağız sağlığı için 10 öneri sundu

Kötü ağız hijyeni, diş ve diş eti iltihaplanmaları, vücutta kalp hastalığından kansere, romatizmal hastalıklardan böbrek karaciğer sorunlarına kadar çok sayıda hastalıkla ilişkilendiriliyor. Dentistanbul Protetik Diş Tedavisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, iltihaplanmanın vücutta pek çok alanda sağlığı tehdit ettiğinin bilimsel bir gerçek olduğunu belirterek, “Çoğumuz ağız-diş sağlığına yeterince önem vermiyoruz ancak sağlık ağızdan başlar” dedi.

 

20Mart Dünya Ağız ve Diş Sağlığı gününde ağız-diş sağlığının önemine dikkati çeken Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, vücudun bir yerinde oluşan enfeksiyonun diğer bölgeleri de etkileyeceğini ifade etti. Öncelikle vücudun direnç mekanizmasının düşebileceğini vurgulayan Güler, “Bir yerde bir iltihap oluştuğu zaman vücut savunma sistemi ağırlıklı olarak o bölgeye yönelir. Diğer bölgelerde de enfeksiyonlar gelişebilir. Örneğin bir diş çürüğünün meydana getirdiği bir bakteri gidip kalbe ya da böbreğe yerleşip, kalp krizine ya da böbrekte kötü oluşumlara neden olabilir. Bunlar çok kanıtlanmış olmasa da kalp krizi geçiren ya da böbrek enfeksiyonu geçiren hastalarda yapılan incelemelerde ağız içinde bir apse tespit edilmiştir” dedi.

 

Diş çürüğünün kanserle direk ilişkisinin tespit edilemediğini dile getiren Prof. Dr. Güler, “Ancak kansere neden olan sebeplerde tam olarak belirlenemedi. Ağızdaki sorunlar en azından bağışıklık sisteminin düşmesine neden olabilir. Kanser de bağışıklık sistemi düşük olduğu zaman ortaya çıkan bir hastalıktır" diye konuştu.

 

Kardiyolog-Dişhekimi işbirliği

 

Prof. Dr. Ahmet Umut Güler, Amerikalı kardiyologlar ve dişeti rahatsızlığı uzmanlarının, 2009 yılında bir araya gelerek kalp hastalığı ile dişeti rahatsızlıkları arasındaki ilişkileri incelediğini anımsattı. Bu inceleme sonucunda Amerika Periodontoloji Akademisi (AAP) ve Amerikan Kardiyoloji Dergisi’nin (AJD) kalp hastalığı ile dişeti hastalıkları arasındaki ilişkiler hakkında bir konsensüs yayınladığını vurgulayan Güler şu bilgileri verdi:

 

“Bu konsensüslere göre hastalıklardan birinin doğru yönetilmesi diğeri açısından riski azaltabiliyor. Kalp ve diş sağlığı uzmanlarına, bu konsensüste hasta yönetiminde kullanabilecekleri klinik tavsiyeler verildi. Bunlardan en önemlileri, kardiyologların artık hastalarının ağzını incelemelerinin istenmesi ile dişhekimlerinin hastalarına kalp sağlığına yönelik aile geçmişleri hakkında sorular sormalarının önerilmesi oldu.”

 

 10 adımda sağlıklı dişler

 

Çocuklukta başlanmalı: Çocukluk dönemindeki beslenme diş sağlığı yönünden çok önemlidir. Kalsiyum, fosfor ve flor mineralleri yeterince alınmalı. Dişeti diş sağlığı ve sağlamlığı için gerekli olan C, A ve D vitamini eksikliği olmaması için süt, süt ürünleri ve taze meyveler yenmeli. 2 yaşından sonra çocuklara yalancı meme, biberon kullandırılmamalı. Fissür örtücülerle çocukların diş sağlığı desteklenmeli.

 

Yılda iki kez kontrol: Birçok diş çürüğünün oluşumu aylar sürer. Diş hekimine gitmek için dişlerin ağrıması beklenmemeli, yılda iki kez diş hekimine gidilmeli. Diş hekimi gerek görmedikçe diş çektirilmemeli.

 

 

Sert besinler: Sürekli yumuşak besinlerle beslenmekten kaçınmalı. Havuç, elma gibi yiyecekleri ısırarak yemek diş sağlığı için gereklidir.

 

Şekerlemeye son: Öğün aralarında rasgele yemekten, şekerlemelerden, asit, kola ve gazoz gibi içeceklerden kaçınmalı, her tatlı yiyecekten sonra ağız suyla çalkalanmalı.

 

 

Diş fırçalama: Her akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra dişler tekniğine uygun olarak fırçalanmalı.

 

Kürdan: Dişler kürdan dahil hiç bir şeyle karıştırılmamalı, diş araları temizliği için diş ipi kullanılmalı.

 

 

Sigara-alkol: Bu ikili diş sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

 

Dişler kıracak değildir: Fındık-ceviz gibi şeyler dişlerle kırılmamalı.

 

 

Alışkanlık kontrolü: Sakız çiğneme, ağıza kalem, parmak sokma, tırnak yeme, dudak, parmak, yanak ısırma, özellikle ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi alışkanlıklar dişler ve çene için zararlıdır, bunlardan kaçınılmalı. Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

 

Ağzı açık uyuma: Dişlere zararlı olduğundan burunda böyle uyumaya sebep olan tıkanıklık nedenleri araştırılıp ortadan kaldırılmalı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.