Müezzinoğlu'na Göre En Önemli Sağlık Sorunları

Müezzinoğlu'na Göre En Önemli Sağlık Sorunları
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Türkiye'nin en ciddi sağlık sorunlarını tütün, alkol, obezite ve hareketsiz yaşam olarak sıraladı ve bunların kanser ve kardiyovasküler hastalıkların da ana etkeni olduğunu söyledi.

Türkiye"nin en ciddi sağlık sorunlarını tütün, alkol, obezite ve hareketsiz yaşam olarak sıralayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıklı yaşam için Ankara"da yüzüp,  İstanbul"da yürüyor.

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu,  sorularını yanıtladı.

 

Obeziteyle mücadele günü değil, yılı ve yıllarının olması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu, her ayın son pazar günü 81 ilde, toplumun farklı dinamikleriyle bir araya geldiklerini anımsattı.

 

Müezzinoğlu, evhanımları, üniversite öğrencileri, bürokratlar ile sabah yürüyüşleri yaptıklarını anlatarak, toplumun diğer kesimleriyle de bunu gerçekleştireceklerini dile getirdi. Müezzinoğlu, bunlardan birinin esnaf ve 19 Mayıs dolayısıyla da gençler olacağını kaydetti.

 

Müezzinoğlu, 77 milyona bir kültürü edindirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, "Sağlığım için hareket etmeliyim. Sağlığım için obez olmamam için bu gerekli" anlayışını yerleştirmek istediklerini kaydetti. Müezzinoğlu, "Sağlıklı beslenme, hareket yılı ve yılları, bundan sonra hep gündemimizde olacak" diye konuştu.

 

5 gün boyunca hareket

 

Türkiye için en ciddi sağlık sorunu olarak neyi gördüğü sorusuna Müzezzinoğlu, şu karşılığı verdi:

 

"Dört temel başlık var: Bir, tütün ve tütün ürünleri, buna nargile de dahil. İki, alkol. Alkolde dünya gelişmiş ülkelerine göre daha iyi durumdayız ama duyarlılığımızı artırmamız lazım, olduğumuz konumun gerisine gitmemiz lazım. Üç, sağlıksız beslenme ve obezite. Dört, hareketsiz yaşam. Bu dört başlık, en çok ölüm nedeni olan kanser ve kardiyovasküler hastalıkların da ana nedenidir. Bunları ne kadar kontrol altına alabilir, azaltabilirsek o kadar sağlıklı toplumumuz olacak."

 

Kendisinin spor yapıp yapmadığı sorusu üzerine Müzezzinoğlu, haftanın 5 günü yarım saat hareket ettiğini anlattı. Müezzinoğlu, Ankara"da yüzdüğünü, İstanbul"da yürüdüğünü dile getirdi.

 

"Bir cümle eklendi"

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığındaki görevden almalara ilişkin haberlerin sorulması üzerine de şu ana kadar kimseyi görevden almadığını bildirdi.

 

Hastanelerden randevu almak için oluşturulan Alo 184 hattına ilişkin bir soruya karşılık da Müezzinoğlu, "Orada bir eksik kelime var. "Bütün operatörler meşgul" diyor. İlkesel olarak 1 dakika içinde cevap verme kuralımız var. Ama vatandaşa, o 1 dakika içinde cevap verileceği orada söylenmiyor. Operatörler meşgul denilince, telefonu kapatıyor. "Biraz bekleyin en geç 1 dakika içinde size cevap verilecektir" cümlesi ilave oldu" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.