Hasta Koçuna Danışmadan Bıçak Altına Yatmayın

Türkiye’de hasta koçluğunun öncü ismi Esma Sevinç, YeniGün’e konuştu. Sevinç, “Benim sıkıntı çektiğim alanları, edindiğim tecrübeleri insanlara daha profesyonelce aktarabilmek için böyle bir yola çıktım” dedi.

SAĞLIK 27.11.2018, 13:11 27.11.2018, 13:11
Hasta Koçuna Danışmadan Bıçak Altına Yatmayın

Hasta koçluğu yapan Sevinç, babasını ve kardeşini kaybettikten sonra hastalık sürecinde çektiği sıkıntıları başka hasta ve hasta yakınlarının çekmemesi için yola çıktı. Farklı üniversitelerden uluslararası sağlık turizmi, aile danışmanlığı, sağlık koçluğu ve doğum koçluğu sertifikaları almış. Uzun süredir yaptığı bu mesleği de 2015’te şirketleştirmiş.

Esma Sevinç kimdir, öncelikle sizi tanıyarak başlayalım?

36 yaşındayım. Turizm işletme üzerine lisans eğitimimi Ankara’da tamamladıktan sonra İngilizce eğitimi için Malta’ya gittim. Ama hayat şartları beni hep hastaneye ittiği için 2005 yılında Ankara’da hasta koçluğu yapmaya karar verdim. 2009 yılı itibari ile İstanbul’da sürdürme kararı aldım. Mesleki gelişimini sürdürebilmek için 2016 yılında Nişantaşı Ünversitesi’nde Elektronörofizyoloji Teknikerliği bölümününden mezun oldum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde “Doğum Koçluğu”, Beykent Üniversitesi’nde “Aile Danışmanlığı ve Uluslararası Sağlık Turizmi” ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde “Sağlık Koçluğu” programlarını tamamladım. Uluslararası Amerika’n International Health Coach Certification diplomasını aldım. Üç üniversiteden dört belge aldım. Şimdi de yurt dışına sevk, spesifik hastalıklar, kanser ve riskli gebelikler konusunda koçluk hizmeti veriyorum.

Bu alanla tanışmanız nasıl oldu?

Halkla ilişkiler alanında kariyer yapıyordum. Önce babamı kanserden sonrasında da erkek kardeşimi çok spesifik bir hastalıktan kaybettim. Her ikisinin de hastane süreçlerini ben yönettim. Babamda yaşadığım sıkıntıları kardeşimin hastane sürecinde yaşamadım. Çünkü; daha da tecrübeli biri olmuştum. Baya tecrübeli bir hasta yakınıydım. Fakat erkek kardeşimin hastalığının spesifik olmasından kaynaklı çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldık. Bunları aşmamız da çok uzun sürdü. Bu ara da ben inanılmaz prosedürleri öğrenmiş oldum. Kardeşimin vefatından kısa bir süre önce bu işi yapmaya karar verdim. Edindiğim tecrübeyi aktarabileceğim insanlar olsun ve aynı sıkıntıları çekmesinler istedim.

Bu alanı peki nasıl keşfettiniz? Bu alan Türkiye’de sanırım sizinle birlikte başladı.

Evet, benimle birlikte başladı. İçine düştüm aslında; girdaba kapıldım. Bu girdaptan nasıl çıkarım diye baktım. Ben kendimi kurtardım. Hastamı da aslında kaybettim ama, bize başta üç ay yaşar demişlerdi dört yıl yaşatabildik biz hastamızı, aslında bir şekilde onu da girdaptan çıkardım. Benim yaşadığım sıkıntıların aynısını yaşayan onlarca binlerce insan var. Sağlık sektörünün içerisinde, hastanelerde; onlara nasıl yardımcı olabilirim, çalışmalarımla onlara neler katabilirim, bunu mesleklendirmek istedim. Meslek aradım önce bunun için ama yapan kimseyi bulamayınca da ben kendim yapmaya karar verdim.

Hasta koçluğu insanlara ne gibi hizmetler sunuyor?

Benim özellikle çalıştığım alanlar var. Ciddi anlamda benim sıkıntı çektiğim alanları, edindiğim tecrübeleri aktarabilmek için profesyonelleştirdiğim bazı noktalar var. Devlet kanalıyla yurtdışına sevk nasıl olur, tedaviye nasıl gidilir? Bu prosedür oldukça zorlayıcı ve uzun süren bir prosedür. Aslında sistem çok oturmuş durumda, fakat yürütmeden kaynaklı sorun yaşadığı için süreç uzuyor. Veya SGK’nın kapsamadığı ancak kendi imkanlarıyla yurtdışına tedaviye gitmek isteyen hastaların nasıl bir yol izleyeceğine dair alt yapı çalışması yaptım. Örneğin Amerika’daki belirli başlı büyük hastanelerin uluslararası ofislerine kendimi kabul ettirdim. Yine Avrupa’da birkaç doktorla anlaşma yaparak Avrupa’nın tamamı için hastaların gidiş kapısını kolaylaştırdım. Avrupa’daki doktorumuza eğer buradaki hastanın evraklarını verirsek, o bizim için önden bir çalışma yapıyor. Bir merkez belirleyip hastayı doğru noktaya sevk etmemizi sağlıyor.

Hastalar size nasıl ulaşıyorlar? Size ulaşan hasta profilleri genellikle hangileri oluyor?

Genellikle internet ve haberler üzerinden ulaşıyorlar, İnstagram’ın etkisi burada gerçekten çok büyük.

Her hasta profili geliyor. Botoksu nerde yaptırayım diye soran da var, doğuştan gelen ciddi bir hastalık için gelen de var. Ama yüzdeye vurursak eğer nadir görülen vakalar daha çok geliyor, tedavisi zor olan olmayan.

Ücretlendirme ve fiyat politikanız nasıl peki?

Sadece benimle telefonda görüşüp sorular soruyorsa tabi ki bunun için bir bedel talep etmiyorum. Bir sonraki aşama yani doktorla iletişim kuracaksak Avrupa’daki ya da Amerika’daki merkezle iletişim kuracaksak eğer bir ücretimiz var.

Peki bu işi daha sonrasında tam anlamıyla sağlık turizmine evirmeyi düşünüyor musunuz?

Tabi ama bunu dışarıdan gelen hastalardan ziyade içeriden gidiş nasıl olur bununla alakalı düşünüyorum. Şunu da aslında burada belirtmek istiyorum Türkiye’deki sağlık sistemi aslında Avrupa’nın tamamından çok daha iyi bir durumda. Bu noktada Amerika bambaşka bir yerde. Dünyada hiçbir milletin ya da ülkenin teşekkülü orayla uyuşmuyor, bir ya da denk değil. Amacım buradan her hastayı da alıp yurtdışına götürmek değil. Gerçekten ihtiyaç sahibiyse eğer doğru noktaya en kısa sürede nasıl ulaşabilir bununla alakalı çalışma yapmak istiyorum.

Ben ülke içerisinde de çalışma yapıyorum. Anlaşmalı olduğum bir klinik var, şeker hastalarının ilerleyen yaralarını genelde merkezlerde amputeye gidiyorlar, ama bu klinikte ampute edilecek durumda olan uzvu bile tedavi edip, kurtarabiliyorlar. Yurt içerisinde de hastanın ulaşabileceği en doğru alanı bulup yönlendirmekteyim.

Ekibinizde ilgi çekici; cerrah, klinik psikolog, doğum koçu var. Ekibiniz size nasıl bir destek sunuyor?

Hastanın müracaatından sonra diyelim ki diyabet hastası, onu direk merkeze yönlendiriyorum ama Avrupa ya da Amerika’da araştırmaya gideceksek; hastanın bütün evraklarını düzenleyip doktora gönderiyoruz. Doktorumuz bizim adımıza zaten klinikle, doktorla yazışma yapıp hastanın yönlendirmesini sağlıyor. Hasta için en doğru merkezi bir doktor belirliyor. İşin koordinasyon ayağını ben yönetiyorum. Hasta ve hasta yakının ihtiyaç duyabileceği her konuda anlaşmalı iş ortaklarım var.

Resmi makamlarla ortaklaşa bir çalışma programınız var mı peki?

Bilgi ve destek konusunda birlikte hareket ediyoruz. Birkaç haberin yayınlanmasını da onlar sağladı. Şu anda TRT Haber’e çalışmalarımı sundular. Daha sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın büyük yatırım yapmasına rağmen yıllardır oturtamadığı merkez içi iletişimle ilgili bir çalışmamız var. Hasta, hasta yakınları ile sağlık çalışanlarının arasındaki iletişim dilini oturtamadı ben bununla alakalı çalışmalar da yapıyorum.

Peki bilgi, birikim ve tecrübelerinizi akademik bir platforma taşımayı düşünüyor musunuz?

Bununla alakalı herhangi teklif gelmedi, ben de düşünmedim. Olursa böyle bir şey tabi ki değerlendiririm. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Doğum Koçluğu Sertifika Programı’na konuk anlatıcı olarak katıldım. Mesleği ve yaptığım çalışmaları anlattım iki saatlik ders içerisinde.

Son olarak şu da bilinsin istiyorum. Burada SGK’lıların haklarıyla ilgili herhangi yapılmış hiç kimsenin bir çalışması yok. İnstagram hesabımı da ziyaret ettiğiniz zaman videoları izlerseniz bununla ilgili yaptığım çalışmaları da görebilirsiniz. Mesela özel hastaneye gittiğiniz zaman her katta yüzde iki yüze kadar fiyat farkı alınır diye yazar. Peki gerçekten ödediğiniz yüzde iki yüz müdür yoksa fazlası mıdır bunu bilmezsiniz. Hep fazlası alınır sizden. Bu ve bunun gibi konularda çektiğim videolarda farkındalığı arttırmaya çalışıyorum. Örneklendirmek gerekirse özel hastaneler SGK’nın açıkladığı SUT listesindeki fiyatlandırmanın yüzde iki yüz üstüne çıkabilir, eğer fiyatlandırmanın üstüne çıkıyorsa ve şikâyet edilmişse ya bunu iade etmek zorundadır ya da on beş katını SGK’ya ödemek zorundadır. Fakat halkımız bu konuda bilinçlendirilmediği için şikayet neredeyse yok denecek kadar az. Çocuk muayene ücreti SUT’un belirttiği rakamlara göre maksimum kırk beş liradır. Fiyat farkını da aldığı takdirde 135 liradır anlaşmalı olan bir özel hastanede. Ama bugün zincirlere gidin iki yüz, iki yüz elli liradan aşağı ücret almazlar sizden. Bu yüzde iki yüz değil baya beş yüzün üzerine çıkmış oluyor. Neyi nereye ödüyorsunuz, nereye şikâyet edebilirsiniz, ne yapmanız gerekiyor gibi konularda.

Berkay Kağan GENÇ

Yorumlar (0)
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Namaz Vakti 15 Ağustos 2022
İmsak 04:29
Güneş 06:06
Öğle 13:14
İkindi 17:03
Akşam 20:11
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 2 6
2. Trabzonspor 2 6
3. Alanyaspor 2 4
4. Beşiktaş 2 4
5. Gaziantep FK 2 4
6. Başakşehir 1 3
7. Giresunspor 2 3
8. Antalyaspor 2 3
9. Galatasaray 2 3
10. Kayserispor 2 3
11. Fenerbahçe 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Ümraniye 2 1
14. Ankaragücü 2 1
15. Sivasspor 2 1
16. Hatayspor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 2 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Bodrumspor 1 3
2. Samsunspor 1 3
3. Boluspor 1 3
4. Eyüpspor 1 3
5. Göztepe 1 3
6. Altınordu 1 1
7. Gençlerbirliği 1 1
8. Keçiörengücü 1 1
9. Rizespor 1 1
10. Adanaspor 0 0
11. Bandırmaspor 0 0
12. Erzurumspor 0 0
13. Pendikspor 0 0
14. Tuzlaspor 0 0
15. Denizlispor 1 0
16. Manisa Futbol Kulübü 1 0
17. Sakaryaspor 1 0
18. Ö.K Yeni Malatya 1 0
19. Altay 1 0
Takımlar O P
1. M.City 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Brentford 2 4
4. Tottenham 2 4
5. Newcastle 2 4
6. Leeds United 2 4
7. Chelsea 2 4
8. Brighton 2 4
9. Aston Villa 2 3
10. Nottingham Forest 2 3
11. Bournemouth 2 3
12. Fulham 2 2
13. Liverpool 1 1
14. Wolverhampton Wanderers 2 1
15. Leicester City 2 1
16. Southampton 2 1
17. Everton 2 0
18. Crystal Palace 1 0
19. West Ham United 2 0
20. M. United 2 0
Takımlar O P
1. Villarreal 1 3
2. Osasuna 1 3
3. Real Madrid 1 3
4. Real Sociedad 1 3
5. Valencia 1 3
6. Celta Vigo 1 1
7. Espanyol 1 1
8. Barcelona 1 1
9. Rayo Vallecano 1 1
10. Athletic Bilbao 0 0
11. Atletico Madrid 0 0
12. Elche 0 0
13. Getafe 0 0
14. Mallorca 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Almeria 1 0
17. Sevilla 1 0
18. Cadiz 1 0
19. Girona 1 0
20. Real Valladolid 1 0