Hacı Adaylarına Aşı Uyarısı Yapıldı

Hacı Adaylarına Aşı Uyarısı Yapıldı
Sağlık Bakanlığı, kutsal topraklara gitme hazırlığında olan hacı adaylarına menenjit ve felç aşılarını yaptırmaları yönünde uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı, kutsal topraklara gitme hazırlığında olan hacı adaylarına menenjit ve felç aşılarını yaptırmaları yönünde uyarılarda bulundu.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, menenjit ve felç aşılarının Sağlık Bakanlığınca ücretsiz yapıldığını söyledi.

 

Hac farizasını yerine getirecek hacı adaylarının, bu aşıları mutlaka yaptırmaları gerektiğine işaret eden Hatipoğlu, "Suudi Arabistan"a girişte yetkililer tarafından aşı sertifikaları talep edilmekte olup, hacı adaylarımız yaptırılan aşıların bilgilerini yanlarında bulundurmalıdır. Aksi takdirde Suudi Arabistan"a girişte problem yaşanabilir" dedi.

 

Hatipoğlu, hacı adaylarının, son günü beklemeden bu aşıları yaptırmaları gerektiğini bildirdi.

 

Menenjit mikrobu nasıl bulaşır?

 

Menenjit mikrobunun burun veya boğaz salgılarıyla direkt temas ya da damlacıkların solunmasıyla bulaştığını anlatan Hatipoğlu, "Menenjitte belirtiler, mikropla temastan sonra 2 ile 10 gün arasında görülür. Şiddetli baş ağrısı, ateş, kusma, ışıktan kaçınma, boyun tutulması ve çeşitli nörolojik belirtilerle ani olarak başlar. Bakterilerin kan dolaşımına hızla yayıldığı durumlarda dolaşımın çökmesi, kanamalı cilt döküntüleri ve yüksek ölüm oranı ile karakterizedir. Erken teşhis önemlidir ve tedavisi vardır" diye konuştu.

 

Hatipoğlu, aşı olunmadığı takdirde bazı insanların hastalık gelişmeden taşıyıcı olabileceğini belirterek, bu hastalıktan korunma yollarını, şöyle açıkladı:

 

"Bu hastalıklardan korunmak için, genel sağlık kurallarına uymamız yararlı olacaktır. Bunlar; ellerin sık sık ve sabunla yıkanması, içmek için güvenli olmayan suların mutlaka kaynatılması, tazeliğinden ve kaynağından emin olmadığımız gıdaların yenmemesi, sokakta satılan yiyecek ve içeceklerin tüketiminden sakınılması, özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu yerlerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınılması, kalabalık yerlerde maske kullanılması gerekmektedir."