Görünmeyen Diş Telleriyle Yaza Merhaba

Görünmeyen Diş Telleriyle Yaza Merhaba
'Etkileyici bir gülümsemenin en büyük engellerinden olan çapraşık ve düzensiz dişler, çoğu zaman kişinin gülümsemesine hatta konuşurken rahatsızlık duymasına neden oluyor.

Düzensiz dişlerin tek sağlıklı çözümü olan diş tellerine ise özellikle ilerleyen yaşlarda estetik kaygılardan dolayı sıcak bakılmıyor. Ancak yaz aylarının gelmesiyle birlikte ünlü isimlerinde sıklıkla tercih ettiği lingual tedavi yani görünmeyen diş telleri bu sorunun önüne geçiyor" diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahu Topkara, lingual ortodonti tedavisini anlattı.
 
 

Lingual Ortodonti Tedavisi Nedir?
Lingual ortodonti çapraşık dişlerin tedavisinde, tellerin dişlerin iç yüzeylerine gelecek şekilde yapıştırılıp görünmesini engelleyen estetik ortodonti tedavisidir.
 

 
Lingual ortodontide, diş tellerinin, dişlerin ön yüzeyi ile dudak arasına yerleştirilmeden arka yüzeyine yerleştirilmesi sayesinde hastalar, dış görünüşlerinden ödün vermek zorunda kalmadan tedavilerini tamamlamaktadırlar.
 
 

Lingual Ortodonti Tedavisini Kimler Yaptırabilir?
"Büyüme-gelişmenin devam ettiği 8-14 yaş aralığı ortodonti için ideal tedavi yaşıdır. Ancak çağın ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortodontik tedaviler her yaşa uygulanabilir hale gelmiştir" diyen Yrd. Doç. Dr. Ahu Topkara, erişkin hastalarda yapılan ortodontik uygulamalarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değindi.
 
 

Hastanın ortognatik cerrahi görmeden yalnızca ortodonti ile tedavisini tamamlayabilmesi için çene yapısında problem olmaması gerekir. Tıpta 18 yaş ve üstü olarak belirlenmiş olan erişkin bir hastada büyüme tamamen durduğu için çenelerde mevcut olan problemler ancak ortognatk-cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilir. Erişkin hastalarda mevcut olan dişsel problemleri tedavi etmek için diş destek dokularının (periodonsiyumun) sağlıklı olması gerekir. Çünkü ileri yaşlarda dişeti çekilmeleri buna bağlı olarak da alveol kemiğinde erimeler gözlenebilir. Böyle bir problemin varlığını tespit etmek için panoramik radyografi denilen, tüm dişleri ve çene kemiklerini bir arada gösteren filmlerden faydalanılır. Eğer dişe komşu dokularda bir problem varsa bir periodontologtan (dişeti hastalıkları uzmanı) yardım istenebilir.
 
 

Erişkin hastalara uygulanan teller daha yumuşak ve kuvvetleri daha hafiftir. Çünkü alveol kemikleri çocuklara nazaran daha sert ve esnekliği daha azdır. Bu durum tedavinin başarısını engellemez. Ortodontist belirlediği hedeflere bir çocuk hastada olduğu gibi başarı ile ulaşabilir, ancak tedavi süresi biraz daha uzun sürebilir
 
 

Lingual Ortodonti Tedavisi Pahalı Bir İşlem Midir?
Lİngual ortodonti 1 veya 2 yıl sürebilen, estetik ve fonksiyonel işlevlerin yerine getirilmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Lingual ortodonti tedavisine ortodontik malzemelerin eklendiği, her seansta uzman hekim muayenesinden geçildiği, tedavi sonrasında ise hastanın estetik ve fonksiyonel olarak kalıcı bir sonuç aldığı düşünülürse tedavinin pahalı olduğu söylenemez.
 
 

Lingual Ortodonti Tedavi Süresi Nedir?
Ortodonti işlemlerinde ortalama tedavi süresi 18 - 24 ay civarındadır. Ancak bu süre vakadan vakaya farklılık gösterebilir.
 
 

 

Lingual Braketlerin Avantajları Nelerdir?

Dişin arka kısmına yerleştirildiği için estetiktirler Tedavi sürecinde metal braketler kadar etkilidirler Lingual braketler hastaya yüksek konfor sağlayarak özgüven eksikliğine neden olmaz.

Lingual ortodonti ile ilgili soruları yanıtlayan İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahu Topkara, teknolojinin gelişmesi ile birlikte diş tedavilerinde her geçen gün yeni yöntemler bulunduğunu, İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak diş tedavilerine yönelik tüm teknolojik alt yapı ve yöntemlerinin kliniklerde uygulandığını vurgulayarak Florya ve Bahçelievler yerleşkelerinde SGK anlaşmalı olarak hizmet verdiklerinin altını çizdi.