Eczane İhtiyacı Olan Yerlere Ek Yerleştirme

Eczane İhtiyacı Olan Yerlere Ek Yerleştirme
Sağlık Bakanlığının yeni eczane açılması için nüfus kriteri getirmesinin ardından yapılan ilk yerleştirmede, çok sayıda yer için talep olmayınca ek yerleştirme yapılmasına karar verildi.

Sağlık Bakanlığının yeni eczane açılması için nüfus kriteri getirmesinin ardından yapılan ilk yerleştirmede, çok sayıda yer için talep olmayınca ek yerleştirme yapılmasına karar verildi.

 

31 Mayıs 2012"de yürürlüğe giren kanun, yeni açılacak eczane sayılarının, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3 bin 500 kişiye bir eczane olacak şekilde düzenlenmesini öngörüyor.

 

Sağlık Bakanlığı, bu düzenleme çerçevesinde ilk kez nüfusa göre planlama yaparak yeni eczane açılabilecek ilçeleri belirlemiş ve planlamaya tabi olup yeni işyeri açmak isteyen eczacıların bu yerler için başvurabileceğini duyurmuştu.

 

Türkiye genelinde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu"da çok sayıda yeni eczaneye ihtiyaç olmasına rağmen, kuraya 20 eczacı katılmış, büyük şehirleri tercih eden bu kişiler de ilk tercihlerine yerleştirilmişti.

 

Sağlık Bakanlığı, bir süre önce yapılan yerleştirme sonrası boş kalan yerler için ek yerleştirme yapılacağını duyurdu.

 

Ek yerleştirme için başvurular bugün başlayacak ve 15 Eylül"de sona erecek.

 

Büyük şehirlerde fazlalık var

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun hazırladığı listede, büyük şehirlerin gelişmiş ilçelerinde eczane fazlalığı olduğu görülmüştü.

 

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Denizli ve Kayseri gibi illerin büyük ilçelerinde eczane fazlası bulunduğu için yeni kontenjan tanınmamıştı. Bu şehirlerin gelişmişlik düzeyi daha düşük ilçeleri için kontenjanlar açılmıştı.  

 

Nüfusa göre en fazla eczaneye ihtiyaç duyulan illerin Doğu ve Güneydoğu"da olduğu görülürken Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Van, Şırnak ve Iğdır"ın tüm ilçelerinde eczane açığı bulunduğu için yeni kontenjanlar tanınmıştı. 

 

İl genelinde eczane açığı bulunmamakla birlikte ilçe bazında en fazla eczane açığı tespit edilen İstanbul Esenyurt"a 63, Sultanbeyli"ye 46 yeni kontenjan verilmişti.

 

Yasanın kapsamı

 

Eczacılar ve eczanelerle ilgili kanunun yürürlüğe girdiği 31 Mayıs 2012 tarihinde eczacılık yapma hakkına sahip eczacılar ile eczacılık fakültelerinde okuyanlar ve fakülteyi yeni kazananlar bir defaya mahsus bu sınırlamaya tabi tutulmadı.

 

Aynı tarih itibarıyla eczanesi bulunanlara da bir defaya mahsus herhangi bir kısıtlamaya tabi olmaksızın eczanesini ilçe dışına nakledebilme ve devredebilme hakkı tanındı.

 

Bu çerçevede, eczanelerle ilgili kanunun yürürlüğe girdiği 31 Mayıs 2012 sonrasında eczanesini kapatan ancak yeniden işyeri açmak ya da eczanesini başka bir ilçeye nakledip tekrar ilçe değiştirmek isteyenler nüfusa göre planlamaya tabi oldu.

 

Bu kişilerden eczane açmak isteyenler, kurum tarafından ilan edilen yerler için başvurabilecek, bu başvurularda en fazla 25 tercih yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.