Dünyada Temiz İçme Suyuna Erişimde İlerleme Kaydedildi

Dünyada Temiz İçme Suyuna Erişimde İlerleme Kaydedildi
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından hazırlanan ortak raporda, 1990 yılından bugüne kadar 2,3 milyar insanın içme suyuna erişiminin sağlandığı, 2 milyar insanın ise kullandığı suyun temizlendiği bildirildi.

Son yıllarda kırsal kesimlerle şehirlerde yaşayan insanlar arasında içme suyuna erişim konusundaki farkın azaldığı belirtilen raporda, 2012 yılı verilerine göre, şehirlerde yaşayan insanların yüzde 96"sı, kırsal kesimlerdekilerin de yüzde 82"sinin temiz içme suyu kullanabildiği kaydedildi. Bu oranın 1990 yılında ise şehirlerde yüzde 95, kırsal kesimlerde yüzde 62 olduğu belirtildi.

 

Su temizliğine erişimde ise 2012 yılında şehirlerde yüzde 80 olan oran, kırsal alanlarda yüzde 47"de kaldı. Bu oranlar 1990 yılında ise şehirlerde yüzde 76, kırsal kesimlerde yüzde 28"di.

 

Rapora göre, ilerlemeye rağmen dünyadaki coğrafi, sosyokültürel ve ekonomik eşitsizlikler temiz içme suyuna erişimde etkili oluyor.

 

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi"nde yapılan basın toplantısında, DSÖ Halk Sağlığı Direktörü Maria Neira, halen çok fazla insanın temiz içme suyundan yoksun olduğunu belirtti.

 

Bu sorunla karşılaşanların çoğunun kırsal kesimlerde yaşadığına dikkati çeken Neira, sorunun önüne geçmek için kırsal alanlarda temel su tesislerin kurulması gerektiğini kaydetti.

 

Rapora göre, dünyanın 46 ülkesinde nüfusun yarısı, temizleme tesisi olmayan yerlerde yaşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.