DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge: Bütün insanlara evrensel bir sağlık güvencesi sunmaya çalışıyoruz

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, "Birinci önceliğimiz, bütün insanlara evrensel bir sağlık güvencesi sunmaya çalışıyoruz. İkincisi, mültecilerin ve göçmenlerin kendilerini ilgilendiren konulara dahil olmasını sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

SAĞLIK 18.03.2022, 22:13
DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge: Bütün insanlara evrensel bir sağlık güvencesi sunmaya çalışıyoruz

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, insanlara evrensel sağlık güvencesi sunmaya, mültecilerin ve göçmenlerin kendilerini ilgilendiren konulara dahil olmasını sağlamaya ve içinde bulundukları topluluklar ile ekonomilere de çok büyük katkıda bulunduklarını vurgulamaya çalıştıklarını ifade etti.

DSÖ ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle İstanbul'da bir otelde düzenlenen Avrupa Bölgesi Göç ve Sağlık Yüksek Düzeyli Toplantısı'nın kapanışında basın toplantısı düzenlendi, gazetecilerin soruları yanıtlandı.

Dr. Hans Kluge, buradaki konuşmasında, geçen üç haftada 3 milyon insanın Ukrayna'daki savaştan kaçmak zorunda kaldığını ve farklı Avrupa ülkelerine sığınmak için başvuruda bulunduğunu aktardı.

Bu insanların aşılama, çocuk sağlığı, kronik hastalıklar ve AIDS ile mücadele, çeşitli psikososyal destekler konusunda ihtiyaçlarının olduğuna dikkati çeken Kluge, göçmen sağlığı alanındaki desteklerinin sadece akut krizlerle sınırlı olamayacağını vurguladı.

Halihazırda dünyada milyonlarca insanın göçmen konumunda olduğunu, yurt içinde yerinden edilen birçok insan bulunduğunu hatırlatan Kluge, göçün her zaman insanlık tarihinin son derece önemli bir parçası olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Toplantıda bir araya gelen bakanların, çeşitli göçmen toplulukları temsilcilerinin, DSÖ Avrupa, Doğu Akdeniz ve Afrika bölgeleri ile BM temsilcilerinin önceliklerinden bahseden Kluge, şunları kaydetti:

"Birinci önceliğimiz, bütün insanlara evrensel bir sağlık güvencesi sunmaya çalışıyoruz. İkincisi, mültecilerin ve göçmenlerin kendilerini ilgilendiren konulara dahil olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Üçüncü olarak da mülteci ve göçmenlerin içinde bulundukları topluluklara ve ekonomilere çok büyük katkıda bulunduğunu vurgulamaya çalışıyoruz. Bu konuda oy birliğine varmış durumdayız. Herkesin kaliteli sağlığa erişebilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Göçmenler ve mülteciler, afetlere karşı hazırlık çalışmalarında yer almalı. Farklı sektörler iş birliği yaparak göçmenlere ve vatandaşlara çok daha kapsayıcı bir sağlık hizmeti sunmalı. Göçmen sağlığı politikaları, sağlıklı veriler üzerinde yükselmeli, iyi bir şekilde koordine edilmeli. Bu amaçla yeni iş birliği imkanları geliştirmeliyiz."

Kluge, bu kapsamda çalışmaya koyulduklarını, iddialı vizyonlarını hayata geçirmeye çalışacaklarını, bunun için de yeni bir strateji ve eylem planı hazırladıklarını aktardı.

"AB ve Türkiye arasındaki iş birliği gerçek bir başarı öyküsüdür"

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ise sağlık ve göç konusunda doğru inisiyatifler geliştirmenin yegane yönteminin iş birliğini güçlendirmek olduğunu söyledi.

Schinas, Türkiye'nin geçen dönemde göçmenlere sağlık hizmeti sağlamada müthiş bir sorumluluk üstlendiğini ve gerek göçü gerekse göçün sağlık boyutunu yönetmede son derece başarılı sonuçlar elde ettiğini belirterek, herkese teşekkürlerini sundu.

Avrupa'da tekrar savaş yaşandığını ve rekor sürede, bütün AB üyesi ülkelerin oy birliği ile milyonlarca Ukraynalıya geçici koruma statüsü verdiklerini anlatan Schinas, bu şekilde bütün Ukraynalı göçmenlerin eğitim ve sağlık sistemlerine, iç piyasalarına ve ikamet izni imkanlarına erişebildiklerini aktardı. Bu hakların hızlı şekilde somut bir gerçekliğe dönüşmesi için çalıştıklarını dile getiren Schinas, gelecek çarşamba AB Komisyonu olarak bu konuda önemli bir açıklama yapacaklarını duyurdu.

Margaritis Schinas, AB ve Türkiye arasındaki iş birliğinin önemine dikkati çekerek, "Bu iş birliği gerçek bir başarı öyküsüdür. Türkiye milyonlarca Suriyeli mülteciye yıllardır kapısını açmış durumda, onları ağırlıyor. Fakat bunu mümkün kılan unsurlardan biri de elbette AB'nin önemli bir desteği. Biz AB olarak 6 milyar avroluk bir kaynak aktardık. Halihazırda bunun 4,6 milyarını serbest bıraktık. Bu amaçla kurulan 200 sağlık merkezimiz var. Bunlar gerek komisyon gerek AB tarafından destekleniyor." şeklinde konuştu.

İki yeni hastanenin de kısa süre sonra kapılarını açacağını, bunların da AB'den finansman aldığını ifade eden Schinas, kendisinin de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile açılışa katılmayı umduğunu dile getirdi. Margaritis Schinas, bir transit ülkesiyle AB'nin iş birliği yapmasının ne kadar verimli sonuçlara yol açabileceğini bu bağlamda gördüklerini sözlerine ekledi.

Afrikalı göçmenler

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti de Afrika'da 280 milyon insanın kendi ülkelerinden başka yerlerde yaşadığını, bunların 4'te 3'ünün Sahra Altı ülkelerinden geldiğini söyledi.

Afrikalı göçmenlerin başka ülkelere giderken çok yoğun ayrımcılığa maruz kaldıklarına ve bir dizi sağlık sorunuyla karşılaştıklarına işaret eden Moeti, "Bu sağlık meseleleri karşısında bütüncül bir tepki vermek gerekiyor. Bu insanların ihtiyaçlarına ve onların sağlığını zayıflatan unsurlara dönük çözüm geliştirmek gerekiyor." değerlendirmesini yaptı.

DSÖ Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Ahmed Al-Mandhari ise bölgelerinde 75 milyon göçmen bulunduğu bilgisini verdi.

Mandhari, DSÖ olarak göçmen ve mültecilere kapsayıcı sağlık hizmeti sunulması için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, komitelerinin stratejik hedeflerinden bahsetti.

"Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanına teşekkür etmek istiyorum"

Temsilciler, konuşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, "Ukrayna'dan gelecek bir göç krizine Avrupa hazır mı?" sorusu üzerine, "Ne olacağını bilmiyoruz, geleceği öngörmek kolay değil. UNICEF'in verilerine göre, her saniye Ukrayna'da bir çocuk, göçmen haline geliyor. Halihazırda 3 milyon göçmen var ve bu insanların yüzde 50'si çocuk." dedi.

DSÖ'nün bir dizi önceliği bulunduğuna dikkati çeken Kluge, şöyle devam etti:

"Öncelikle Ukrayna'ya destek göndermek. Hastanelerde oksijen stokları tükeniyor. Ukrayna'da 3 acil durum üst üste binmiş durumda. Bir taraftan savaş var, bir taraftan Kovid-19 sürüyor, çok sayıda insanın oksijen desteğine ihtiyacı oluyor. Üçüncüsü de poliomielit (çocuk felci) salgını başlamış durumda. İkinci önceliğimiz de komşu ülkelerin sağlık hizmet sistemlerini güçlendirmek. Bu sayede daha fazla göçmen alabilmek. İstatistiklere göre 8 bin kadın, önümüzdeki 3 ay içinde doğum yapacak. Üçüncü önceliğimiz de sağlık diplomasisi. İnsani yardım, sağlık desteği bence barışa giden köprü. Bütün kapılar kapansa bile sağlık kapısı her zaman siyasetin ötesinde açık kalmaya devam edecek. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanına teşekkür etmek istiyorum. Kendisi bölgeye barış getirmek için olağanüstü bir çaba sarf etti. Bence sağlığın barışa, barışın da sağlığa ihtiyacı var."

Ukrayna'da Kovid-19'un yayılma hızına ilişkin soruyu da yanıtlayan Kluge bölgede şu an test ve aşılamada ciddi sorunlar olduğunu, insanların sığınaklarda kalabalık şekilde kalmalarının vakaların hızlı yayılmasına neden olduğunu aktardı.

"Çifte standart olduğunu düşünmüyorum"

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Schinas ise bir gazetecinin "Ukraynalı göçmenlere yönelik Avrupa'nın şu anki kapsayıcılığını Suriyeli göçmenler için fazla göremediklerini, bu iki farklı yaklaşıma dair değerlendirmesinin ne olduğunu" sorması üzerine şöyle konuştu:

"Bu argümanda hemfikir değilim. AB, her zaman sığınmacıların gelmek istediği bir ülke olmaya devam edecektir. Savaştan, baskıdan kaçan ülkeler AB'ye, Avrupa'ya gelmeye devam edecek. Bu değişemez. Bu, Avrupa olarak bizi tanımlayan unsur. Biz böyle bir toplumuz, böyle bir hayat tarzına sahibiz. Dolayısıyla nasıl bir Suriyeli savaştan kaçıyorsa ve Avrupa'da sığınmaya başvurma imkanı varsa, aynı imkanı Ukraynalılara sunuyoruz. Tek bir farkı var; coğrafi farklılık var. Suriye Orta Doğu'da yer alan bir ülke. Ukrayna ise doğrudan beş AB üye ülkesinin sınırında yer alıyor. Temel fark bu. Onun dışında aslen aynı ilkeleri işletiyoruz."

Türkiye'nin doğru şekilde Suriyelilere kapısını açtığını da belirten Schinas, "Biz Türkiye'ye 6 milyar avroluk destek vermeye çalışıyoruz. Bunun Türkiye'ye maliyeti çok daha fazla oldu ama biz elimizden geldiğince kendi rolümüzü yerine getirmeye çalıştık. Bu bağlamda, çifte standart olduğunu düşünmüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:49
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31