Down sendromluların objektifinden ünlüler

Down sendromluların objektifinden ünlüler
Down sendromluların sesini duyurmak, onların eğitim ve sağlıklı yaşam hakkını korumak-geliştirmek için 23 ünlü isim, Down sendromlu çocuklara poz verdi. Fotoğraf sanatçısı Berkant Çolak’ın asistanlık yaptığı çocukların çektiği fotoğraflardan oluşan sergi, 09 – 15 Mart tarihleri arasında Optimum Outlet İstanbul’da açılacak.

Down Sendromu Derneği"nin düzenlediği, Down sendromlu çocukların ihtiyaçlarına dikkat çekmek için "Bizi Havalara Uçurun!" sloganı ile başlatılan farkındalık kampanyasına, objektif karşısına geçerek destek veren ünlüler arasında; Ayşe Arman, Bahadır Efe, Bülent Şakrak, Begüm Birgören, Burçin Terzioğlu, Cem Hakko, Power FM Cenk&Erdem, DJ Funky C, İnci Türkay, Faruk Süren, Gözde Kansu , Hazar Ergüçlü, Leyla Alaton, Mustafa Üstündağ, Menderes Samancılar, Nail Kırmızıgül, Nebahat Çehre, Saba Tümer, Selim Erdoğan, Selim Bayraktar , Özge Uzun, Yusuf Çim gibi isimler yer alıyor. Kampanyaya destek olmak için www.bizihavalaraucurun.com sitesini takip edebilirsiniz.

ÜNLÜLER NE DİYOR?   Kampanyaya gönüllü destek veren 23 ünlü, Down sendromlu çocukların toplum tarafından desteklenmesi için ellerini taşın altına koyuyor, herkesi de bu konuda destek olmaya davet ediyor. İşte ünlülerin mesajları:
  AYŞE ARMAN  Teklif geldiğinde hiç düşünmeden kabul ettim. Down sendromu bir hastalık değil. Doğuştan gelen ve hiçbir zaman geçmeyecek genetik bir farklılık. Öğreniyorlar ama biraz geç. İçlerinde çok yeteneklileri var. Üniversite okuyanları var, çok iyi yüzenleri var, tiyatro yapanları var. Bizi havalar uçurun derken, bizim de mutlu olmamızı sağlayın diyorlar. Haklı olarak okuyabilmek, çalışabilmek, üretebilmek ve kendi başlarına hayatlarını sürdürebilmek istiyorlar. Yani eğitim bursu verin, iş imkanı sağlayın diyorlar. Stüdyoya girdiğimde beni İrem ve Uğur fotoğrafladı. Müthiş eğlendik. O stüdyodan ayrılırken kendimi çok mutlu hissettim. Proje, süper bir proje.

 


SABA TÜMER

 

Bu çocukları gerçekten çok önemsiyorum ve eğitimlerinin çok önemli bir konu olduğuna inanıyorum. O yüzden kampanyaya destek olmam istendiğinde hemen "Evet" dedim. Down sendromu bir hastalık değil. Erken harekete geçerek, eğitimle çok yol alınabileceğini biliyoruz. Onun için Down sendromlu çocuğu olan herkesin, durumu erken anlayıp, çocuklarının eğitimlerine önem vermelerini diliyorum. Eğitimle her şey çok daha güzel olur.
NEBAHAT ÇEHRE Hayat hepimiz için çok güzel. Onu çok iyi değerlendirelim. Herkesin güzel hayat yaşamasını diliyorum.
BURÇİN TERZİOĞLU Bu kampanyaya destek vererek arkadaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Down sendromlular özel insanlar. Bir eğitim almak onların da hakkı. O yüzden elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. En son Kıbrıs"ta Halam Geldi diye bir film çektik. Benim çocuğumu oynayan Görkem Down sendromluydu. Bir gün setten çıktık, çok yorgundum, sıcak ve stresten dolayı ağlamıştım. Bunu gördü ama tüm gece bir şey sormadı bana. Ertesi gün akşamüstü "Ne oldu sen dün gece niye ağladın neye üzüldün?" diye sordu. Başka kimse bu kadar hassas davranmadı. Hala benim için çok özeldir. Aramızda bir kromozomun lafı olmaz!

 

Optimum Outlet İstanbul, “Optimum Outlet’te Mutlu Ziyaretçiler” konseptinde gerçekleştirdiği etkinlikleri ve tüm yıla dağılan organizasyonlarının yanında, sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle de farkındalık yaratmaya devam edecek.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.